İlk Türk Filmi Hakkında Tüm Bilgiler

Günümüzde sinema kültürü, eskiye nazaran büyük farklılıklar gösterse de varlığını güçlü bir şekilde devam ettirmekte. Hemen her gün farklı kategorilerde filmler çekilmekte. İnsanlar da bu yoğun emek harcanan filmleri sinemada izlemek için bir hayli rağbet göstermekte. Yazımızda, sizlere ilk Türk filmi hakkındaki bilgileri aktaracağız.

Ülkemizde güncel yapımlar özellikle içerik ve oyuncu kalitesi açısından sürekli Yeşilçam sinema sektörü ile kıyaslansa da halen Türk sineması hız kesmeden devam etmekte. Türk sinemasının geçmişi, Osmanlı dönemine kadar dayanmaktadır. Yeşilçam dediğimiz Türk sineması ile zirve yaptığı altın bir dönem mevcuttur. Bununla birlikte yıllardır ilk Türk yapımı hangisi idi tartışmaları da günümüze kadar gelmiştir. Peki, bu Türk filmi hangisiydi? Ne zaman çekildi ve yönetmeni kimdi?

İlk Türk Yapımı Hakkında Tüm Bilgiler

Bu film, Osmanlı döneminde 93 Rus harbinden sonra Ruslar tarafından dikilen Rus abidesinin yıkılması istenirken ortaya çıkmıştır. Şu an Yeşilköy olarak bilinen o zamanlar ise Ayastefanos isimli yerde Rus abidesinin yıkılışını filme çekmek istiyorlar. Bu filmi çekmek için Avusturya’dan film ekipleri getirtilir. Daha sonra bu filmi Türk uyruklu birinin çekmesini istiyorlar. O sırada Osmanlı ordusunda görev alan Fuat Uzkınay’a Avusturya film ekipleri tarafından film çekim aşamalarını gösteriyorlar.

Filmi 4 Kasım 1914 tarihinde çeken Fuat Uzkınay, ilk Türk yapımını çekerek adını tarihe yazdırma başarısını elde etmiştir. Buna rağmen yıllardır süren ilk film hangisidir tartışmalarına sebep olan ve yine o zamanlar çekilen bir Türk filmi ile de kararsızlık yaşanıyordu. İşte bu tartışmalara son koyan bir belge ortaya çıkarıldı.

Bu belgeyi bulan Üsküdar Üniversitesi Doç. DR. İ. Arda Odabaşı’dır. Osmanlı arşivinden bulunan bu belge, 1914 yılına ait Sinema haberleri gazetesiydi. Filmin Ayastefanos’da çekildiği, gösteriminin ise Ali efendi sinemasında yapıldığı açık bir şekilde yazıyordu. Böylelikle yıllardır yapılan tartışma açıklanan bu belge ile son bulmuştur.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Uluslararası Ödül Alan İlk Türk Filmi” okumak için buraya tıklayın
“Gelmiş Geçmiş En Çok İzlenen 10 Türk Filmi!” okumak için buraya tıklayın.
“Netflix’de İzleyebileceğiniz 10 Türk Filmi!” okumak için buraya tıklayın.

“İlk Türk Filmi Hakkında Tüm Bilgiler” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Fatma Nur Güneş

Fatma Nur Güneş

Merhaba, ben Fatma Nur Güneş. Doğuş Üniversitesi İletişim Bilimleri 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik üretiyorum. Köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı