Dijitalin Sağlıkta Kullanımı

Dijitalleşmenin her geçen gün farklı sektörlere sıçrayarak büyüdüğü günümüzde sağlık sektöründe ne gibi yeniliklere yol açtığını gelin hep birlikte inceleyelim.

genomikler

Bilgisayar işlemcilerinin güçlenmesi ile birlikte artık tam anlamıyla bir DNA analizi yapabiliyoruz. Bu sayede çok farklı hastalıklar için kişiye özel testler ve tedavi yoluyla çok olumlu sonuçlara ulaşabiliyoruz.

giyilebilir ürünler

İnsan vücudu üzerine monte edilebilen yenilikçi giyilebilir dijital ürünler sayesinde artık sağlık verilerini çok daha güncel ve doğru şekilde toplayabiliyoruz. Bu verileri analiz ederek daha iyi sonuçlara ulaşabiliyoruz.

tıp alanında büyük veri

Dijitalleşmenin gelişmesiyle toplanan çok sayıda birinin analizi de önem kazanmaya başladı. Bu sayede topladığımız verileri birbirleri ile karşılaştırarak ve analitik bir yapıya sokarak olası riskleri ve tedavileri daha net tespit etmeye başladık.

mikro organlar

DNA alanındaki testlerin iyiye doğru gitmesi ve kök hücre konusundaki bilimsel gelişmeler artık hastaların DNA sına uygun çok küçük organlar yapabilmesini sağladı.

sosyal medyada yer alan hastane yorumları

Sağlık sektöründeki kurumlar, örneğin hastaneler, klinikler daha iyi hizmet verebilmek için sosyal medyadaki hasta yorumlarını toplamaya ve kullanmaya başladı. Sosyal medyanın analiz edilmesi ile birlikte artık bu kurumlar müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek çabasındalar.

dijital trendlerin takip edilmesi

Sosyal medyada ve arama motorları içerisindeki bazı hastalıklarla ilgili gözlemler takip edilerek salgınların önceden belirlenmesi mümkün olabiliyor.

biyomühendislik

İnsan DNA’sı ile ilgili çalışmalar günümüz dünyasında tartışma konusu olmaya devam etmekle birlikte üzerinde oynanmış virüslerin hastalıklarla mücadele etmesi giderek artan bir eğilim.

teletip

Özellikle mobil dünyadaki gelişmeler sayesinde artık bir hasta, doktor ile görüşmek istediğinde hastaneye gitmesine gerek kalmıyor. Akıllı telefon üzerinden doktorlarla uzaktan görüşme imkana sahip olunuyor. Bu yenilik özellikle kırsal kesimlerde sağlık hizmetlerine ulaşmada sıkıntı yaşayan birçok kişiye ilaç olacak gibi.

ameliyatta kullanılan robotlar

Ameliyatlarda kullanılan robotlar, robotik cerrahideki uzmanlıkları ile iyileşme süresini hızlandırıyor, hem de cerrahların mekandan bağımsız olarak çok uzak yerlerdeki ameliyatları gerçekleştirebilmesi sağlıyor. Örneğin dünyanın öbür ucundaki bir cerrah çok uzak bir ülkedeki bir hastayı lokasyondan bağımsız olarak ameliyat edebiliyor.

üç boyutlu diyor yazıcılar

Wake Forest Institute for Regenerative Medicine’ın açıklamasına göre üç boyutlu yazıcılar tarafından yapılmış kemik kas ve dokuları hayvanlara başarıyla uygulandı.  DNA analizini de bu sürece ekleyerek vücudun farklı bölümlerini oluşturabileceğimiz ve bunu hayvanlardan sonra insanlarda da kullanabileceğimiz bir sürece doğru gidiyoruz. Yakın zamanda üç boyutlu biyoyazıcılar sayesinde vücut parçalarını üretip bunları vücudumuzda kullanabilecek hale geleceğiz.

Etiketler

Onur AYDIN

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/onur-aydin/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı