Endüstri 4.0 ve Türkiye'nin Ekonomik Hedefleri! - Moblobi.com
Yaşam

Endüstri 4.0 ve Türkiye’nin Ekonomik Hedefleri!


Buhar makinesinden bu zamanlara kadar süre gelen teknolojik devrimlerin son evresi olan Endüstri 4.0, dünya üretim ve sanayi sektöründe faaliyet göstermektedir . Kısaca bahsetmek gerekirse bu devrim, tamamıyla dijital ve robotik sistemlerle , akıllı fabrikalarla ve bu sistemlerin elde ettiği verileri teknolojik imkanlarla analiz edip raporlayarak üretimde hız ve verimliliği en üst düzeye taşımaktır.

Endüstri 4.0 prensip olarak insanların ve akıllı fabrikaların uyum içinde çalışmasını, siber-fiziksel sistemlerin kendi kararlarını vermesini , bu kararları analiz etmesini ve insanlara bu hizmetlerin sunulmasını amaçlamaktadır . Peki ya Türkiye Endüstri 4.0 sürecinde nerede?

Dünya üzerindeki büyük ekonomiler, üretimlerini ve teknolojilerini geliştirmek için geniş yatırımlar yapıyorlar ve dijital endüstriyel devrimler bu yatırımlar için büyük fırsatlar doğuruyor. Büyük ekonomilerin farkında olduğu gibi gelişmekte olan ülkeler de artık bu gelişimi yakalamaya çalışıyor. Türkiye otomotiv sektörü ile Endüstri 4.0’a giriş yapan ülkelerden biri konumunda. Pazara daha hızlı çıkmayı ve daha verimli olmaya hedeflemekte olan sanayimiz , daha üretken ve ekonomik açıdan rekabete hazır bir konuma gelmeyi hedeflemektedir. Bu süreçle birlikte gelecek olan tahmini verimlilik oranları ise %4-7 arası olarak beklenmektedir. Endüstri 4.0’ın öncü firmalarından Bosch ve Siemens’in Türkiye sanayisi adına yaptığı açıklamalarda ülke ekonomisinin %5 ile %8 arası büyüyebileceğini iddia etmektedirler. Öte yandan işçi gücünün azalması ve robotlaşmanın Türkiye’nin iş gücünü zayıflatarak ve işsizlik oranına etki edecek olma ihtimali de Endüstri 4.0 için düşünülen kötü senaryolar arasında yer alıyor. İthalata bağımlı bir ekonomiye sahip olan ve ileri düzey teknoloji ihracatı sadece %4 olan Türkiye , Endüstri 4.0 ile birlikte ihracatını arttırarak ekonomisini büyütmeyi ve genişletmeyi de hedeflemektedir.

 

Moblobi.com / Konuk Yazar: Burak Birol

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı