Dünyadaki En Değerli 10 Markasında Zirve Teknoloji Şirketlerinin!

Marka danışmanlık firması Brand Finance, 2018’de dünyadaki en değerli markaların listesini yayınladı. Pazarlama yatırımına, paydaş yatırımına ve iş performansına bakılarak hazırlanan listede hakimiyet teknoloji firmalarına ait. Çoğunlukla hayatımızın bir parçası haline gelmiş  teknoloji markaları listede en üst sıralarda bulunuyor.

Dünyanın en değerli markası ünvanı oldukça heyecan verici görünüyor.  Listede bu ünvan taşıyan marka ise,  hem ürettiği teknolojiler, sunduğu hizmetler hem de yaptığı yeniliklerle hayatımıza girmiş yerleşmiş ve adından da sıklıkla söz ettiren bir markanın oluyor.  Listenin 1 numarası ve dünyanın en değerli markası, AmazonAmazon’un marka değeri 150.8 milyar dolar… Geçtiğimiz yıl  aynı listede 3. sırada bulunan marka, geçen yıla göre marka değerinin %42 oranında arttırmış görünüyor. Özellikle 2017 yılında gerçekleştirdiği 2017’de 13,7 milyar dolarlık Whole Foods ile Amazon,  dünyanın dikkatini üzerine çekmiş ve markasını dijital dünyadan fiziksel alana  taşımış oldu. Amazon, piyasa değeri ve geliriyle en büyük çevrimiçi işletme olma özelliğini taşıyor.

Listede 2. sırada yer alan marka ise yine hepimizin çok yakından tanıdığı bir isim… Geçen yılın 2. sırası bu yıl da değişmiyor ve Apple, “dünyadaki en değerli 10 marka” listesinde 2. sırada yer alıyor. Marka değeri 146.3 milyar dolar olan Apple, Geçen yıla göre aynı sırayı  korusa da marka değerinin %37 oranında arttırmış görünüyor. Apple gelirinin yaklaşık üçte ikisi, iPhone’dan geliyor.

Pek çok kişinin bu listede  zirvede olduğunu tahmin ettiği o isim ise listede bu sene 3. sırada yer alarak hepimizi şaşırtıyor. Google 2017’de beklenenden iyi performans göstermesine rağmen, Amazon‘da ki yükselişin gerisinde kalıyor  ve bu yıl birinciliği ona kaptırıyor. Geçen yıla göre marka değerini %10 oranında arttıran Google’ın bu yıl birinciliği kaptırmasının en önemli nedenleri arasında rapora göre, enerjisinin çoğunu diğer sektörlere odaklamaması yer alıyor.

Bu yıl listenin 4. sırasında,  geçtiğimiz yıla göre  marka değerini % 39 oranında arttıran  ve listedeki sırasını 2 adım öne taşıyan bir marka var. Galaxy telefonlara ek olarak tabletler, TV’ler, ev aletleri, ev güvenliği ve daha pek çok ürün sunan ve dünyadaki en güçlü teknoloji şirketlerinden biri olma hedefinde bulunan Samsung, bu yıl listenin 4 sırasına yerleştiriyor. Samsung’un marka değeri ise 92.3 milyar dolar.

Büyük bir atılım da  listenin sırasında gerçekleşiyor.  Geçtiğimiz yıl 9 sırada olan Facebook, Geçen yıla göre marka değerinin %45 oranında arttırarak listenin 5. sırasına yerleşiyor. Rapora göre bunun en önemli sebepleri arasında, markanın dijital içeriğin hakimiyetinden fayda sağlaması yer alıyor. Facebook’un marka değeri 89,7 milyar dolar.

Listenin geri kalanında ise sırasıyla AT & T, Microsoft, Verizon, Walmart ve ICBC yer alıyor.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı