Çocuğunuzu Dijital Dünyada Kontrol Etmeninin Yolları! - Moblobi.com
Yaşam

Çocuğunuzu Dijital Dünyada Kontrol Etmeninin Yolları!


Çocuklar artık dijitaldünyada çok fazla zaman geçiriyorlar. Dolayısıyla bu dijitaldünyada yaptıkları şeyleri, girdikleri siteleri ve maruz kaldıkları içerikleri takipetmek zor olabilir. Telefonla geçirdikleri süreyi, güvenli kalıp kalmadıklarını, hatta bu dijitaldünyaya kapılıp da sizinle olan iletişimini öldürüp öldürmediği konusunda pek çok endişe taşıyabilirsiniz. Ancak çocuklarınızın dijitaldünyada harcadıkları süreyi sınırlamak, ne yaptıklarını takipetmek ve hatta yapmamaları gereken şeyleri engellemek için yardım alabileceğiniz bazı ücretsiz uygulamalar var. Bunlardan biri de Google Family Link.

Google Family Link, Google ’ın, çocuklar ve gençlerin ebeveynleri için tasarlanmış. Bu sayede çocuğunuzun dijitaldeneyiminin neredeyse her yönünü kontrol etmenizi sağlıyor. Örneğin çocuğunuzun Google Play Store’dan indirebilecekleri veya indiremeyecekleri uygulamaları sınırlayabiliyorsunuz. Hatta çocukların en sevdikleri uygulamalara ne kadar zaman harcadıklarını görebiliyor; çok kullandıklarında cihazlarını uzaktan kilitleyebiliyorsunuz. Bunun dışında bazı içerik türlerini filtreleyebiliyor ve hatta çocuğunuzun konumlarını bile izleyebiliyorsunuz. Şimdi Google Family Link aracılığı ile tüm bunları nasıl yapabileceğinizi sizinle adım adım paylaşalım. İşte detaylar…

Google Family Link nasıl kullanılır, neler yapılabilir?

1.Adım: Google Family Link nasıl kurulur?

Google Family Link‘i kullanmanın ilk koşulu hem sizin hem de çocuğunuzun birer Google hesabının olması. Eğer varsa mevcut hesaplarınız ile ilerleyebilirsiniz. Ancak yoksa, Family Linkuygulamasında da hesaplarınızı oluşturabilirsiniz. Bu noktada şunu da hemen paylaşalım: Family Link, iş veya okul yoluyla size sağlanmış olan Google hesaplarını desteklemiyor. Yani hem size hem de çocuğunuza bir hesap oluşturmak için Gmail hesabı gibi kişisel bir Google hesabına ihtiyacınız bulunuyor.

Family Link’i kullanabilmeniz için çocuğunuzun bir Androidcihazına da sahip olması gerekiyor. Ancak kendiniz için bir Androidcihaz şart değil. Eğer iPhone‘unuz varsa,  çocuğunuzun Androidcihazdaki etkinliklerini incelemek için iPhone‘daki Family Linkuygulamasını kullanabilirsiniz. Ancak bu noktada önemli bir detay paylaşalım: Çocuğunuzun bir iPhone’u olması durumunda bu uygulamayı kullanamazsınız. Eğer çocuğunuz bir iPhone kullanıyorda o zaman dilerseniz, bunun yerine, Apple’ın ekran saati veya aile paylaşımı gibi özelliklerinden yararlanabilirsiniz.

Kendi kişisel cihazınıza Androidveya iOS için Family Linkuygulamasını indirmelisiniz. Eğer Android10 kullanıyorsanız. Hemen şunu belirtelim: Google, Family Link‘i ana ayarlara dönüştürdü. Bu sebeple de uygulamayı indirmeniz gerekmiyor. Kullanmak için Ayarlar sekmesine gidip, DijitalSağlık ve ebeveyn denetimleri bölümüne girerek, orada ayarlayabilirsiniz.

Çocuğunuzu aile grubuna eklemek için sağ üstteki artı simgesine dokunmalısınız ve ardından da ekrandaki talimatları izlemeniz gerekli. Bu adımlarda sizden ebeveyn izni verdiğinizi doğrulamanız istenecek. Bunu kendi Google hesap bilgilerinizle yapabilirsiniz veya bir kredi kartı kullanmanız da söz konusu olabilir. Bu genellikle geçici bir yetkilendirme için kullanılıyor ve hiçbir ücret alınmıyor.

Bu arada önemli bir not olarak şunu hemen ekleyelim: Cihaz başına açacağınız Family Link hesaplarının bir sınırı var. Yani eğer çok sayıda çocuğunuzun etkinliklerini izlemek istiyorsanız o zaman aile bireylerinden farklı kullanıcılar ile bölüşmeniz gerekebilir.

Peki çocukların göreceği içerikler nasıl filtrelenir? Çocuğunuzun hangi uygulamalara erişebileceğini nasıl yönetirsiniz? Çocuğunuzun dijitalde neyle zaman geçirdiğini nasıl görebilirsiniz? Çocuğunuzun ekran açık kalma süresi nasıl sınırlanır hatta uzaktan nasıl kilitlenebilir? Çocuğunuzun yerini nasıl takip edersiniz Çocuğunuzla Youtube içerik paylaşma nasıl yapılır? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
1234Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı