Ekran Karşısında Geçirilen Süreyi Azaltmak için İpuçları! - Moblobi.com
Yaşam

Ekran Karşısında Geçirilen Süreyi Azaltmak için İpuçları!


Teknoloji hayatımızı ve kullandığımız araçları değiştirdi. Artık günümüzün büyük bir bölümünü bilgisayarlarımız, telefonlarımız veya tabletlerimiz başında geçiriyor; onlardan gözümüzü ayıramıyoruz. Hatta gözümüzü ekranlarından ayırdığımız durumlarda pek çok şeyi kaçırdığımız hissine kapılıyoruz. Teknoloji bağımlığı ve ekran bağımlılığı haline gelen bu durum sadece biz büyükleri değil çocuklarımızı da tehdit eder duruma geldi diyebiliriz. Ekranların karşısında geçirdiğimiz sürenin uzuyor olması aslında en çok çocukları etkiliyor.

Televizyon yayınları, filmler, videolar, bilgisayarlar, tabletler, telefonlar ve diğer farklı cihazlar karşısında geçirilen zaman ekran süresi olarak adlandırılmakta. Bu cihazlarla ile geçirilen süreler uzadıkça çocuklar için sayısız riskler oluşturuyor; aile bireylerinin de birbirleriyle daha az ve çok daha düşük kaliteli zamanlar geçirmesine sebep oluyor. Hatta teknoloji bağımlığı ve ekran bağımlılığı sorunları ile karşılaşılmasına sebep oluyor. Ebeveynler ve hatta kendi ekran bağımlılığı olduğunu düşünen pek çok birey bile bunun farkında olsalar da müdahale edemiyorlar. Bu gibi benzer durumları yaşayan kişiler için Bitdefinder Antivirüs Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu ekran karşısında geçirilen süreyi azaltmak için bir takım tavsiyelerde bulundu. İşte ekran karşısında geçirilen süreyi azaltmak için 8 önemli ipucu:

1- Hafta içi ve hafta sonunda ekran karşısında geçirebilecek süreler ile ilgili bir plan yapın.

Maksimum ekran süresini belirleyin. ancak bu dijitaltakvimi oluştururken dengeli ve yaratıcı olmaya Özen gösterin. Örneğin program içerisinde oyun oynayacağız saatler koyabilir ya da dijitaldünyadan tamamen uzak kalacağınız bir gün planlayabilirsiniz.

2- Oyunlar, uygulamalar ve mailler gibi ekrana bağlı olan aktivitelerinize ne kadarlık bir zaman ayırdığınız anlayabilmek adına süre tutun.

Bu belirleyeceğiniz süre size dijitalaktivitelerinizi ayırmanız gereken yeni zamanı doğru olarak planlamanız konusunda yardımcı olacaktır. Böylece cihazlarınızda yapmak istediğiniz şeyleri belirlerken hangilerini erteleyebileceğinizi veya hangilerini çevrimdışı aktivitelerle değiştirme imkanınızın olduğunu da daha kolay belirleyebilirsiniz.

3- Sohbet uygulamaları yerine yüz yüze iletişimi öncelikli hale getirin.

Hayatımızda olan insanlarla sosyal medya ve mesajlaşma uygulamaları gibi çevrimiçiortamlar aracılığı ile konuşma ve haberleşme alışkanlığından vazgeçmeye çalışın. Örneğin uzakta olan tanıdıklarınızı telefonla arayın; aynı şeyi de yaşadıklarınız ancak uzun zamandır ihmal ettikleriniz varsa onlarla bir araya gelin.

4- Ekran karşısında geçirdiğiniz süre ne kadar ise bunun bir kısmını dışarıda geçirmeye özen gösterin.

Örneğin günlük programını da dışarıda çok kısa bir yürüyüş ekleseniz dahi tüm gününüzü tablet, bilgisayar ya da telefonunuz karşısında hareketsiz bir biçimde geçirmeniz den çok daha iyi olacaktır. sanatsal etkinliklere katılın, koşuya çıkın, spor yapın ve hatta Eğer küçük çocuklarınız varsa onlarla dışarıda oynayın.

5- Birlikte yapabileceğiniz çevrimdışı aktivite fikirleri oluşturun.

Özellikle çocuklar akıllı cihazlar ortadan kalktığında sıkılacaklar ve yapacakları bir şey olmadığını söyleyerek şikayet edeceklerdir. bu gibi durumlarda alternatifler üretin. birlikte yemek yapın, resim çizim, Oyun oynayın, el işi yapın. Böylece onlara yeni bir hobi kazandırabilir ve ekran karşısında geçirdikleri süreyi azaltabilirsiniz.

6- Evinizde bir akıllı telefon oteli yaratın.

Dışarıdayken sürekli elimizde cebimizde çantamızın en ulaşılabilir yerinde tuttuğumuz telefonlarımız, evimizde kendi elimizde ya da kıyafetlerimizin cebinde olmaya başladılar. bu kadar yakınımızda olan cihazlara Elbette sıklıkla bakar hale geldik. bu durumu ortadan kaldırmak için evinizde akıllı telefonlarınızın duracakları herkes için ortak bir alan belirleyin ve telefonlarınızı Evde olduğunuz sürede buraya bırakın. hatta Eğer mümkünse bildirimlerinizi en azından bir bölümünü kapatmanız sürekli onlara bakma İsteğinizi azaltacak ve telefonunuzda geçirdiniz sürenizi kontrol altında tutacaktır.

Ekran karşısında geçirilen süreyi azaltmak için diğer ipuçları haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı