Dikkat: Nomophobia'ya Yakalanmış Olabilirsiniz! - Sayfa 3 / 4 - Moblobi.com


Dikkat: Nomophobia’ya Yakalanmış Olabilirsiniz!

Bu fobiye nasıl ve hangi ruh durumlarında kapılıyoruz?

İnsanlar bu fobiye ya da korkuya genellikle güvensizlik duygusunu hissettiklerinde ya da öz kontrol gibi disipline sahip olmadıklarında, sıkılmadan ya da sabırsızlık yaşadıklarında kapılıyorlar.

İnsan sürekli olarak bir arkadaşa gereksinim duyan ve başkalarıyla konuşma, bağlantıya geçme arzusu olan sosyal bir varlıktır. Bu nedenle, bu fobi, cep telefonlarının her yaştan insan tarafından kullanılmakta olduğu gerçeği göz önüne getirildiğinde, doğal olmayan bir olgu gibi algılanmıyor bile. Yani aslında normal bir durum gibi yaşanıyor, insanların çoğu yaşadıkları bu psikolojik sorun durumunun farkında dahi değiller.

İşte o araştırmanın ilginç sonuçları, ne kadarımız nomophobik?

Bir araştırma kuruluşu ve ekibi olan Yougov cep telefonu kullanıcılarının uğradığı panik ve endişeye bakmakla görevlendirdi.

Yapılan bu araştırma İngiltere’deki cep telefonu kullanıcılarının yaklaşık yüzde 53’ünün telefonlarını kaybettiğinde, bataryaları tükendiğinde veya ağ kapsamı dışında kaldıklarında endişeli olma eğiliminde oldukları gün yüzüne çıktı. Ankete katılan bireylerin yüzde elli beşi, cep telefonlarını kullanamadıklarında endişeli olduklarının ana maddesi olarak arkadaşlarıyla veya aileleriyle iletişim halinde olduklarını gösterdi.

Peki Nomophobia ‘ya yakalandığımızı düşünüyorsak, kurtulmak için ne yapmalıyız?

DEVAMI İÇİN 4’E TIKLAYIN

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir