En Fazla Kazanan Meslekler: Makine Öğrenme Mühendisliği ve Veri Bilimciliği!

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte yaptığımız meslekler de değişti. hayatımızda daha önce adını bilmediğimiz pek çok meslek son birkaç yıl içerisinde girdi. Hatta bu mesleklerin birçoğu günümüzün en fazla kazanan meslekleri arasında yerini aldı. Bununla birlikte teknoloji şirketleri de pazardaki en büyük şirketler konumuna geldi. Pek çok araştırmacı ve ekonomik teknoloji şirketlerinin ilerleyen dönemde de büyüme sağlamaya ve sağlam, yüksek ücretli işler sunmaya devam edeceğini öngörüyor. Günümüz gençlerinin pek çoğu da kariyer hedeflerini ya bu büyük teknoloji şirketlerine çalışmak ya da teknoloji veya dijital ile ilgili bir iş yapmak üzerine kuruyor.

Howmuch tarafından yayınlanan bir istatistik geçtiğimiz günlerde Valuewalk tarafından paylaşıldı. Bu istatistiğe göre maaş temel alınarak 2018 yılında Amerika’da en fazla kazanan meslekler ortaya kondu. Listenin ilk 2 sırasında teknolojinin en önemli ve en popüler konuları arasında yer alan makine öğrenme ve büyük veri  ile ilgili meslekler yer alıyor.

Listede  derlenirken ve “iyi bir iş” kavramı tanımlanırken özellikle iki kavram esas alınmış. Bunlardan bir tanesi taban maaşı en az 47.000 olmalı; ikincisi de işlerin yüksek büyüme potansiyeline sahip bir sektörde olması ve bu alana girmek için pek çok fırsatın olması… Bunun yanısıra tarihsel büyüme de değerlendirilmiş.

Listeye göre en fazla kazanan ve en fazla büyüyen meslek “Makine öğrenimi mühendisliği“. % 166 büyüme ve ortalama 136.241 dolar kazanç ile listenin en tepesinde yer alıyor. ABD’deki bu trend elbetteki dünyayı da etkileyecektir. Ülkemizde de bu alanda mühendislerin çıkması bizim için oldukça değerli olacaktır. İkinci sıradaki meslek ise 18% büyüme ve 131.692 dolar kazanç ile Veri uzmanlığı”. Big data yani büyük verinin  büyük şirketler için çok önemli ve değerli olduğu düşünülürse; bu verileri işleyen ve kullanılabilir hale getiren veri uzmanlarının da en fazla kazanan ve büyüme potansiyeline sahip meslekler grubunda olması elbette çok doğal.

Teknoloji sektöründe en çok ödeme yapan işler arasında bunlar dışında computer vision engineer  (%169 büyüme ve 131.297 dolar kazanç) ve full stack developer (%198 büyüme ve 111.640 dolar kazanç) gibi meslekler de yer alıyor. Listede de görüleceği gibi en çok para kazanan işlerin çoğu aynı zamanda en hızlı büyüyen işler. Bu durum,  yüksek vasıflı işçi arayan işverenlerin bir azınlığa hitap etmeleri dolayısı ile belirli bir prim ödemeye de razı olduklarını gösteriyor. Ayrıca 6 haneli ortalama maaş ve yaklaşık % 200 iş büyümesi olan alanlar, teknik beceri boşluğunun açık bir göstergesi olarak da anlaşılabilir.

Bu verilerden hareketle, çok sayıda profesyonel gelişim fırsatına sahip yüksek ücretli bir iş istiyorsanız, bilgisayar bilimi alanında mühendislik ya da veri bilimi alanında uzmanlaşmayı düşünebilirsiniz. Bu pozisyonların, önümüzdeki yıllarda hem ücretlerde hem de fırsatta önemli ölçüde genişleme göstereceği öngörülüyor.

Siz teknoloji içeren geleceğin meslekleri konusunda neler düşünüyorsunuz yorum kısmından paylaşın.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı