İnternetten Canlı Yayın Yeni Kazanç Kapısı Oldu!

Sosyal medya artık hayatımızın vazgeçilmezleri arasında. ancak gelişen teknolojiler ve ortaya çıkan yeni platformlarda birlikte sosyal medya kullanım alışkanlıklarımız da değişiyor. Son dönemde internetten canlı yayın yapan platformlar tercih ediliyor. Üstelik bu platformlar üzerinden yayın yaparak kazanç sağlama trendi de giderek artıyor. Canlı yayın platformları tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de özellikle Y kuşağı ve Z kuşağı tarafından oldukça ilgi görüyor.

Akıllı mobil  cihazlarımız özellikle de yanımızdan ayırmadığımız akıllı telefonlarımız sayesinde artık internetten canlı yayın yapmak ve dilediğimiz yayını izlemek oldukça kolay bir hale geldi. Dünyada ve Türkiye’de internet üzerinden canlı yayınlar yaparak popüler olan ve bundan kazanç elde eden yüzlerce kişi bulunuyor. Hatta bu günümüzün popüler meslekleri arasında dahil yer alıyor.

Bazı isimler bunu hobi olarak yapsa da; pek çok yayıncı için internet yayıncılığı pek çok mesleğe göre oldukça fazla kazanç sağlayan profesyonel bir iş olarak görünüyor. Bu sebeple de internet yayıncılığı izleyenler için bir avantaj olmanın dışında; yayın yapanlar için de pek çok avantaj sağlıyor.

Teknolojinin gelişmesi ve pek çok yeni platformun ortaya çıkmasıyla internet üzerinden canlı yayın yapmak oldukça kolay bir hale geldi. Hepimiz artık akıllı telefonlarımız ya da bilgisayarlarımızla müzik listesi paylaşmak ya da oyun oynamak gibi farklı içerikleri de canlı yayın platformları aracılığı ile yayınlayabiliyor ve izleyebiliyoruz.

İnternet yayınlarında izleyiciler beğendikleri içerikleri anlık olarak izlerken aynı zamanda hayran olduğu kişiyle de eş anlı olarak iletişime geçebiliyorlar. Bu da bu kanalı pek çok diğer platformdan ayrıştırıyor ve tercih edilmesini sağlıyor. İnternetten yayın yapan kişiler bunu hem eğlenerek yapıyorlar hem de bundan bir gelir elde ediyorlar; bunu bir iş kolu olarak görüyorlar.

Nasıl içerikler para kazanıyor?

İnternetten canlı yayın yapan platformlardan bir olan DLive’ın Türkiye ve Avrupa Direktörü olan Metin Redjepi internetten canlı yayın yapanlarla ilgili önemli bilgiler paylaştı. İşte size derlediğimiz birkaç önemli ipucu:

İnternetten canlı yayın hepimizin bildiği üzere günümüzde artık önemli bir araç haline gelmiş durumda.  internet yayıncılığı sayesinde içerik üreten kişiler, artık hiçbir pazarlama aktivitesini ihtiyaç duymaksızın ya da herhangi bir firma ile işbirliği olmadan da sadece içerik üreterek kazanç sağlayabiliyorlar.

Ürettikleri bu içeriklerin de izlenmesini de sağlıyorlar ve dolayısıyla gelir elde ederek bunu sürdürülebilir bir yapıya getiriyorlar. Ayrıca anlık etkileşimler yaratarak, izleyicilerini de yarattıkları içeriğin bir parçası haline getiriyor ve içeriklerini onlarla birlikte oluşturabiliyorlar. İnternette bloggerlar, sosyal medya fenomenleri, kurumsal etkinlikler gibi her gün çok sayıda canlı yayına ulaşılabiliyor.

İnternetten canlı yayın yaparak geniş kitlelere ulaşanların psikolojik durumu ve özgüveni nasıl etkileniyor? Hangi kitle internetten canlı yayın yapıyor? İnternetten yayın yaparken başarılı olmak ve para kazanmak için nelere dikkat etmeliyiz? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Burcu Aydın

Burcu Aydın

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/burcu-aydin/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı