Güvenlik Kameranızdan İzleniyor Olabilirsiniz!

Nesnelerin interneti yani IoT sayesinde evlerimizdeki pek çok cihaz akıllandı ve bizlerle konuşur hale geldi. Nesneler artık internete bağlanarak birçok veri alıyor ve aynı zamanda da birçok veri sunuyor. Bu da elbette bu cihazları birçok tehlikeye açık hale getiriyor. Örneğin evlerimizde çocuklarımızın güvenliği veya evlerimizin güvenliği için kameralar kullanıyoruz. Bu kameralar aracılığıyla evlerimize uzaktan bağlanıp izliyoruz. Antivirüs yazılım şirketi ESET’in Slovakya Bratislava’da yer alan Araştırma Laboratuvarı, IoT cihazlara yönelik bir araştırma yaptı. Bu araştırma sonucunda da evlerimizde ve pek çok yerde kullandığımız güvenlik kameralarında büyük güvenlik açıklarının olduğu tespit edildi. İşte detaylar…

Güvenik kamerasında güvenlik açığı bulundu!

Güvenlik kameraları, evlerimizden işe yerlerimize sokaklarımıza kadar bağlanıp bize istediğimiz zaman görüntü aktarıyor. Hatta artık pek çok çalışan anne baba çocuklarının güvenliğini sağlamak için evlerinin içerisindeki odalarına dair güvenlik kameraları bağlıyorlar. Pek çoğumuz da evlerimizdeki güvenliği sağlamak için yine bu kameraları kullanıyoruz. Güvenlik kameraları evlerimizin içine bile girdi. Peki ya bu güvenli sandığımız kameraları yalnızca biz değil başkaları da bağlanıp izleyebiliyorsa?

Yapılan araştırma, kameraların güvenlik açıklarının bulunduğunu ortaya koydu. Buna göre, video akışı şifrelenmediği için yayınlarınızın bazı yabancılar tarafından izlenebilmesi mümkün olabiliyor.

Tüm güvenlik kameraları risk altında mı?

Ancak bu sorun yapılan araştırmalara göre tüm güvenlik kameraları için geçerli değil. Ancak evinizde bulut kamera D-Link DCS-2132L kullanıyorsanız risk altındasınız demektir. Çünkü sözkonusu kamera çoklu güvenlik açıklarına sahip. Bu açıklar da yetkisiz erişimlerin yapılmasına yani kameraya yetkisiz olan başka kişilerin de bağlanıp görüntü alabilmesine imkan sunuyor. Belirtilen bulut kameranın en önemli ve belki de en ciddi sorunu ise video akışını şifrelemeden iletiyor olması.

Araştırmaya göre kamera ve bulut arasında bulunan bağlantı şifresiz. Aynı şekilde bulur ile görüntüleme uygulaması arasında yer alan bağlantı da şifresiz. Bu sebeple de sözkonusu bağlantılar şifrelenmediği için bu kamerayı kullanan kişilerin video yayınları davetsiz misafirler tarafında da izlenmeye açık. Yani yabancılar bu kameralar aracılığıyla görüntülerinizi izleyebilir. Bu durum ayrıca kamerayı “Man in the Middle” adı verilen saldırılara da açık hale getiriyor.

Sorun bu kadarla sınırlı değil!

Araştırmadan elde edilen bulgulara göre kamerada var olan sorunlar ve riskler bu kadarla da sınırlı değil. Bulunan bir başka çok önemli ve ciddi sorun da eklenti açığı. Bu açık güvenlik açısından korkunç sorunlar doğurabilir.

Peki eklenti açığının sebep olabileceği korkunç sonuçlar neler? Bu kamerayı kullananlar hangi risk altında? Peki hangi önlemleri almalısınız? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Onur AYDIN

Onur AYDIN

Yeni Dünya insanlarına... Moblobi: https://moblobi.com/author/onur-aydin/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı