Dünyada Robot Nüfusu Artıyor!

Robotlar hayatımızın önemli bir parçası haline gelecek. Hatta şimdi pek çok alanda insan yerine kullanılmaya başlandı bile. Dünya üzerinde robot nüfusu da hızla artmaya başladı. Boğaziçi Üniversitesi’nde Dijital Dönüşüm ve Endüstri 4.0 platformunun düzenlediği Robotik etkinliğinde bu konuda önemli bilgiler paylaşıldı. Buna göre robot nüfusu dünyada hızla artmaya başladı bile….

Robotlar günümüzde senin iş hayatınızda bazı mesleklerin içerisinde hem de günlük hayatımızda pek çok aletin yerine yer almaya başladılar bile. Gelecekte ise şu an hayal edemediğimiz pek çok alanda robotlar aktif oluyor olacak. Dünyada ve ülkemizde de robotik alanında pek çok çalışma yapılıyor. Dünyada buna paralel olarak robot nüfusu da her geçen gün artıyor. 2015 yılına bakıldığında dünyadaki robot nüfusu 1.5 milyon olduğu biliniyor. 2019 yılına gelindiğinde ise robot nüfusunun yüzde 12 artarak 2.5 milyona ulaşmış olduğu görülüyor. Bu alanda başı Asya ülkeleri çekiyor.

Robotik alanındaki gelişmişliğin en önemli göstergeleri arasında her 10.000 kişiye düşen robot sayısının bir ölçü olarak kabul ediliyor. Bu ölçüyü baz alınarak Türkiye’ye bakıldığında; söz konusu rakamın 18 olduğu görülüyor. Karşılaştırma yapabilmeniz adına hemen paylaşalım ki Asya genelinde bu rakam 550 civarında.

Ülkemizde endüstriyel alanda toplamda 8 bin robotun kullanıldığı biliniyor. Önümüzdeki 10-15 yıl içerisinde ise robotların ev hayatımızdan üretme, hatta tarımdan güvenliğe kadar çok alanın da önemli bir parçası olacağı öngörülüyor. Özellikle de insanlarla etkileşime girecek olan ve insanlara yardımcı olacak olan robotlar hayatımıza çok daha fazla yer alıyor olacak.

Peki robotların yapıları nasıl değişime uğradı? Artık tasarımlarında nelere dikkat ediliyor olacak? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Onur AYDIN

Onur AYDIN

Yeni Dünya insanlarına... Moblobi: https://moblobi.com/author/onur-aydin/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı