Gizemli Silikon Vadisi Hakkında Gerçekler!

Dünyanın teknoloji ve bilişim merkezi olan Silikon Vadisi, içerisinde birçok sır ve gizem barındırıyor. Çoğu insan da bunları merak ediyor. Peki, Silikon Vadisi’nin sırları neler? İşte, gizemli Silikon Vadisi hakkında gerçekler!

Gizemli Silikon Vadisi Hakkında Gerçekler!

1. İsmi

Silikon Vadisi, ismini yarı iletken bir madde olan ve bilgisayar çiplerinin yapımında kullanılan ucuz bir kimyasal maddeden alıyor.

20 yüzyıl itibarı ile kullanılmaya başlanan silikon çipler; akıllı telefon, bilgisayar, tablet ve bunlar gibi birçok cihazda kullanılmakta.

2. Silikon Vadisi Günümüzdeki Halini Almadan Önce Tarlaydı

Silikon Vadisi günümüzdeki gibi teknoloji devlerinin vadisi olmadan önce kayısı, erik ve badem gibi meyvelerin diyarıydı. Hatta üzerinde bulunan bu meyve ağaçları nedeni ile 1900’lerin başında Kalp Keyfi Vadisi lakabına almıştır.

3. Silikon Vadisi Hangi Eyalette?

Kurulduğu alan itibarı ile çok geniş bir alanı kaplayan Silikon Vadisi, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde bulunmaktadır.

4. Bu Vadide Çalışan Kişilere Oldukça Yüksek Maaşlar Ödeniyor!

Silikon Vadisi’nde bulunan firmalar, birbirleri arasında büyük bir rekabet halinde olduğundan dolayı şirketlerinde de en iyi çalışanları barındırmak istiyorlar.

Bu nedenle en iyi çalışanları bünyelerinde barındırmak için yüksek maaş teklifleri sunuyorlar. Hatta ödemeler 170 bin doları bile bulabiliyor.

5. Hızlı Patlama İle Büyüdü

2000’li yıllarda internetin kitlelerin erişimine ulaşması kolay hale gelmesi ile birlikte Silikon Vadisi hızlı bir ivme yakaladı ve deyim yerinde ise adeta patladı.

Birçok yatırımcı, bu potansiyeli görerek bu vadiye yatırım yaparak büyümede büyük pay sahibi oldular.

6. Silikon Vadisi’ndeki Şirketlerin Çalışma Ortamı

Silikon Vadisi’nde bulunan şirketler, rahat çalışma ortamları ve esnek çalışma şekilleri ile çalışanlarına bir hayli önem veriyor.

Şirketlerin içerisinde çalışanlar için masaj odaları ve oyun salonları gibi pek çok imkan bulunmakta. Bununla birlikte sıra dışılığı ve rahatlığı daha da üst seviyeye taşımak isteyen şirketler, çalışanlarının şirket içerisinde çıplak ayakla çalışmalarına bile izin veriyorlar!

7. Milyarderlerin Vadisi

Geçmişte meyve ağaçlarının bulunduğu bu vadi, şimdilerde dünyanın en zengin vadisi ve milyarderlerin kalesi olarak adlandırılmakta.

Silikon Vadisi, dünyanın en zengin insanlarına ev sahipliği yapıyor. Vadide Facebook’un sahibi olan Mark Zuckerberg’den Tesla’nın sahibi Elon Musk’a kadar dünyanın pek çok milyarderi bulunmakta.

8. Vadideki Milyarderler Kendilerini Aç Bırakıyor!

Silikon Vadisi’nde çalışan teknisyenler ve hatta üst düzey yöneticiler, uzun süreli diyetler ve oruçlar uyguluyorlar.

Bunun, daha üretken, verimli çalışmaya olanak sağladığı görüşünü savunuyorlar.

9. İçerisi Bilgi İle Dolu…

Vadi içerisinde birçok iş modeli ve prensiplerini barındırmakta.

Buraya gitmeyi düşünen girişimciler de bu prensip ve iş modellerini inceleyerek kendi işlerini oluşturma imkanına sahip olabiliyorlar.

10. Vadi Geçmiş Yıllarda Cinsiyetçilik İle Karşı Karşıyaydı

Silikon Vadisi, geçmiş yıllarda teknoloji dünyasının da erkeklerin hükümdar olmasını destekliyordu.

Birçok önemli pozisyon ve yönetim kadrolarında kadınlara yer verilmiyor sadece erkekler söz sahibi olabiliyordu.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Silikon Vadisi’ne Gitmeden Önce Bilmeniz Gereken 10 Şey!” okumak için buraya tıklayın.
“Silikon Vadisi’nin Kapısı Aralanıyor!” okumak için buraya tıklayın
“Silikon Vadisi’nden Profesyonel Hayata Yeni Bir Katkı: Uplifers Köşesi’nde!” okumak için buraya tıklayın.
“Silikon Vadisi’nin Unicorn’ları Ölüyor Mu?” okumak için buraya tıklayın.

“Gizemli Silikon Vadisi Hakkında Gerçekler!” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Furkan Yılmaz

Furkan Yılmaz

Merhaba, Ben Furkan. Selçuk Üniversitesi Reklamcılık 3. sınıf öğrencisiyim. Okumayı, yeni şeyler keşfetmeyi ve dünyamızda yaşanan hızlı gelişmeleri takip etmeyi çok seviyorum. Bu gelişmeleri birlikte takip etmek için sizi Moblobi.com'daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı