Estetik Cerrahi Görüntüleri Hacklendi!

Estetik ilgisinin artığını bilen hackerlar insanların görüntülerini hacklediler. Cerrahi işlemlere ait çekilen fotoğrafları paylaştılar. Haberimizde…

Herkesin şu sıralar en büyük kaygılarından biri estetik bir görünüşe sahip olmak. Sosyal medyanın da aslında etkilerinden biri olsa gerek, herkes birbirine imrendikçe cerrahi operasyonlar geçiriyor. Ve hatta ne yazık ki herkes birbirine benziyor.  Etkisi altında olduğumuz güzellik algısı, böyle giderse birçok canı ve cebi yakacağa benziyor. Estetik görünmek için bütün yaş gruplarından milyonlarca insan, bu işlemler için hatırı sayılır paralar ödüyor. Diş estetiğiyle başlasak dudak da olsun, göğüs de derken sonu gelmeyen bir döngünün içine giriyor. Estetik cerrahi işlemlerin artığını bilen hackerlar bu konuya da girdiler ve insanların görüntülerini hacklediler. Cerrahi işlemlere ait çekilen fotoğrafları paylaştılar. Peki ya bu bilgiler ve görüntüler nasıl sızdırıldı? Haberimizde…

Estetik görüntüleri nasıl hacklendi?

Estetik ve güzel olma kaygısıyla yaptırdığımız cerrahi işlemlerin olumsuz geri bildirimleri aslında oldukça fazladır. Yine de güzel olma pahasına bıçak altına cesurca yatacak binlerce insan var. Bazen bu estetik müdahalelerin sağlık yönünden sorun yaşatması veya olumsuz sonuçlar alınması da sözkonusu olabiliyor. İstemediğimiz bir sonuç oluşması hariç, estetik olduğumuza dair bilgilerimizin ve görüntülerimizin de isteğimiz dışında paylaşılması yasak. Ancak bazı cerrahi görüntüler ve faturalar hackerlar tarafından sızdırıldı.

Hasta haklarını ihlal eden ve müstehcen diyebileceğimiz binlerce hastaya ait görüntüler ve videolar güvenli olmayan ve herkes tarafından görüntülenebilecek bir veritabanından bırakılmış. Farklı hastalara ait olan bu görüntüler 900.000 kayıt içeriyor. Bu görüntüler daha çok öncesi ve sonrası için çekilmiş olsa da, amacına uygun gözükmüyor. Araştırmacılar, bu görüntülerin içinde bazı hastaların 360 derece, yüzünü de içeren videolar olduğunu ifade etti. Diğer fotoğraflar ise yüzü aynı şekilde belirgin ve çıplak fotoğraflar olduğu belirtildi. Bu müstehcen görüntüler için açıklama yapan sözkonusu NextMotion adlı estetik şirketi, hemen düzeltici adımlar attıklarını ve güvenlik açığının tamamen ortadan kalktığını açıklamış.

Hastaların kişisel bilgilerine ve fatura bilgilerine dahi ulaşılmasını sağlayan bu sistem açığını her ne kadar giderdiklerini açıklasalar da, bu verilerin gerekli görülen firmalar için bulut sisteminde kayıtlı şekilde tutulacağı aşikar. Ve bunun yanı sıra aynı veri açıklığından dolayı bilgi sızıntısı yaşayan, ve bu durumdan etkilenen birçok hasta da olmuş. ABD’de rehabilitasyon merkezinde tedavi olan hastaların bilgileri de bunlara dahil. Ayrıca bazı şirketler için araştırma yapan sitelerden de maaş talep formlarının da sızdırıldığı bildirildi. Araştırmalara göre bu sızıntıdan etkilenen birçok firma da olmuş.

Bu kötü deneyimden hareketle aslında hangi sitelere bilgi vereceğimize, fotoğraf paylaşacağımıza dikkat etmenin önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Ayrıca bilgilerin tutulduğu sistemlerin güvenliği de aynı şekilde önem taşıyor. Çünkü hackerlar maalesef sınır tanımıyor.

Peki siz estetik cerrahi görüntülerinin sistem açığı sebebiyle sızdırıldığı bu skandal hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Tükenmişlik Sendromu Yaşayanlar Hackerların Hedefinde!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • İnsanların İnandığı Teknoloji Efsaneleri!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • İntihar Riskini Belli Eden 4 Kelime ve 1 Emoji!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Büşra Öztürk

Büşra Öztürk

Merhaba, ben Büşra. Beykent Üniversitesi Grafik Tasarım mezunuyum. Gelişen dünyamızdaki dijitalleşmeye entegre olmaya çalışan, gezmeyi, okumayı ve araştırmayı seven bir bireyim. Güncel haberlerden haberdar olmak için sizleri Moblobi köşeme bekliyorum. https://moblobi.com/author/busra-ozturk/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı