Dikkat Etmeniz Gereken 3 İlginç Dolandırıcılık Yöntemi!

Dikkat etmeniz gereken özellikle e-posta üzerinden yapılan 3 ilginç dolandırıcılık yöntemi ve almanız gereken önlemler, haberimizde…

Teknoloji ile birlikte dolandırıcılık türlerinde de değişiklikler oldu. Artık farklı online kanallar, uygulamalar, sosyal medya, internet ve gönderilen e-posta mesajları üzerinden yapılan dolandırıcılıklar daha da arttı. Yine teknoloji sayesinde bilinçlenen ve buna inanan insan sayısında azalma olsa da hala bu numaralara inanıp dolandırılan insanlar çoğunlukta. Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile bu dolandırıcılık yöntemleri sadece telefonla olmayı geçmiş sahip olduğunuz e-posta adresleri üzerinden de denenmeye başlamıştır. Dikkat etmeniz gereken 3 ilginç dolandırıcılık yöntemi ve almanız gereken önlemler, haberimizde…

E-posta üzerinden başınıza gelebilecek 3 farklı dolandırıcılık yöntemi:

1- Banka Dolandırıcılığı:

Bu dolandırıcılık ülkemizde en çok kullanılan dolandırıcılık türlerinden biri. Sizi bankadan arıyormuş gibi davranıp bilgilerinizin çalındığı, kartınızın kopyalandığı veya kart şifresinin çalındığı yönünde bildirimde bulunuluyor. Ardında da sizi bu durumdan kurtarmak için kartınızla ilgili şahsi bilgileri isteyerek dolandırmayı çalışıyorlar. Bu tip dolandırıcılıklardan kendinizi koruyabilmek için; öncelikle sizi arayan hiç kimseye kart bilgilerinizi vermemelisiniz. Yoksa kartınız başkaları tarafından çalınıp hesabınızdan para çekilmeye başlanabilir.

2- Özel Hayat Şantajı:

Bu yöntem genellikle e-posta dolandırıcılığı ile yapılıyor. Size gelen bir e-posta ile özel fotoğraf ve videolarınızın ellerinde olduğu bildiriliyor. Bunun için de kendilerine ödeme yapmanız gerektiği söyleniyor. Korkutma yöntemi ile şantajlar sürüyor. Herhangi bir kanıt atılmadığı sürece bu tip bir e-postayı asla ciddiye almamalısınız. Burada bir diğer yöntem ise şudur: Sitelerin veritabanlarına ulaşarak sizin daha önce girdiğiniz siteleri ve arama geçmişinizi de size sunabilirler. Bu gibi durumlardan kurtulmak ise oldukça basittir. Tek yapmanız gereken şey maili silmek ve parolalarınızı daha güvenli bir hale getirerek; sık sık güncellemek böylece kendinizi güvence altına almaktır.

3- Önemli Kişiler:

Bu aslında geçmişten beri süren bir dolandırıcılık yöntemi. Önceden telefon dolandırıcılığı ile yapılan bu yöntem artık internet ortamına da taşındı. Önce size telefon ile ya da internet üzerinden ulaşarak; kendisinin önemli bir kişi olduğunu ve şu an zor durumda olduğunu dile getiriyorlar. Parasının ülkemizin bankalarında olduğunu; buraya gelerek banka hesaplarına ulaşabilmek için de sizden borç istediğini söylüyorlar. Ardından da ülkemize giriş yaptığında size borcunu fazlasıyla ödeyebileceğini söylüyorlar. Böyle bir durumla karşılaştığınızda yapmanız gereken ise oldukça basit: Bu kişilere kesinlikle inanmayın ve irtibatı hemen kesin.

Peki ya siz daha önce hiç bu tip dolandırıcılar tarafından taciz edildiniz mi? Bu gibi durumlardan korunmak için ne gibi önlemler alıyorsunuz? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Bilgisayarınızda Virüs Olduğunu Gösteren 8 İşaret!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Sanal Dünyada Başınıza Gelebilecek 5 Kötü Şey!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Dijital Ayak İzinizi Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Kadri Aydın

Kadri Aydın

Merhaba, ben Kadri. Tiyatroyla, uzayla, oyunlarla ve teknoloji ile ilgilenen bir “Reklamcılık” mezunuyum. Umarım bu maceramızdaki yazılardan memnun kalırsınız. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı