Dikkat: Yarıyıl Tatilinde Çocuklarınızı Dijitalde Bekleyen Riskler!

Bu hafta sonu itibariyle okullar kapanıyor ve çocuklar yarıyıl tatiline giriyor. Biz büyüklerini örnek alan çocuklar elbette ki ellerinden tablet ve telefonları düşürmüyor, zamanlarının büyük bir çoğunu ekran karşısında ya da bilgisayar başında geçiriyor.

Antivirüs ve internet güvenliği kuruluşu ESET‘in Türkiye Dağıtıcı ve Saha Grup Müdürü Hakan Ünlü’den çocukların dijital dünyada karşılaşabileceği riskler ve koruma önerileri hakkında bilgi aldık. Yarıyıl tatili öncesinde okumanızda ve bilmenizde büyük fayda olduğunu düşünüyoruz. İşte onları bekleyen riskler ve alınması gereken önlemler…

Dijital dünyada çocuklarınızı bekleyen riskleri sıralamadan önce özellikle paylaşalım ki bunları bilmenin ötesinde ilk yapmanız gereken şey onların sanal dünyalarına dahil olmak. Elbette ki sonrasında bu riskleri bilmek ve onlara uygun önlemleri almak.

İşte dijital dünyada çocukları bekleyen riskler:

Zararlı yazılımlar:

Dijital ortamda birçok online risk ve virüs mevcut. Bunlardan en çok bilinenleri arasında solucan, truva atı, virüs gibi zararlı yazılımlar. Çocukların bu zararlı yazılımlarla en çok karşılaştığı yerler ise sahte oyun siteleri. Bunun dışında bu zararlı yazılımlarla enfekte olan oyun sürümleri genellikle üçüncü parti oyun sitelerinde yer alıyor, buralardan indirilen oyunlara da dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca forumlardaki linklere de dikkat etmekte büyük fayda var. Paylaşılan linkler tuzak linkler olabilir. Bunlar dışında bazen güvenilir olarak indirdiğimiz Google Play ‘de bile dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü ücretsiz oyun sürümü pazarında  bu tür tuzaklar ve virüsler bulunabiliyor. Peki bu tür virüsler karşısında ne yapmalıyız diyenler için ise minik bir öneri olarak belirtelim. Ebeveynler bunun için temel bir önlem alabilirler. Lisanslı ve güncel bir güvenlik yazılımı ile çocukların tehlikeli web içerikleri veya sitelerine; uygulamalara erişimini engelleyebilirler.

İşte dijital dünyada çocuklarınızı bekleyen diğer riskler ve almanız gereken önlemler… Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN:

1 2 3 4 5 6 7Sonraki sayfa
Etiketler
Burcu Aydın

Burcu Aydın

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/burcu-aydin/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı