Dünyayı Değiştiren 10 Ünlü Fizikçi

Hayatımızın her alanında fiziğin büyük bir etkisinin olduğu yadsınamaz bir gerçek. Hayatımızı kolaylaştıran, daha rahat yaşamamızı ve güvenliğimizi sağlayan, evde kullandığımız aletlerden sağlık cihazlarına, kullandığımız telefonlardan internete kadar bu tüm alanlarda fiziğin mutlaka bir etkisi olmuştur. Bu yazımızda fiziğin bu kadar yaygın olmasına katkıda bulunmuş 10 ünlü fizikçi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Dünyayı Değiştiren 10 Ünlü Fizikçi

Albert Einstein (1879 – 1955)

Albert Einstein, özel görelilik kanunu ile mutlak zaman fikrini yıktı ve uzak zaman kavramının değişkenlik gösterdiğini iddia etti. Işık hızından daha hızlı bir cismin olamayacağını, tersi durumda ise zamanın duracağını söyleyen Einstein, hızlanan cisimler için zamanın duracağını söyledi.

Ayrıca kütle enerji denkliği, fotoelektrik etkisi, Brown hareketi, istatistiksel fizik, kuantum fiziği, belirsizlik ilkesi, Bose-Einstein istatistiği gibi alanlar ile ilgilenerek çeşitli çalışmalar yapmış ve bu sayede başarılı bir fizikçi olarak tarihte yerini almıştır.

Isaac Newton (1642 – 1727)

Evrensel kütle çekim ve hareket yasalarını bulan, bu yasaları formülleştiren Isaac Newton, bilim insanlarının odak noktasını uzun yıllar değiştirmeyi başardı. 1687 tarihinde yayımladığı Philosophiæ Naturalis Principia ile klasik matematiğin temellerini attı ve bu kitap ile birlikte yerçekimine dair açıklayıcı ifadeler kullandı.

Yerçekimini, evinin bahçesinde teoriler ve formüllerle sağlamasını yapmaya çalışırken yaslandığı ağaçtan kafasına düşen elma ona ilham verdi ve hareketin üç kanununu ortaya koydu. Böylece kafasında oluşturduğu tüm soru işaretlerini yok edip yerçekimi konusunu tek bir pencerede toplamayı başardı. Newton, dünyanın bir yörüngede döndüğünü de kanıtladı. Bunun yanı sıra simya ve din ile de ilgilendi. Bu konuda papanın kıyamet fahişesi olduğunu anlatan bir inceleme yaptı fakat daha çok fizik alanında ilerledi.

Michael Faraday (1791 – 1862)

Michael Faraday, kendini eğitmek konusunda oldukça başarılı bir insandı. 1831 yılında elektriğin manyetizma ile olan ilişkisini keşfetti. İlerleyen zamanlarda elektromanyetik ile ilgili çalışmalar yaptı ve bu yönde ilerledi. Bugün elektromanyetik elektrik motorlarının çalışma prensibini oluşturmuştur.

Anaximander (M.Ö. 610 – M.Ö. 546)

Anaximander, dünyanın boşlukta durduğunu ve hiçbir desteğe ihtiyacı olmadan görevini yerine getirdiğini söyleyen bir fizikçidir. Sonsuz bir ortamda yüzen dünyanın yeryüzü ile gökteki gezegenler ve yıldızlar arası bir çekim gücüne sahip olduğunu kanıtlamıştır.

Galileo (1564 – 1642)

Galileo, eğitim hayatı sona erdiğinde bir doktordu. Zaman ilerledikçe çalışmalarına gökyüzü keşfi ile devam etti.

Bu keşifte gökyüzünü çözümleyip dünyanın yuvarlak olduğunu, güneşin etrafında döndüğünü ve tüm gökyüzünün sistemli bir şekilde çalıştığını söyledi. Bu keşfi, Katolik kilisesi tarafından hoş karşılanmadı ve başı belaya girdi.

Wilhelm Röntgen (1845 – 1923)

Wilhelm Conrad Röntgen, günümüz hastanelerinde kullandığımız X ışınlarını keşfetti ve bu dalga boyları arasında elektromanyetik bir radyasyon olduğunu kanıtlamış önemli Alman asıllı bir fizikçidir.

Arşimet (M.Ö. 288 – M.Ö. 212)

Arşimet, antik dünyanın en büyük fizikçilerden biri olarak kabul edilir. Suyun kaldırma kuvvetini bulmuştur ve gelecek yıllarda insanlığa en yararı dokunan fizikçilerden biri olmuştur.

Mekanik ve hidrostatik konusunda da çalışmaları oldu ve bu konuda bazı temeller oluşturdu. Fizikte en önemli kavramlardan olan kasnak, kaldıraçlar ve ağırlık merkezi yasalarını keşfetti. Bulduğu hareket yasaları diğer fizikçilere ilham olmuştur.

Ernest Rutherford (1871 – 1937)

Ernest Rutherford deyince akla gelen ilk şey; nükleer fizik ve nükleer kimyadır. Atom çekirdeğini, protonu, alfayı ve betayı keşfetti. Elementlerin parçalanması ve birbirleri arası dönüşüm yaşadığı konusunda kesin kanıtlar içeren çalışmalar yaptı. Bu çabaları kendisine Nobel ödülü kazandırdı.

Richard Feynman (1918 – 1988)

Kuantum fiziğinin ayrılmaz formülasyonu, aşırı soğutulmuş sıvı helyumun akışkan fiziği, ışık ve madde etkileşimini anlatan elektrodinamik teorisi gibi alanlarda çalışmalar yaptı. Challenger imhasında incelenen Rogers komisyonunda yer aldı.

Marie Curie (1867 – 1934)

Erkek fizikçiler içerisinde kadın olarak dikkat çekmeyi başarmış önemli bir bilim insanıdır. Radyoaktivite ile X ışınlarının özelliklerini keşfetti. Kadın olduğu için yaptığı çalışmalar ile aldığı Nobel ödülü sonrası açıklama yapılmasına ve kendisini ifade etmesine izin verilmeyen Marie Curie, pes etmedi ve radyum ile ilgili yaptığı çalışmalar ile 2. Nobel ödülünü almıştır.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Ünlü Bilim Adamları Hakkındaki 15 Şaşırtıcı Gerçek!” okumak için buraya tıklayın.
“Son 20 Yılın En Etkili 10 Bilim Adamı!” okumak için buraya tıklayın
“Tüm Zamanların En İyi 5 Bilim Adamı!” okumak için buraya tıklayın.
“İlginç Fikirleriyle Dünyayı Değiştiren 29 Mucit!” okumak için buraya tıklayın.

“Dünyayı Değiştiren 10 Ünlü Fizikçi” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı