Görme engelli koşucu akıllı telefon sayesinde maraton bitirdi

2017 New York Maratonu’nunda bir ilk gerçekleşti. Simon Wheatcrof isimli görme engelli kişi, bir akıllı telefon uygulaması ve GPS cihazı ile 42 km uzunluğundaki maratonu hiç yardım almadan tek başına bitirdi.

New York Maratonu dünyanın en çok izlenen spor aktivitelerinden biri.  Ancak bu sene farklı bir yönüyle ilgileri üzerine topladı. Wheatcrof, maraton sonunda en fazla ilgiyi hak eden kişiydi.

Simon Wheatcrof da aslında teknoloji alanında çalışıyor ve kendisine maratonu bitirme konusunda yardımcı olan Wayband uygulamasının geliştirilmesinde de birebir yer almış. Wheatcrof koluna bir GPS cihazı takarak  insanları, kaldırımları, arabaları ve bazı engelleri algılattı ve bunu  koluna ve göğüs pedlerine küçük titreşimli darbeler göndererek uyarılmasını sağladı.

Koşu sırasında ufak tefek aksaklıklar olsa da bunu aşabildi.  Örneğin  Wheatcrof’un önünde bir kişi aniden durdu. Tüm cihazlar 7 metrede durabileceği şekilde uyarıyordu ve Wheatcrof önündeki kişiye çarptı. Bir başka küçük problem ise GPS cihazının verdiği yanlış sinyaldi. Tüm küçük aksaklıklara rağmen Wheatcrof yarışı 5 saat, 17 dakika, 40 saniyede sonlandırdı.

18 seneden beri görme engelli olan 35 yaşındaki Simon Wheatcrof, IBM, MIT ve Google ile bu alanda çalışmaya devam ediyor.  Aynı zamanda yüksek lisans da yapıyor.

Etiketler

Onur AYDIN

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/onur-aydin/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı