Dikkat: Siber Saldırı Tehdidi Her Yerde!

Teknoloji ile birlikte hayatımıza giren tehditlerden biri olan siber saldırılar, teknoloji daha da yaygınlaştıkça kapsamını genişletiyor. Siber saldırıların artık sadece bilgisayarlarımızda değil, evimizde, işimizde hatta vücudumuzda… Nasıl mı? Detaylar haberimizde…

Beyaz Net Genel Müdürü Mehmet Fatih Zeyveli pek çok alanda maruz kaldığımız siber saldırılar hakkında bilgi verdi. Siber saldırıların artık sadece bilgisayarlarımızda değil; kalp piline ulaşarak durdurabilmesi, fm radyo üzerinden araç bilgisayarlarınıza ulaşarak onu kumanda edebilmesi, titreşim özelliği sayesinde cep telefonlarınıza ulaşabilmesi ve klavyede tuşladığınız harf hareketleriyle bilgilerinize ulaşabilmesi gibi günlük hayatımızı etkileyen pek çok alanda risk oluşturduğunu belirtti.

Şirketler tehdit altında…

Mehmet Fatih Zeyveli, açıklamalarında siber saldırıların her yerde olduğunu, hem bireylerin hem de şirketlerin hayatlarını etkilediği paylaştı. Konuşmasında şirketlerdeki siber saldırı tehditlerine de dikkat çekti.

Daha önceleri bilgisayarlara getirilen güvenlik önlemleri ile sanal saldırılar önlenebiliyorken; teknolojinin yaygınlaşması ile bilgiye erişilen ve teknolojinin kullanıldığı alanların artması; saldırı yüzeyinin ve kapsamının da genişlemesine sebep oldu. Dolayısı ile bu kadar geniş bir alanda müdahale edebilmek de büyük bir sorun haline geldi. Örneğin, daha önce bilgisayar ve telefon gibi tüm cihazlar şirket içinde kullanılıyordu. Bunlara gerekli güvenlik duvarları oluşturduğunda tehdit engellenebiliyordu. Ancak şu an çoğu şirket cihazı taşınabilir durumda, şirket çalışanlarının getirdiği farklı mobil cihazlar söz konusu; ayrıca tüm bu cihazlar ortak internet ağlarına bağlanıyorlar. Dolayısı ile bu durum şirketler için büyük bir tehdit oluşturabilir. Bunun dışında giyilebilir teknolojiler, kameralar, şirket içi turnikeleri, asansör ve reklam ekranları, haberleşme ve otomosyon cihazları ve diğer pek çok cihaz siber saldırının hedefi halinde.

Peki bireylerlerin hayatına siber saldırganlar nasıl saldırıyor? Ne gibi önlemler almalıyız?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Burcu Aydın

Burcu Aydın

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/burcu-aydin/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı