Geleceğin Sanatı, Dijital Sanat ile Tanışmış Mıydınız?

Dijital sanatçıların şaşırtıcı eserleri…

Efsaneleşmiş sanatçıların eserlerini teknolojiyle birleştirmenin yanında teknolojiden sanat yaratma görüşünü benimseyen dijital sanatçılar da ilgi çekmeye başlamış durumdalar. Bu sanatçılardan biri Adam Ben-Dror. Shanshan Zhou ile birlikte ortaya çıkardıkları eser ise Pinokio isimli bir robot. Robot teknolojisi kullanılarak oluşturulan Pinokio, bir webcam, çok sayıda sensör ve yazılımla desteklenen bir lamba. Bu lamba, açma tuşuna bastığınız anda etrafı aydınlatmak yerine webcam aracılığıyla yüzünüzü ve davranışlarınızı algılamaya çalışıyor. Etrafındaki değişimlere göre sanki Pixar’ın ünlü lambasını anımsatacak şekilde hareket ediyor. Sese de tepki verebilen bu sevimli robot insan ile etkileşime geçebilen sanat eserlerinden biri.

Sanatını teknoloji ile birleştiren bir diğer isim ise Chad Knight. Knight, Instagram hesabından paylaştığı dijital heykeller sayesinde ilgiyi üzerine toplamış bulunmakta. Yaratıcı zihnini teknoloji ile harmanlayıp ortaya rengarenk manzaralar sunan Knight, eserlerinde çoğulukla insan ve doğayı vurgulamakta. Kullandığı renk ve formlarda kendinizi kaybedeceğiniz Chad Knight’ın eserlerine @chadknight isimli Instagram adresinden göz atmanızı tavsiye ederim.

İşte içindeki sanatçıyı ortaya koymak isteyene minik bir tavsiye…

DEVAMI İÇİN 3’E TIKLAYIN:

Önceki sayfa 1 2 3Sonraki sayfa
Etiketler
Işıl İmre

Işıl İmre

Merhaba, ben Işıl! İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümü 3. Sınıf öğrencisiyim. Hızına zor yetiştiğimiz teknoloji ve bu şartlar altında değişen yaşamlarımız ile ilgileniyorum. Sen de bu konularda merakını gidermek istiyorsan beni Moblobi.com’daki “Işıl ile Dijital Hayat” köşemden takip edebilirsin. İyi okumalar dilerim.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı