İnsanlık Yararına Teknoloji için IEEE'den Elif Gizem Akkaya Projesi! - Moblobi.com
Yaşam

İnsanlık Yararına Teknoloji için IEEE’den Elif Gizem Akkaya Projesi!


IEEE (The Institute of Electrical and Electronics Engineers) ülkemizde bulunan en büyük teknik öğrenci organizasyonu… IEEE Türkiye Şubesi Öğrenci Kolları tarafından yürütülen “Elif Gizem Akkaya Bilim Ve Teknoloji Proje Sergisi” yani “EGAP” destekleri bekliyor. Şimdi dize bu değerli proje hakkında biraz bilgi vermek istiyoruz.

Öncelikle bunun için projeye ismini veren “Elif Gizem Akkaya” dan biraz bahsedelim. Elif Gizem Akkaya, maalesef 2016’da Ankara Güvenpark’’ta gerçekleşen hain terör saldırısında henüz 19 yaşındayken şehit oldu ve aramızdan ayrıldı. Elif Gizem, mühendislik okuyor ve aynı zamanda IEEE Türkiye’de gönüllü olarak çalışıyordu. Bu acının ardından Elif Gizem’in IEEE Türkiye Şubesi Öğrenci Kolları’ndaki gönüllü arkadaşları onun ismini yaşatmak için bu değerli projeyi hayata geçirdiler.

Projenin amacı, genç nesillere bilim, teknoloji ve mühendislik kavramlarını aşılamak ve “insanlık yararına teknolojinin” geliştirilmesini sağlayacak yeni mühendis adaylarını arttırmak… Bunun için de üniversitelerdeki mühendislik öğrencileri kendi şehirlerinden seçtikleri liselerde, kendi seçtikleri alanlarda gönüllü ve uygulamalı teknik eğitimler veriyorlar. Robotik, Kodlama vs. gibi pek çok konuda verilen eğitimler birkaç ay sürüyor ve lise öğrencilerine mühendislik dallarına karşı farkındalık yaratırken, onların eğitimine katkıda bulunuyor. Eğitim sonunda ise lise öğrencileri kendilerine sağlanan malzemeler ile kendi projelerini üretiyor ve “Elif Gizem Akkaya Bilim Ve Teknoloji Proje Sergisi” adı verilen sergide projelerini sergiliyorlar. Bahar döneminde düzenlenen bu sergiye akademisyenler, basın kuruluşları, üniversite öğrencileri, proje gönüllüleri ve bu gönüllülerin farklı illerden desteklediği ve eğitim verdiği pek çok lise öğrencisi de katılıyor. Bu proje gününde ve öncesinde yaşadıkları deneyim, edindikleri network ağı lise öğrencilerinin hayatlarına önemli bir katkıda bulunuyor.

Projeye destek olmanın pek çok yolu var. Proje içeriğinde yer alan malzemelerin sağlanması, giderlerin karşılanması konusunda sponsor olma desteği sunabilirsin; eğitimler vererek ya da bu eğitimlerin koordinasyonunu sağlayarak destek olabilirsin; projenin daha fazla insana ulaşması için onlara destek olabilirsin…

Proje ile ilgili iletişim bilgileri ve proje detaylarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı