Eski Telefonunuzu Değerlendirmenin Yolları!

Teknoloji o kadar hızlı gelişiyor ki neredeyse bugün aldığımız şey yarına kadar eski bir teknoloji olabilecek durumda. Bu hıza en fazla yenilen teknoloji ürünleri ise kuşkusuz ki cep telefonları oldu. Telefonlarımızı sıklıkla değiştiriyoruz ve eski diye köşeye ayırdığımız telefonlarla ne yapacağımızı çoğunlukla bilmiyoruz. İşte size eski diye köşeye ayırdığınız telefon larınızı farklı amaçlar için değerlendirme yolları…

Eski akıllı telefonlarla neler yapılabilir?

Dijital serüvenin en önemli halkası olan akıllı telefonların uygun şekilde imha edilmesi ve geri dönüştürülmesi büyük bir sorundur. EPA’ya göre, 2010’da her gün yaklaşık 350.000 cep telefonu atıldı ve toplamda o yıl 152 milyon telefon çöp kutularında yerini aldı. Bu ise gezegenimiz için kocaman bir dijital çöp yığını demek.

Eski akıllı telefonlarımızı yeniden telefon olarak kullanamasak dahi gün içerisinde işimizi kolaylaştıracak birkaç işlevsellik kazandırarak onları farklı amaçlar için kullanmaya devam edebiliriz.

International Business Times tarafından yayınlanan bir rapora göre, gezegenimizde 7,2 milyardan fazla telefon varken; 7,2 milyardan az insan var. Kimi zaman ihtiyaçtan kimi zaman da bir üst modelin özelliklerinin cazibesiyle sıklıkla telefon değişikliğine gidiyoruz. Hal böyle olunca geride bıraktığımız telefonlarımızı ise ya 2. el telefon tezgahlarında satışa çıkartıyoruz ya da tüketim tarihi geçmiş gıdalar gibi çekmecemizin kuytu köşelerinde bozulmaya terk ediyoruz. Şimdi size bu telefonlarınızı gün yüzüne çıkarma ve değerlendirme zamanı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü eski telefonlarınızı farklı değerlendirme yöntemlerinden bazılarını sizinle paylaşacağız. Şimdi eski telefonlarınızı nasıl canlandırabilir ve işlevsellik kazandırabilirsiniz; birkaç yöntem paylaşalım:

Eski telefon nasıl değerlendirilerek yeni amaçlarla kullanılabilir?

  • Alarm:

Eski telefonunuzu alarm olarak kullanmak fikri size mevcut telefonlarınızda da bu özellik olduğu için başlangıçta saçma gelmiş olabilir. Ancak hemen şunu belirtelim. Kullandığımız telefonların alarmlarını gece kursak dahi sık sık bildirimler gelmesi, mesajlar ve sosyal medya hareketliliği gece boyunca sağlıklı bir uyku uyumamıza engel olabilir. Hatta bazı kullanıcılar kendilerini bu hareketlilik söz konusu olduğunda kalkıp telefona bakma zorunda dahi hissedebilir. Bu sebeple kullandığınız akıllı telefonlarınızı gece boyunca sizden uzakta farklı bir odada tutup; kullanmadığınız akıllı telefonunuzu da alarm görevi görmesi amacıyla kullanabilirsiniz.

  • Akıllı kontrol paneli:

Evler gittikçe akıllı dizayn edilmeye başlıyor. Dolayısıyla eskiyen akıllı telefonlarınızı akıllı evinizin kontrol kumandası olarak kullanabilirsiniz. Akıllı fırınlardan, akılı lambalara kadar pek çok düzeneğin kontrolünün ayarlarını bu telefona yükleyebilirsiniz. Bu sayede akıllı telefonunuz akıllı konfor alanlarınızın kumandası haline gelecektir.

  • Bebek izleme monitörü:

Bazı ebeveynler eski akıllı telefonlarını bebek izleme monitörü olarak kullanmayı keşfetti bile. Onlarca para harcayıp bebek monitörü almak yerine kolaylıkla uygulayabilecekleri bu yöntemi biz de öneriyoruz. Tek yapmanız gereken eski telefonunuzu wi-fi ağına bağlayın ve basit wi-fi aramalarını kullanın. Ya da bu bağlantıyı kullanmak için bazı uygulamalardan da yararlanabilirsiniz. Dormi uygulaması bu uygulamalardan biri; bebek izleme monitörü olarak kullanmak için bu uygulama aracılığı ile eski telefonunuza wi-fi üzerinden bağlanabilirsiniz.

Peki eski akıllı telefonlarınızda dijital bir kitaplık nasıl oluşturabilirsiniz? Onları mini e-okuyuculara nasıl dönüştürebilirsiniz? Eski akıllı telefonlarınızdan bir ev güvenlik kamerası ve güvenlik sistemi nasıl yaratabilirsiniz? Eski telefonlarınızı değerlendirmenin diğer yolları haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Hümeyra Gönültaş

Hümeyra Gönültaş

Merhabalar, ben Hümeyra Gönültaş İstanbul üniversitesi psikoloji 4. Sınıf öğrencisiyim. Moblobi. Com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Bilimin ve onun önemli bir pozisyonu olan teknolojinin gidişatı her daim beni cezbetmiştir. Merakıma ve meraklısına karalıyorum :) Yazılarımı Moblobi.com'daki köşemde takip edebilirsiniz. Moblobi: https://moblobi.com/author/humeyra-gonultas/ E-posta: humeyragonultas79@gmail.com humeyragonultas79@gmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı