Dünyanın En Değerli 10 Şirketi!

Kendi aralarında büyük rekabette olan ve sundukları ürünler ile dönüm noktaları yaratan dünyanın en büyük şirketleri, haberimizde...

Dünya üzerinde tüm büyük şirketler farklı ürün ve hizmetler geliştirerek büyüklükte birbirleriyle yarışıyorlar. Bazı şirketler yarışta ezilirken diğerleri ise gün geçtikçe değerlerine değer katıyor. Bu yarış aslında dünyamızı daha iyi hale getiren teknolojilerin imkanların öncülüğünü yapıyor diyebiliriz. Dünyanın en büyük şirketleri arasında gösterilen, en değeri 10 şirket, haberimizde…

Dünyanın en büyük şirketleri:

1- Saudi Aramco:

Petrol ve doğalgaz sektöründe bulunan bir firma 2020 kayıtlarına göre 1.685 milyar dolar değeri ile birinci sıradalar. Saudi Aramco mali kayıtlarını ilk olarak 2019’da resmi olarak yayınladı. Ana merkezi Suudi Arabistan, Dahran’da bulunuyor. Şirketin bir çok büyük ülkede şubesi ve yan kuruluşları da var. Saudi Aramco, petrol üretimi ve rezervlerinde dünyanın en değerli şirketlerinden biri olarak görünüyor.

2- Microsoft:

Hepimizin bildiği bu dev teknoloji firmasının 2020 kayıtlarına göre değeri 1.359 milyar dolar değerinde gözüküyor. 1975 yılında Bill Gates tarafından kurulan bu firma gün geçtikçe değerini katlayarak daha çok ön plana çıkıyor durumda.

3- Apple:

Üçüncü sırada ise Microsoft’un en büyük rakibi olan Apple şirketini görüyoruz. Onların güncel değeri ise 1.286 milyar dolar değerinde. Şirket en değerliler arasında üçüncü sırada yer almasına karşın hala en pahalı markalar listesinde ilk sırada yer almaktadır.

4- Amazon:

İnternetten alışverişin öncülerinden olarak gösterebileceğimiz Amazon’da dördüncü sıraya 1.233 milyar dolarlık bir değerle karşımıza çıkıyor. Amazon son yıllarda Türkiye’ye üzerinden de satışa başlayarak hızlı olan teslimat sürelerini daha hızlı bir hale getirmiş.

dunyanin en buyuk sirketleri moblobi

5- Alphabet:

Alphabet ismi size yabancı gelebiliyor olabilir ama aslında çok yakından tanıyorsunuz. Alphabet, Google’ın yeni adı diyebiliriz. Şirket artık sadece arama motoru ile ilgilenmeyip başka teknolojilerle de uğraştığı için adını Alphabet olarak değiştirdi. Alphabet’in güncel değeri ise 919 milyar dolar değerinde.

6- Facebook:

Her ne kadar eski popülerliği kalmamış çorak bir araziye dönmüş gibi görünse bile Facebook hala günde 2 milyardan fazla kişi tarafından ziyaret ediliyor. Bu sayede Facebook değerini hala koruyan şirketler arasında yer alıyor ve güncel değeri 584 milyar dolar olarak gözüküyor.

7- Alibaba Group:

1999’da kurulan bu internet alışverişi sitesi uygun fiyat ve geniş yelpaze ürünü ile müşterilerin kalbinde yer edinmiş bir şirket. Alibaba’ya baktığımız zaman değerinin 545 milyar dolar olduğunu görüyoruz.

8- Tencent:

Tencent firmasına baktığımızda ise internet ortamında birçok alanda yer aldıklarını görüyoruz. Bunlara örnek olarak sosyal medya, mobil oyunlar, müzik, akıllı telefonlar gibi bir çok alanı örnek gösterebiliriz. Tencent’in güncel değeri ise 510 milyar dolar çapında.

9- Berkshire Hathaway:

Sigorta sektöründeki pastanın büyük bölümüne sahip olan Berkshire Hathaway ise 455 milyar dolar değeriyle listemizde 9.sırada bulunuyor. Şirket aynı zamanda demiryolu taşımacılığı, kamu hizmetleri gibi farklı alanlarda da boy gösteriyor.

10- Johnson&Johnson:

Listemizin son sırasında ise 395 milyar dolar değeriyle Johnson&Johnson yer alıyor. Adını kurucuları olan 3 kişinin kardeş olmasından alan bu şirket ilaç ve tıp sektöründe hizmet gösteriyor. 1886’da kurulmuş olan bu şirketin ise güncel değeri 395 milyar dolar.

Peki sizce dünyanın en büyük şirketleri yani dünyanın en büyük firmaları arasında gösterilen hangi firma geleceğe damga vuracak? Siz dünyanın en zengin şirketleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Son 10 Yılda Ölen Teknoloji Şirketleri!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen 10 Teknoloji Şirketi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Dünya’daki En Zengin 10 İnsanın Yıllık Servetleri!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Kadri Aydın

Kadri Aydın

Merhaba, ben Kadri. Tiyatroyla, uzayla, oyunlarla ve teknoloji ile ilgilenen bir “Reklamcılık” mezunuyum. Umarım bu maceramızdaki yazılardan memnun kalırsınız. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı