İlk Yerli Uçak: Vecihi Hürkuş!

Herkese Selamlar! Bu yazımda vatansever ve pes etmek nedir bilmeyen bir kahramanı anlatacağım. Vecihi Hürkuş kendini uçak teknolojilerine adamış bir mucidimizdir. İlk yerli uçak üretimini gerçekleştirmiş İstiklal madalyalı mucidimizin yaşadıkları ise gerçekten üzücüdür. Gelin hep birlikte kendisine karşı çok büyük saygı duyduğum bu değerli kişiyi tanıyalım.

Vecihi Hürkuş, 6 Ocak 1896’da İstanbul’da dünyaya geldi. Tophane Güzel Sanatlar Okulu’nda okurken gönüllü olarak Balkan Savaşı’na katıldı. I. Dünya Savaşı yılları geldiğinde ise önce Bağdat Cephesi’nde uçak mühendisi olarak görev aldı sonrasında ise Kafkas Cephesi’nde bir Rus uçağı düşürerek düşman uçağı düşüren ilk Türk pilotu oldu. Tabi kendisi sadece bir savaş kahramanı değildi. Kendisi ilk yerli uçak olan Vecihi K VI’yı icat etmiştir.

Peki bu büyük mucidin başına neler mi geldi?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2 3Sonraki sayfa
Etiketler
Yigit Can Türk

Yigit Can Türk

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi ve aynı zamanda içerik yazarıyım. Bir de küçük akvaryum balıklarım var. Ama bunun konumuzla pek bir ilgisi yok. Moblobi.com’da sizlerle "YİĞİT CAN İLE TEKNOLOJİ SOHBETLERİ" köşemde teknoloji hakkında sohbet edecek ve bu konu hakkındaki görüşlerimi paylaşacağım. Yiğit Can'ı daha yakından tanımak isterseniz Youtube kanalımızdaki videoyu https://www.youtube.com/watch?v=xywwP6qxbLk linkinden izleyebilirsiniz. Yiğit Can'ın Moblobi.com için oluşturduğu intoyu izlemek için https://youtu.be/aEQPfRx309s linkine tıklayabilirsiniz. Yiğit Can'ı sosyal medyada da takip etmek isterseniz: LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/yesyigitcan/ Instagram: https://www.instagram.com/yesyigitcan/ Facebook: https://www.facebook.com/yigitcan.turk.73


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı