Dijital Sanat Nedir? Bizlere Neler Sunuyor?

Dijital sanat, içerisinde sanat eserlerini barındıran bilgisayar animasyonları ve yeni medya teknolojilerini kapsayan bir sanat biçimidir. Dijital sanatlar sayesinde görsel harikalar yeni teknoloji ile harmanlanarak günümüze eşlik ediyor.

Dijital sanatın tarihi, 19. yüzyıl hareketli fotoğraflara kadar uzanmakta. Günümüzde üç boyutlu dijital heykellerin yapımına tanık oluyoruz. Dijital sanatçıların eserleri zaman ve mekan kavramını ortadan kaldırıyor. Gerçek hayatın sınırları yerine dijital ortamdaki ütopyanın çekiciliği hayatımıza eşlik ediyor.

Dijital Sanat Bizlere Neler Sunuyor?

Günümüzde dijital sanatın araç olarak kullanıldığı pek çok alan mevcut. Fotoğraf editleme (düzenleme) işlemlerini yapabileceğiniz ‘‘Photoshop’’ programı ile birbirinden ilginç düzenleme yöntemleri bulunuyor. Aynı şekilde videolarınızı düzenleyebileceğiniz ‘‘Adobe Premiere’’ gibi profesyonel uygulamalar da hayatımızda iyice yer edinmiş durumda. Adobe Premiere tarzı uygulamalar ile kendi kısa filminizi yapma imkanınız bile bulunuyor. Siz de merak ettiğiniz yazılım sanatı programlarını öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Dünyada birbirinden başarılı dijital sanatçılar yer almakta. Refik Anadol, Michael Tyka, Güvenç Özel, Theodore Spyropoulos, Yoshi Sodeoka, Ryoji Ikeda, Toni Dove, Jacques Perconte, Pipilotti Rist gibi pek çok başarılı sanatçı bulunuyor. Dijital sanatçıların eserlerinin sergilendiği müzeler, sanatseverler ve sanatçılara bir arada buluşma imkanı sağlıyor. Kişinin medya sanatçılarından ilham alacağı milyonlarca kompozisyonu barındıran teknolojik eserler yer almakta.

Bunun yanı sıra sanatçılar, dijital teknolojiyi kullanarak moda ve mimariyle etkileşimini eserlerine yansıtarak daha fazla kişiye ulaşma imkanı elde ediyor. Tasarımcılar; normal sanat eserleri oluştururken nesnelere odaklı eserler üretmekteler. Dijital medya sanatçıları ise üç boyutlu heykeller gibi yapay zeka çağının inanılmaz eserlerini yaratmakta. Animasyon ve hareketli videolar, birer hayal ürünü olarak size gerçekliği sorgulatıyor. Hareketli görüntülerin insanlara özgür olabileceği sanal bir gerçeklik ortamı sunduğu da bir gerçek.

Gelişen teknoloji ile birlikte dijital oyunlar kullanıcılarına sanal ortam deneyimini yaşama imkanı sağlıyor. Sanal ortamın vazgeçilmezi dijital oyunlar sayesinde siz de arkadaşlarınızla keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Sanal gerçeklik eğitim alanında gelişmeye hızla devam etmekte. Öğrencilerin sanal gerçeklik sayesinde eğlenerek, öğrenme deneyimleri en üst seviyelere çıkacağı öngörülüyor. Dijital sanat teknoloji ile her gün değişerek gelişmeye ve hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Geleceğin Sanatı, Dijital Sanat ile Tanışmış Mıydınız?” okumak için buraya tıklayın.
“El Yazısı Aldığınız Notları Nasıl Dijitalleştirebilirsiniz?” okumak için buraya tıklayın
“İnsansı Robot, Dijital İnsana Karşı!” okumak için buraya tıklayın.
“En Tehlikeli Virüslerden Oluşan Sanat Eseri!” okumak için buraya tıklayın.

“Dijital Sanat Nedir? Bizlere Neler Sunuyor?” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Berna Sayan

Berna Sayan

Merhaba, ben Berna. Işık Üniversitesi Mimari Restorasyon bölümü mezunuyum. Tiyatro ve müzikle ruhumu beslemeyi tercih ediyorum. Teknolojinin faydalarının yansıdığı daha minimalist bir yaşam hayalim var. Empati, yaratıcılık ve samimiyetle... Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı