Çocuğunuzu Dijital Dünyada Kontrol Etmeninin Yolları!

Çocuklar artık dijital dünyada çok fazla zaman geçiriyorlar. Dolayısıyla bu dijital dünyada yaptıkları şeyleri, girdikleri siteleri ve maruz kaldıkları içerikleri takip etmek zor olabilir. Telefonla geçirdikleri süreyi, güvenli kalıp kalmadıklarını, hatta bu dijital dünyaya kapılıp da sizinle olan iletişimini öldürüp öldürmediği konusunda pek çok endişe taşıyabilirsiniz. Ancak çocuklarınızın dijital dünyada harcadıkları süreyi sınırlamak, ne yaptıklarını takip etmek ve hatta yapmamaları gereken şeyleri engellemek için yardım alabileceğiniz bazı ücretsiz uygulamalar var. Bunlardan biri de Google Family Link.

Google Family Link, Google ’ın, çocuklar ve gençlerin ebeveynleri için tasarlanmış. Bu sayede çocuğunuzun dijital deneyiminin neredeyse her yönünü kontrol etmenizi sağlıyor. Örneğin çocuğunuzun Google Play Store’dan indirebilecekleri veya indiremeyecekleri uygulamaları sınırlayabiliyorsunuz. Hatta çocukların en sevdikleri uygulamalara ne kadar zaman harcadıklarını görebiliyor; çok kullandıklarında cihazlarını uzaktan kilitleyebiliyorsunuz. Bunun dışında bazı içerik türlerini filtreleyebiliyor ve hatta çocuğunuzun konumlarını bile izleyebiliyorsunuz. Şimdi Google Family Link aracılığı ile tüm bunları nasıl yapabileceğinizi sizinle adım adım paylaşalım. İşte detaylar…

Google Family Link nasıl kullanılır, neler yapılabilir?

1.Adım: Google Family Link nasıl kurulur?

Google Family Link‘i kullanmanın ilk koşulu hem sizin hem de çocuğunuzun birer Google hesabının olması. Eğer varsa mevcut hesaplarınız ile ilerleyebilirsiniz. Ancak yoksa, Family Link uygulamasında da hesaplarınızı oluşturabilirsiniz. Bu noktada şunu da hemen paylaşalım: Family Link, iş veya okul yoluyla size sağlanmış olan Google hesaplarını desteklemiyor. Yani hem size hem de çocuğunuza bir hesap oluşturmak için Gmail hesabı gibi kişisel bir Google hesabına ihtiyacınız bulunuyor.

Family Link’i kullanabilmeniz için çocuğunuzun bir Android cihazına da sahip olması gerekiyor. Ancak kendiniz için bir Android cihaz şart değil. Eğer iPhone‘unuz varsa,  çocuğunuzun Android cihazdaki etkinliklerini incelemek için iPhone‘daki Family Link uygulamasını kullanabilirsiniz. Ancak bu noktada önemli bir detay paylaşalım: Çocuğunuzun bir iPhone’u olması durumunda bu uygulamayı kullanamazsınız. Eğer çocuğunuz bir iPhone kullanıyorda o zaman dilerseniz, bunun yerine, Apple’ın ekran saati veya aile paylaşımı gibi özelliklerinden yararlanabilirsiniz.

Kendi kişisel cihazınıza Android veya iOS için Family Link uygulamasını indirmelisiniz. Eğer Android 10 kullanıyorsanız. Hemen şunu belirtelim: Google, Family Link‘i ana ayarlara dönüştürdü. Bu sebeple de uygulamayı indirmeniz gerekmiyor. Kullanmak için Ayarlar sekmesine gidip, Dijital Sağlık ve ebeveyn denetimleri bölümüne girerek, orada ayarlayabilirsiniz.

Çocuğunuzu aile grubuna eklemek için sağ üstteki artı simgesine dokunmalısınız ve ardından da ekrandaki talimatları izlemeniz gerekli. Bu adımlarda sizden ebeveyn izni verdiğinizi doğrulamanız istenecek. Bunu kendi Google hesap bilgilerinizle yapabilirsiniz veya bir kredi kartı kullanmanız da söz konusu olabilir. Bu genellikle geçici bir yetkilendirme için kullanılıyor ve hiçbir ücret alınmıyor.

Bu arada önemli bir not olarak şunu hemen ekleyelim: Cihaz başına açacağınız Family Link hesaplarının bir sınırı var. Yani eğer çok sayıda çocuğunuzun etkinliklerini izlemek istiyorsanız o zaman aile bireylerinden farklı kullanıcılar ile bölüşmeniz gerekebilir.

Peki çocukların göreceği içerikler nasıl filtrelenir? Çocuğunuzun hangi uygulamalara erişebileceğini nasıl yönetirsiniz? Çocuğunuzun dijitalde neyle zaman geçirdiğini nasıl görebilirsiniz? Çocuğunuzun ekran açık kalma süresi nasıl sınırlanır hatta uzaktan nasıl kilitlenebilir? Çocuğunuzun yerini nasıl takip edersiniz Çocuğunuzla Youtube içerik paylaşma nasıl yapılır? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2 3 4Sonraki sayfa
Etiketler

Rukiye Şenol

Rukiye Şenol

Merhaba, ben Rukiye İstanbul Üniversitesi İktisat 3. Sınıf öğrencisiyim. 11 yıldır Karate sporu ile ilgilenmekteyim ve milli sporcuyum. Burada ilgimi çeken ve bende merak uyandıran konular hakkında yazıyorum eğer senin de ilgini çekiyorsa Moblobi.Com da kendi köşemde bekliyorum :) Moblobi: https://moblobi.com/author/rukiye-senol/ E-posta: rukiyesenol9@gmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı