Günlük Hayatımızı Etkileyen Yapay Zeka Uygulamaları!

Konu yapay zeka olunca söylenecek o kadar söz oluyor ki. Her gün yapay zeka ile ilgili önemli haberler gündemimize yansıyor. Kimi zaman biz insanları gelecekte var olacağı yer düşünüldüğünde ürkütüyor kimi zaman da yarattığı faydalar düşünülünce rahatlatıyor. Kısacası yapay zeka uygulamaları doğası gereği faydaları ve olası yan etkileriyle tam bir karmaşanın içerisinde.

Elon Musk ve Bill Gates gibi dünyaca ünlü girişimci ve yatırımcılar zaman zaman bu makine öğrenimiyle ilgili çeşitli karanlık varsayılar oluşturmuşlar; zaman zaman yapılan icatlar insanları bazı korkulara sürüklemiş olsalar da yapay zeka her zaman merak edilen bir konu olmayı sürdürüyor. Tüm bunlardan öte yapay zekanın günlük yaşam ritmimizde de aslında şu anlarda dahi yer aldığını çoğunlukla bilmiyoruz bile. Aslında yapay zeka çoktan hayatımızın tam içinde ve kullandığımız pek çok uygulamada yerini aldı bile. İşte size çoğunlukla farkında olmadan hayatımıza aldığımız ve yaşamımızı etkileyen gündelik yapay zeka uygulamaları

Yapay zeka kaç aşamada hayatımızı etkileyecek?

Yapay zeka, aslında insanlar gibi çalışan akıllı makinelerin üretilmesini sağlayan bir bilgisayar bilimi. Yapay zekayı genellikle 3’e ayırırız: dar, genel ve süper yapay zeka. Dar yapay zekayı gündelik hayatımızda pek çok yerde görebiliriz. Satranç oynarken, sosyal medya sayfalarını düzenlerken dar yapay zekayı gözlemleyebiliyoruz.

İkincisi yapay genel istihbarattır. Şu an bu sistemde değiliz ve aslında bakılırsa öngörülere göre bu sistem bizden 40 yıl sonrasını kapsıyor. Çünkü bu yapay zeka formunun kilit noktası öğrenme kapasitesi ve kendini yükseltebilme becerisi.

Sonuncu olan ve şu an yapılan öngörülerle biz insanoğlunu en korkutan formu olan yapay zeka türü ise süper zeka… Bu yapay zeka çoğumuzun bilim kurgu filmlerinden aşina olduğu bir seviyeyi andıran aşamaya ulaşmış olan yapay zeka formudur.

Günlük hayatımızı etkileyen yapay zeka uygulamaları hangileri?

Yapay zekanın en basit formu olan Dar Yapay Zeka artık hayatımızın içerisinde yerini almaya çoktan başladı. Girdiğimiz arama motorlarından, sosyal medya platformlarına, akıllı telefonlarımızda oynadığımız oyunlara kadar pek çok şeyde her gün yapay zeka ile birlikteyiz aslında… Günlük yaşamımızda yapay zekanın en bariz örneği ise tabii ki cep telefonlarımız ve cep telefonlarımızda olan pek çok uygulama

Örneğin Google Asistan, Alexa, Siri veya Bixby gibi bazı akıllı asistanlar sizi anlamak ve önerilen görevlerinizi tamamlamak için yapay zekayı kullanıyorlar. Onlara sorduğunuz her soru ile aslında yapay zekalarınla ileitşim kuruyorsunuz.

Bunun dışında günlük olarak girdiğimiz müzik uygulamalarından olan Spotify ve Apple Music de yapay zeka barındırıyor. Dinlediğiniz her şarkı sonrası yapay zekası ile sizinle ilgili bilgileri tutup sizin zevkinize, ruh halinize uygun önerilerde bulunuyor.

Günümüz dünyasında televizyonun yerini alan ve alışkanlarımızı değiştiren Netflix de yapay zeka kullananlardan. Sevdiğiniz içerikleri size yapay zekası ile sizi tanıyıp, öğrenerek sunuyor. Bunlar sadece bazıları ve günlük hayatlarımızda en çok kullandıklarımızdan birkaçı sadece. Bunun dışında kullandığınız uygulamalardan bazıları, izleme veya dinleme deneyiminizi mükemmelleştirmek için size önerilerde bulunmak için zayıf yapay zeka kullanıyor.

Yapay zekayı sadece telefonlarımız ile günlük hayatımızın içerisinde yaşatmıyoruz. Bir yandan evlerimizin içerisine de alıyoruz. Çünkü evde kullandığımız pek çok akıllı cihazda ve elektronik eşyada yapay zeka ile karşılaşıyoruz.

Peki evinizin içerisinde hangi cihazlarda ve ürünlerde yapay zeka var? Bu yapay zekalar hayatınıza dair neleri ediniyor? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Hümeyra Gönültaş

Hümeyra Gönültaş

Merhabalar, ben Hümeyra Gönültaş İstanbul üniversitesi psikoloji 4. Sınıf öğrencisiyim. Moblobi. Com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Bilimin ve onun önemli bir pozisyonu olan teknolojinin gidişatı her daim beni cezbetmiştir. Merakıma ve meraklısına karalıyorum :) Yazılarımı Moblobi.com'daki köşemde takip edebilirsiniz. Moblobi: https://moblobi.com/author/humeyra-gonultas/ E-posta: humeyragonultas79@gmail.com humeyragonultas79@gmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı