Dikkat: Gençler Siber Zorbalık Karşısında Sessiz Kalıyor!

Yeni nesil diye tabir edilen o kuşak yani Z kuşağının üyesi olan gençlerin özellikle mahremiyet konularının internet ortamından korunmasına sık sık dikkat çekiliyor. Çoğunlukla bu kuşağın veri gizliliği konusunda yeterli ilgiyi gösteremedikleri dile getiriliyor. Hatta daha da vahim olanı bu genç kuşağın büyük bir çoğunluğunun siber zorbalık karşısında sessiz kaldıkları da ortaya çıktı. Peki gençler siber zorbalık karşısında neden sessiz kalıyor ve yardım istemiyorlar?

Cevap aslında basit. Bunlardan ilki teknolojik özgürlüklerinin bir anda ellerinden alınacağı korkusu bir diğeri ise paylaşım yapmaları halinde sosyal medyada çığ gibi büyüyen tepkiler olabileceği… Özellikle bu iki sebep dolayısı ile bu kuşak bu gibi durumlarda seslerini çıkarmaktan çekiniyorlar.

Araştırmalardan elde edilen verilere göre erkekler, kızlara oranla siber zorbalıklara daha sessiz kalıyorlar ve yardım istemiyorlar. Tahmin edildiği gibi kızlar genellikle sosyal medyada; erkekler ise online oyun platformlarında siber zorbalıklara maruz kalabiliyorlar.

Bizler teknoloji çağında doğduk ve çevrimiçi olmadığımız bir an ve saniye bile yok. Peki ya bu gibi siber zorbalığa uğradığımız anlarda neler yapmalıyız, bunu nasıl anlayabiliriz, nasıl güvende kalabiliriz?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2 3Sonraki sayfa
Etiketler

Zeynepcan Sarıçiçek

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı