Dünyanın En İyi Üniversitesine Nasıl Girilir? - Moblobi.com
Yaşam

Dünyanın En İyi Üniversitesine Nasıl Girilir?

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, en iyi üniversite seçildi. Enstitüye nasıl girilir? MIT'den mezun olanlar nerelerde çalışıyorlar? Haberimizde...


Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, üniversiteyi yurt dışında okumak isteyen öğrencilerin hayalini süslüyor. Dünyada 1. sırada yer alan enstitüye girmek için aday öğrencilerin bazı yetkinliklere sahip olması gerekiyor. Peki MIT nedir? Enstitü’ye giriş koşulları neler? MIT’nin öğrencilere sunduğu imkanlar neler? Haberimizin devamında…

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü nedir?

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ya da bilinen adıyla MIT, QS Ranking derecelendirme kuruluşunun yaptığı üniversite sıralamalarında 2015’ten beri birinciliği elinde tutuyor.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, 1861 yılında ABD’nin Massachusetts eyaletinde kurulan özel bir üniversite. Teknoloji, bilim, mühendislik ve ekonomi alanlarındaki başarılarıyla konuşulan üniversiteye her sene yirmi bini aşkın öğrenci başvuruyor. Başvuran öğrencilerin ancak yüzde 6’sı üniversiteye kabul alabilirken; uluslararası öğrenciler için bu oran sadece yüzde 3.

MIT’ye giriş koşulları neler?

MIT’ye girmek için başarılı bir transkript göstermeniz şart. Bunun yanında yazılı koşullarda belirtilmiş olan derslerden başarı ile geçmiş olmanız bekleniyor. Ayrıca ACT, SAT, TOEFL gibi sınavlardan ortalamanın üzerinde bir puan almanız gerekli. Başvuruda ayrıca enstitünün verdiği soruları cevaplamak üzere 5 tane makale yazmanız bekleniyor. Beraberinde göndereceğiniz niyet mektubu ve iki adet referans mektubu da şart. Tüm koşulları sağlıyorsanız okula kabul alabilirsiniz. Enstitünün konaklamayla beraber yıllık eğitim ücreti ise 65 bin dolar civarında.

MIT’de hangi bölümler var?

MIT, beş fakülte içerisinde bulunan 26 bölümden oluşuyor. Uluslararası öğrenciler barındırmasıyla da kültürel faaliyetlere ve sosyal hayata büyük önem veriliyor. Charles nehrinin kıyısına konumlanmış olan üniversite modern tasarımlı binaları, yapay zeka laboratuvarları, kütüphaneleri, spor tesisleri, MIT meda lab ve öğrenci konutlarıyla öğrencilere yüksek yaşam standartları ve saygın bir kariyer fırsatı sunuyor.

MIT mezunları nerelerde çalışıyor?

MIT, mezunlarına dünya devi birçok şirkette iş imkanı sunuyor. Google, Apple, Microsoft gibi şirketlerde işe başlayan lisans öğrencilerinin ortalama başlangıç maaşları yıllık 80,000 dolar civarında. Üstelik MIT çalışanları ve mezunları tarafından 91 Nobel ödülü, 25 Turing ödülü ve 8 Fields madalyası kazanılmış durumda.

Peki siz Massachusetts Teknoloji Enstitüsü hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce dünyanın en iyi üniversitesi hangisi? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • MIT Dünyayı Hangi Felaketten Kurtaracak?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Yapay Zeka Mühendisliği Hakkında Merak Edilenler!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Silikon Vadisi’ne Gitmeden Önce Bilmeniz Gereken 10 Şey!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı