Hayatımıza Giren, Kasası Olmayan Dükkanlar ve Chatbot Emlakçılar!

Yapay zeka çalışmaları büyüyor ve hem özel hem de çalışma alanımızın içindeki kullanımı gittikçe artıyor. Hayatımıza pek çok sektörde yaratacağı değişimlerle girmeye hazırlanıyor, hatta bazı sektörlerde yerini aldı bile… Finans ve hukuk, çoğu zaman yapay zeka alanının önde gelen sektörleri olarak gösterilir; ancak diğerleri, özellikle perakende, petrol, doğalgaz ve gayrimenkul de teknolojiden fayda sağlıyor. Dünyada bu çalışmalara ait bazı örnekleri aşağıda bulabilirsiniz:

Perakende:

Amazon, uzun zamandır, makine tercihlerini yerine getirmek için kalıpları tanıyan bir yapay zeka türü ve makine öğrenimi kullandı. Diğer çevrimiçi perakendeciler de şu anda bu kişiselleştirmeye yatırım yapıyor. Very.co.uk ve Littlewoods markalarını işleten Shop Direct, mobil alışveriş yapanları yakalamak için kişisel ilgiler doğrultusunda AI kullanmanın “büyük bahis” olduğunu söylüyor.

Müşteri ve strateji direktörü Sasha Berson, AI’nın kişisel ve alakalı içerikler sunabildiğini vurgularken “Beş saniyelik bir ekranda müşterinin dikkatini çekecek üç saniyemiz var” diyor. Ayrıca Berson, kullanıcıları tutak için bir motor geliştirdiklerini ve müşterinin ilgisi düşmeye başlamasını tespit ederek onları yeniden alışverişe yönlendirmek için alakalı bir teşvikle otomatik olarak müşterilerle iletişim kurabildiklerini de belirtiyor.

Shop Direct, geçen sene, kullanıcıların telefonlarıyla sanal bir müşteri temsilcisiyle konuşabileceği “çok yardımcı” adlı bir uygulama içi sohbet botu başlattı. Bunu, her müşterinin ihtiyaçlarını öğrenebilen ve satın alımlarda tavsiyelerde bulunabilecek tam bir kişisel alışveriş asistanı haline getirmeyi planlıyor.

AI, çevrimiçi işletmelere özel değildir. Starbucks, müşterilerinin sohbet ederek sipariş verebilmesini sağlayan bir chatbot’u test ediyor. Japon moda perakendecisi Uniqlo ve ABD mağaza zinciri Macy, müşterilere mağazalarında dolaşma stilleri incelemek için uygulama içi AI hazırlıyor.

Amazon’un Seattle’daki ilk gıda dükkanı, müşterilerin telefonlarıyla içeri girmesini, ardından öğeleri almasını ve ücretlendirilmesini sağlamak için sofistike makine öğrenme yöntemleri kullanıyor. Bu teknoloji ile neyin alındığını ve kim tarafından alındığını tanımlayabiliyorlar. Şirket kendi web sitesinde: “Bizim alışveriş deneyimimiz, kendi kendine sürülen otomobillerde kullanılan teknolojilerin aynısı tarafından yapılmaktadır: bilgisayar görüntüsü, sensör füzyonu ve derin öğrenme”. olarak belirtiyor.

Doğalgaz ve Petrol:

Son yıllarda petrol ve gaz endüstrisi, benzinli pompalarda ve çevrimiçi chat botlarıyla müşteri deneyimini iyileştirmek için AI’yi kullanıyor.

Ancak büyük değişiklik, sahne arkasında, keşif ve sondajda olacak. Yönetim şirketi McKinsey, keşif, geliştirme ve diğer süreçleri iyileştirmek için AI kullanarak sektör genelinde 50 milyar dolar tasarruf yapmayı bekliyor.

Shell, durumlarının daha iyi anlaşılması için binlerce petrol kuyusuna sensörler kurdu. Bu veriler daha sonra AI tarafından analiz ediliyor ve 4D haritalarında mürettebata sunulur. Şirket ayrıca 4000 metre derinliğinde petrol için akıllıca arama yapabilen cihazlar üreten teknologlar için 7 milyon dolar değerinde bir ödüle de sponsorluk yapıyor.

Petrol devi Halliburton, akıllı iş akışı otomasyonunun operatörlerin nelerin çalıştıklarını öğrenerek ve insan karar verme konusunda bilgilendirerek üretimi yüzde 7 oranında arttırdığını söyledi.

Kuleler ve diğer sitelerden kapsamlı bilgi toplayan BP, AI’nın hayati önem taşıdığını düşünüyor. Dijital yenilikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Morag Watson, ” AI, kritik olan birçok fiziksel ve ticari işlemi optimize etmek için operasyonlarımızda topladığımız geniş miktardaki verilerin kullanımını en üst düzeye çıkarmak için önemli bir fırsat sunuyor” diyor. AI yardımı ile boru hattı video incelemelerinin analizi gibi karmaşık durumları da çözebildiğini belirtiyor. Diğer uygulamalar da operatörler ve mühendisler tarafından hazırlanan raporların yorumlanmasını içeriyor. BP’nin kıdemli teknoloji müdürü Paul Stone’da büyük veri ve analitiklerin ortaya çıkmasının, büyük hacimli verilerin yorumlanmasına farklı bir yaklaşım getirmelerine izin verirken bir yandan da mühendislik kültürüne nüfuz etmesinin zaman aldığını belirtiyor.

Emlak:

Mülkiyet ve arazi sektörü, bürokratik işlemleri basitleştirmede AI’yi büyük bir potansiyel olarak görüyor.

Alıcılar ve mülk yöneticileri, hukuk firması Mishcon de Reya’nın işlemlerini iyileştirmek için makine öğrenmesiyle çalışıyorlar. Şirketteki strateji sorumlusu Nick West, sürecin veri ile ilgili olduğunu ve büyük miktarda otomatik hale getirebileceklerini belirtiyor. “Teknoloji, müşterilerin bir anlaşmayı hızlı bir şekilde anlamalarını sağlıyor. Bir mülk satın almayı ve büyük belgelerle karşı karşıya kalmayı düşünen bir firma, sözleşmeleri okumak ve yorumlamak ve yatırım kalitesini belirlemek için makine öğrenmeye güvenebilir. Ayrıca kiralamadaki herhangi bir sorunu tespit edebilir, kiralarla ilgili kuralları vurgulayıp değişiklikler için gerekli lisansları bulabilir” diye ekliyor.

Şirket, AI’yı en iyi şekilde değerlendirmeye çok istekli ve yeni kurulan şirketleri keşfetmek için oluşturulan teknoloji inkübatörü, yirmi ilgi alanına giren altı makine öğrenen şirketi kısa listeye aldı.

Diğer firmalar da mülk bulmada yardım etmek için AI teknolojisini kullanıyor. Örneğin CityBldr bir startup… Sistem, diğer satışlar, izin başvuruları, planlama verileri, arazi büyüklüğü ve topografya, trafik ve konum da dahil olmak üzere, alıcılar için 118 milyon veri noktasına erişiyor. CityBldr CEO’su Bryan Copley “AI, özellikle az kullanılan gayrimenkul için bir pazar yaratmamıza izin verdi. İnsanın anlayışları kusurludur, ancak bir makine her zaman daha iyi olabilir. Kullandığımız makine gece boyunca 200.000 ‘in üzerinde güncelleme yapıyor “dedi. Sistem şu anda Seattle’da var ancak Los Angeles’a ve ardından diğer Amerika şehirlerinden birine salınıyor.

Chatbot’lar da uzun süreçleri ortadan kaldırmada giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Startup Apartment Ocean, emlak acentelerinin soruları cevaplamasına ve iyi ipuçlarını şekillendirmesini sağlayan botlar oluşturdu.

Dünyadan bazı örnekler ile perakende, doğalgaz ve petrol, emlak gibi farklı sektörlerde de neler olup bittiğini kısaca görüyoruz. Ülkemizde AI teknolojisi ile benzer sektörlerde neler yapılabileceğini ise merakla izliyoruz.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı