500 Yıl, 5.000 Yıl ve 50.000 Yıl Gelecekte Dünya Nasıl Olacak?

500, 5.000 ve 50.000 yıl sonra Dünya nasıl bir yer olacak? Gelecekte Dünya nasıl olacak?

Üzerinde yaşadığımız gezegen Dünya sürekli bir değişim geçiriyor. Bazen doğal afetler, bazen göktaşı düşmesi ve bazen de insanların müdahaleleriyle sürekli değişiyor. Bu değişim durmayacak ve Dünya ileride daha farklı bir gezegen olmaya devam edecek. Peki 500, 5.000 ve 50.000 yıl sonra Dünya nasıl bir yer olacak? Gelecekte Dünya nasıl olacak? Gelecek sizi de merak ettiriyor mu?

Gelecekte Dünya Nasıl Olacak?

500 Yıl Sonra Neler Olacak:

Eğer 500 geriye bakarsanız Kuzey yarım kürede daha soğuk bir hava ve daha büyük buzullarla karşılaşırsınız. 500 ileriye doğru 26. yüzyıla baktığımızda ise nelerle karşılaşacağımız merak konusu.

500 yıl sonra neler olacağı insanoğlunun doğada bıraktığı etkilere göre değişebilir. Örneğin elindeki fosil yakıtları çok hızlı tüketmesi, gıdalara ve hayvanlara hormon basmaya devam edip genetiklerini değiştirmesi gibi durumlar fazladan sorunlar çıkartabilir. Kendi yerleşim yerleri için ağaçları kesen ve doğayı değiştiren insanlık, hayvan ve bitki popülasyonlarının azalmasına yol açıyor. Bu ileride kıtlıklar ve doğal dengelerin bozulması anlamına geliyor.

Hızlı sanayileşmenin bir sonucu olarak çıkan atıklar zaten buzulların miktarını azaltıyordu. 500 yıl sonra buzulların miktarı çok daha aza inebilir.

Ayrıca gerçekleşebilecek savaşlar, virüsler gibi toplu ölümlere yol açan durumlar Dünya’nın geleceğini etkileyebilir.

5.000 Yıl Sonra Neler Olacak:

5000 yıl öncesinden günümüze kadar insanlık Dünya’yı çok fazla değiştirdi. Teknolojik her alanda ilerleme kaydetti ve yaşamak için kendine daha büyük alanlar açtı. Önümüzdeki 5000 yılda ise Dünya’yı farklı bir gelecek bekliyor.

Eninde sonunda yakıtlarımız bitecek. Bu büyük enerji ihtiyacını ve kalabalık nüfusu yerleştirmek için insanlık başka gezegenlere ihtiyaç duyacak.

Eğer 7020 yılına kadar insanlığın soyu tükenmezse, evrende bulunan diğer enerji kaynaklarını kendi için kullanabileceği öngörülüyor.

Fütüristler tarafından sadece Dünya’nın değil insanın da değişeceği düşünülüyor. Daha farklı fiziksel ve nörolojik yapılara sahip olabiliriz.

50.000 Yıl Sonra Neler Olacak:

Geleceğe bakarken zamanda ileri gittikçe tahminlerin yanılma payı daha çok artıyor. 50.000 yıl sonra bazı evrimsel süreçler yaşayabiliriz. İklim değişikliği ise kaçınılmaz olacaktır.

Dünya’nın Güneş’in etrafında yaptığı hareketlerin tamamlanması sonucunda Kuzey Yıldızı değişecek. Ayrıca eksenlerde meydana gelen değişiklikler yüzünden buzul çağına doğru giriş yapıyor olacağız. New York’a kadar buzulların geleceği öngörülüyor.

Dünyanın bir buz çağına geri dönmesi tüm canlılar üzerinde evrimlere ve mutasyonlara yol açacaktır. Ya da hiçbiri gerçekleşmez ve Dünya’ya çarpan bir göktaşı tüm canlı yaşamını bitirebilir.

Yukarıda gelecekte Dünya nasıl olacak anlatmaya çalıştık. Peki siz gelecekte nelerin yaşanacağını düşünüyorsunuz?

Bunlar Da İlginizi Çekebilir!

    • 100 Yıl Sonra Bizi Neler Bekliyor?” okumak için buraya tıklayın.
    • Elon Musk’ın İş ve Gelecek Üzerine 10 İlginç Sözü!” okumak için buraya tıklayın.
    • Gelecekte Popüler Olacak 7 Meslek!” okumak için buraya tıklayın.
Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

 

Etiketler
Buğra Özad

Buğra Özad

Merhaba, ben Buğra. Beykent Üniversitesi Yeni Medya bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Medya ve spor ile ilgileniyorum. Dijital yeni düzen hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız sizi Moblobi.com’daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı