Google’ın Sürücüsüz Taksisinde Neler Olacak?

Google'ın sürücüsüz taksi projesi Waymo One'ın içinde hangi özellikler olacak? Nerede test edilmeye başlandı? İlginç detaylar, haberimizde...

Metropol şehirlerin en büyük sıkıntılarından olan trafik, gelişen yeni teknolojiler ile sürücüsüz araçları bünyesine almaya hazırlanıyor. Sadece birkaç ülkede ve test aşamasında olan sürücüsüz araçlar özellikle trafik ile içli dışlı olan metropol insanlarını hem heyecanlandırıyor hem de tedirgin ediyor. Google’ın 2009 yılında geliştirmeye başladığı sürücüsüz araç çalışmaları ise Waymo ismiyle tanıtılmıştı. Sürücüsüz araç teknolojisine ara vermeden devam eden Google çalışmalarını devam ettirdiği ‘’sürücüsüz taksi’’ uygulamasının hangi özellikleri olacak? İlginç detaylar, haberimizde…

Waymo One sürücüsüz taksi hangi özelliklere sahip olacak?

Yakın gelecekte sosyal, ekonomik ve çevresel etkilerle adından sıkça söz ettirecek olan sürücüsüz ya da otonom araçlar teknolojik alanda köklü bir değişimi de beraberinde getiriyor. Google’ın çalışmalarına hız kesmeden devam ettiği bu alanda ki adımı Waymo ‘’sürücüsüz taksi’’ler ise trafiğe çıkmaya hazırlanıyor.

Waymo One isimli sürücüsüz taksiler şirketin sağladığı 1000 katılımcı ile birlikte Phoenix’te test sürüşleri yapıyor. Wayno One taksilerin en büyük vaadi ise Wi-fi özelliği taşımaları. Yani bizler artık sürücüsüz taksilere binmekle kalmayacak; işimize, evimize ya da  bir arkadaşımıza giderken en sevdiğimiz dizi veya filmlerin yeni bölümlerini de izleyebilme şansına sahip olacağız.

Sürücüsüz taksilerde araç içi eğlence kapsamında Wi-fi da yer alacak. Ayrıca Google Play Müzik akışı da sürücüsüz araçlara eklenmiş durumda. Kamuya hizmet vermeden önce yapılan bu yenilikler başarılı bir şekilde test de edilmişti.

Waymo One test araçlarının ekranlarında, yolcu ve yaya güvenliğini sağlayacak olan lazer ışınları da bulunacak. Böylece yolcular dışarıda ve içeride oluşan hareketleri görerek var olan güvenlik duygularını pekiştirmiş olacaklar.

Phoenix şehrinin belirli bölgelerinde çalışmaya başlayan Waymo One sürücüsüz araçlar bu bölgelerde 7 gün 24 saat hizmet vermeye başladı. Zamanla büyüyecek olan bu hizmet ile yolcular araçlarını çağırmadan önce ödeyecekleri fiyatı ve gidecekleri yerin mesafe bilgisine de ulaşabilecek.

Google’ın sunduğu bu hizmet ile birlikte klasik taksilerin yerine geçecek olan Waymo One sürücüsüz taksilere dünyanın göstereceği ilgi ise en merak edilen konulardan biri.

Sizce, yakın gelecekte sürücüsüz taksi, klasikleşmiş taksilerin yerini alacak mıdır? Görüşlerinizi yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

    • UFO Benzeri Araç Geliştirildi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
    • Akıllı Arabalar Hakkındaki 5 Efsane!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
    • Elektrikli Arabalar Çevre Dostu Mu?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Esra Kansız

Esra Kansız

Merhaba. Ben Esra. İletişim mezunuyum. Dijital medya ile ilgileniyorum. Ayrıca sosyal medya uzmanlığı işi ile meşgulüm. Hızına yetişemediğimiz teknolojinin bize sunduklarını öğrenerek sizlere duyurmak için buradayım. İçerik editörlüğünün hayatımın bir vazgeçilmezi olduğunu ayrıca belirtmek isterim. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın! https://moblobi.com/author/esra-kansiz/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı