Dünyayı Sarsan Siber Saldırı!

İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte siber saldırı, bir diğer adıyla sanal saldırı gitgide artmaktadır. Cep telefonları, web siteleri vb. Olaylarla bir kişi veya grup tarafından başka bir bireyi karalamaya çalışmak olarak da tanımlanır. Bir diğer adıyla kişilik haklarına yapılan siber bir zorbalık ve saldırı niteliği taşımaktadır.

Siber saldırı normal hayatta ki zorbalığın sanal ortamda vücut bulmuş hali olarak tanımlayabiliriz. Siber saldırılar iki şekilde gerçekleşmektedir. Bunlardan ilki kişilerin hesapları ele geçirilir, virüs taşıyan mesajlar atılır. İkincisi ise tamamen psikolojik bir saldırı olan kişiyi aşağılama veya küçük düşürme gibi yöntemler kullanılmaktadır. Siber saldırılara günümüz şartları düşünüldüğünde çocuklar ve gençler daha fazla maruz kalmaktadır. Bunun sebebi ise yetişkinlerin sanal ortamlarda çocuklar ve gençler kadar bulunmamalarıdır. Bazı siber savaşlar kurumlar ve kişilerle sınırlı olmayıp ülkeler arası savaşlara dönüşebilmektedirler. Bizim ülkemizi de kapsayan siber saldırılara telefonla konuşurken telefonları patlatma gibi olayları kolaylıkla örnek verebiliriz.

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Zeynepcan Sarıçiçek

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı