Flash Bellekteki Dosyalarınız Görünmüyorsa Ne Yapabilirsiniz?

USB bellek içerisindeki dosyalarınız beden kaybolmuş olabilir? Flash bellek içerisinden kaybolan dosyalarınızı geri getirmek için 4 ipucu haberimizde..

USB bellek yani çok bilinen adıyla flash bellek birçok dosyalarımızı, belgelerimizi, fotoğraflarımızı saklamak için oldukça sık kullandığımız depolama araçları arasında yer alıyor. Ancak bazen içerisinde yer alan dosyalarımız birdenbire görünmüyor olabiliyor. Sanki silinmiş veya yok olmuş izlenimi verebiliyor. Ancak bu gibi durumlarda bu dosyalara ulaşmak ve yeninden görünür hale getirmek mümkün. USB bellek içerisindeki dosyalarınız beden kaybolmuş olabilir? Flash bellek içerisinden kaybolan dosyaları geri getirmek için 4 ipucu haberimizde…

Flash bellek içerisindeki dosyalarınız neden kaybolmuş olabilir?

Çoğumuz fotoğraflarımızı/resimlerimizi, videolarımızı veya dosyalarımızı USB bellek yani flash belleklerde saklıyoruz. Fakat bazen flash belleğimizi bilgisayara taktığımızda belleğin içindeki dosyaların kaybolduğu veya dosyaların sadece kısayollarının bulunduğu durum ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Böyle bir durumla karşılaştıysanız endişe etmenize gerek yok. Eğer taşınabilir bellek içinde bulunan dosyalarınızın yüklü olduğunu bildiğiniz halde, bu tür bir sorun ortaya çıkıyorsa, aşağıdaki bilgiler size bu sorunu çözmede yardımcı olacak.

USB belleğinizde silinmiş olarak gözüken dosyalarınız aslında bir tür virüs tarafından gizleniyor olabilir. Peki bu olay nasıl gerçekleşiyor? Bahsettiğimiz bu virüs dosyalarınızın ismiyle bir kısayol oluşturarak dosyalarınızın bulunduğu klasörü görünmez hale getiriyor. Bu nedenle flash belleğinizdeki dosyalarınızın silinmiş olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat paniğe kapılmadan bir inceleme yaparsanız flashın aslında boş olmadığını anlayabilirsiniz.

USB bellek içinden kaybolan dosyalarınızı nasıl geri getirebilirsiniz?

Çoğumuzun karşılaştığı bu sorunu yok etmek ve USB bellekteki dosyaları tekrar görünür hale getirmek için çok kolay bir yöntem bulunuyor. Bu çözüm yolunu uygulamak için ise herhangi bir antivirüs, program veya özel kodlara gerek yok. Sorunu çözmek için şu 4 adımı izleyebilirsiniz:

  1. Öncelikle flash belleği bilgisayara bağlayarak belleğinizin içerisine girin.
  2. flash bellek içerisine girdikten sonra sağa tıklamanız gerekiyor. Karşınıza çıkan menüden Yeni>Metin Belgesi’ne tıklayın.
  3. Karşınıza yeni bir boş metin belgesi çıkacak. Bu metin belgesi içerisine şu komutları yazmanız gerekiyor: attrib -h -s /s /d
  4. Son olarak ise menüden Dosya>Farklı Kaydet seçeneğine tıklayarak dosya için herhangi bir isim yazdıktan sonra seçtiğiniz ismin sonuna .bat uzantısını eklemeniz gerekiyor.

Yukarıdaki adımları uyguladığınızda USB belleğinizde bat uzantısına sahip bir Windows toplu işlem dosyası mevcut olacak. Oluşturmuş olduğunuz bu dosyaya çift tıkladığınızda ise gizli olan dosyalarınızın kısa bir süre sonra tekrar görünür olacaklarını görebilirsiniz. Ayrıca isterseniz bu bat uzantılı dosyayı kopyalayarak başka bellekler için de çoğaltabilirsiniz.

Peki siz flash bellek kullanıyor musunuz? Flash bellek içerisinde yer alan dosyaların kaybolması problemi ile hiç karşılaştınız mı? Yorum kısmından deneyim ve görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Attığınız USB Belleklere Dikkat!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Silinen Verilerinizi Nasıl Kurtarabilirsiniz?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • USB Belleğinizdeki Verileri Korumanın Yolları!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Songül Dursunova

Songül Dursunova

Merhaba, ben Songül. İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü öğrencisiyim. Bolca hayal kurup hayallerini hedeflere, hedeflerini de gerçeğe dönüştürme çabasında olan biriyim. Gezmeyi, yeni şeyler öğrenmeyi ve bunları insanlarla paylaşmayı severim. Eğer siz de yeni bilgiler edinmeye meraklıysanız Moblobi.com da takpte kalın. https://moblobi.com/author/songul-dursunova


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı