İnovatif Fikir Nasıl Bulunur?

İnovatif fikir sahibi olmak günümüzde altın değerindedir. Fikirler, hayatta ne yapmak istediğinizi belirler. İnovatif fikir ise ne yapılabilir sorusunun cevabıdır.

Hayatı daha da kolaylaştırmak gibi kullanım alanları olsa da genelde ticari gelirler için oluşturulmuştur. Basit ama etkili bir inovatif fikir, size büyük getiriler sağlayabilir. Bunun yanı sıra inovatif fikirde sıfırdan bir düşünce geliştirmenize gerek yok.

Dilerseniz inovatif fikirlerin ne olduğuna daha detaylı bir şekilde bakalım.

İnovatif Fikir Nedir?

İnovatif Fikir, hayal ettiğimiz düşüncelerin sıfırdan veya üretilmiş bir fikrin üzerine ekleyebileceğimiz yenilikçi ama bir o kadar da ticari fayda sağlayan düşünce sistemine denir. İnovatif düşünce aslında hayatı pratik yaşayan insanların tümünde bulunmakta. Günlük hayatı daha kolay yaşamak adına bu düşünce yöntemine başvuran insanlar, dışarıdan pek hoş karşılanmasa da iş hayatında oldukça başarılıdırlar.

Daha önce ortaya atılmamış bir fikri bulmak kolay olmasa gerek. Hele ki 21. yüzyılda dijitalleşen dünyada bilgiye çok kolay ulaşabilmemiz, inovatif düşünce sistemimizin daha geniş bir arayış içerisine girmesine neden oluyor. Dijital dünya çok farklı ve her türlü bilginin olduğu bir yer. Kafanızdaki mükemmel düşünceyi muhtemelen başka bir insanın düşünmüş olmasıyla karşılaşacaksınız. Yine de kendinizi geliştirmekten ve dışa dönük olmaktan vazgeçmeyin. İnovatif fikirlerin ana noktası budur.

İnovatif Fikir Nasıl Bulunur?

İnovatif fikrin oluşma süreci, insanın düşünce sistemini değiştirmesi ve motivasyonu ile alakalı bir durum olarak düşünülebilir. Her şeyden önce inovatif fikir oluşturma potansiyeli olan insan özelliklerinden bahsedelim.

İnovatif fikirli insanların en yaygın özelliği; yeniliklere açık insanlar olmalarıdır. Bu özellikleri ile onları sabit düşünce sisteminden dışarıya atarak daha geniş pencereden dışarıya bakmasını sağlar. Öğrenmeye açık, girişim ruhuna sahip, öğrenme konusunda azimli, zekalarının yaratıcı yönünü keşfetmiş, diğer fikirlere de en az kendi fikri kadar duyarlı, başarısızlık sonucu pes etmeyen, merak, empati ve gözlem yeteneği gelişmiş ve her zaman iletişim odaklı olmuş insanlardır.

İnovatif Düşünce Yapısı Sonradan Kazanılır mı?

İnovatif düşünce, insanın kendi içinden gelen öğrenme ve kendisini geliştirme isteği ile doğru orantılı bir durumdur.

Beyin olarak her zaman formda kalmamız kendimize ne kadar iyi baktığımız ile ilgilidir. Peki, siz kendinize ne kadar iyi bakıyor ve beyninizi sürekli taze tutuyor musunuz?

Yaratıcı Fikirler Nasıl Bulunur?

– Öncelikle uyku düzeninize dikkat etmelisiniz. Vücudunuzdaki stres seviyesi minimum seviyede olmalı.
– Basit düşünüp basit yaşayarak hayatı pratik yaşamayı öğrenin.
– Araştırmak ve yeni şeyler öğrenmek sizin için günlük rutin olsun ve bunu eğlenerek yapın
– Çalışma ortamınızda dikkat dağıtacak unsurların bulunmasına izin vermeyin
– Farklı bakış açıları edinmeye çalışın. Düşünce sistemine yaptığınız eklemeler sizi doğru fikre daha çabuk götürecektir.
– Bazen yeni fikir oluşturmak yerine geliştirmeyi de deneyin. Çok etkisiz kalmış mükemmel bir fikrin küllerinden yeniden doğmasını sağlayabilirsiniz.
– Kafanızdaki karmaşık düşüncelerin bir bütün olması için uğraş gösterin ve bu karmaşıklıktan kendinize bir fikir çıkarın.
– Motive olmak, sizin her konuda olduğu gibi burada da yardımınıza koşuyor. Motivasyon kaynağınız her ne ise onu yapmaya devam edin.
– Zaman, bu süreçte en iyi arkadaşınız olmalı. İyi bir fikri hemen bulamamak demoralize olmanıza neden olabilir. Bu konuda zaman gerektiğini kendinize hatırlatmalısınız.
– Karar vermekten çekinmeyen bir karakter yapısına bürünmelisiniz. Belki de içlerinde en zor olan risk almaktır. Hayatta insanların çoğu risk alamaz. Peki, siz risk alma özelliğine sahip misiniz? Önce kendinize bunu sorun.

İnovasyon düşünce sürecine girmeniz ve ön hazırlık olarak değerlendirebileceğiniz noktalar yukarıda belirttiğimiz gibi işliyor. Peki, üretim sürecine girdikten sonra fikri kafamızda nasıl oluşturabiliriz diye soruyorsanız okumaya devam edin.

Öncelikle bu aşamaya tam donanımlı gelebilmek için fikir üretme sürecini sağlıklı bir şekilde atlatmış olmanız gerektiğini hatırlatalım.

Fikir Alanı Belirleyin

İlk aşamada fikrinizin hangi alanda olacağını ve bu alanın gerekliliklerini içeren bir nedenler listesi oluşturun.

Fikrinizi Belirleyin

Fikir belirlemeden önce yapmanız gerekenleri yaptıktan sonra artık yavaş yavaş kafanızdaki fikri şekillendirin ve sonraki aşama için harekete geçin.

Fikri Geliştirme

Aslına bakarsanız her şey fikri bulunca sona ermiyor. Mükemmel bir fikir hayata geçmemişse kusursuzluğunu kaybeder. Stratejik hata yapan mükemmel fikir sahibi inovatif düşünceli insanlar, ürettikleri fikirlerle baş başa kalıp bir adım öteye bile gidemiyorlar. Bunun olmaması için planlı çalışmalısınız.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Bilim Kurgudan Gerçeğe Dönüşen 10 Fikir!” okumak için buraya tıklayın.
“Yeni Normal Hayatınızı Kolaylaştıracak 8 Akıllı Araç!” okumak için buraya tıklayın
“İnovasyon ve Girişimcilik Çabalarınızı Sarsabilecek 36 Bilişsel Önyargınız!” okumak için buraya tıklayın.

“İnovatif Fikir Nasıl Bulunur?” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Abbas Öztürk

Abbas Öztürk

Merhaba ben Abbas. Sakarya Üniversitesi iletişim fakültesi öğrencisiyim. Hayalperest bir insanım fakat gerçek hayatla bağımı kopartmıyorum. Gerektiği zaman hayata uyum sağlayabilen bir insanım ancak düşünsel bir moda girdiğim zaman, hayatı uç noktalarda yaşıyorum ve birden derinlere iniyorum. Hayat bana pratik olmayı öğretti. Bende bu pratikliğimi ve yaratıcılığımı dijital dünyada kullanmak istedim. Ayrıca tiyatro, seslendirme ve grafik tasarımla ilgileniyorum. İçerik yazarlığını yaptığım Moblobi.com’da güzel vakit geçirmeniz dileğiyle… Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı