Geleceğin Sanatı, Dijital Sanat ile Tanışmış Mıydınız?

Mağaralara resim çizen atalarımızdan da anlayabileceğimiz şekilde insanoğlu ve sanat birbirinden  ayrı düşünülemez. Asırlar içinde değişen ve gelişen sanatın sınırları 21. Yüzyılda teknoloji sayesinde genişliyor. Peki siz geleceğin sanatı hakkında neler biliyorsunuz? Dijital sanat ne olabilir?

Yaklaşık son 10 senedir değerini anladığımız dijital sanat, artan ilgiyle birlikte günlük hayatlarımızda yer edinmeye başladı. İnternet ve sosyal medyanın etkisiyle birçok amatör ve profesyonel sanatçı, dijital sanat eserlerini takipçilerine sunma şansını yakalıyor. Her dakika etkisi artan akımın sesini duyurmak için dünyanın dört bir yanında dijital sanat galerileri açılıyor. Hatta varolan galeriler de dijitalleşen sanattan ilham alarak yenilikler yaratıyor.

Florida’da bulunan The Dali Museum, Dreams of Dali ismini verdikleri Virtual Reality çalışması ile Salvador Dali’nin Millet’nin Angelus’undan Arkeolojik Hatıralar isimli tablosunun içerisinde sürreal bir gezintiye çıkmanızı sağlıyor. Bu çalışma ile Dali’nin 1935’te hayat verdiği resmi VR gözlüklerin de yardımıyla deneyimleyebiliyorsunuz. Adeta sanatın içinde yaşayabiliyorsunuz. Aldığı ödülleri sonuna kadar hak eden Dreams of Dali, hâlâ meraklılarını Florida’da beklemekte.

Peki dijital sanat ile birlikte var olan dijital sanatçılardan örnek isimler kimler? Şaşırtıcı çalışmaları neler?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN:

1 2 3Sonraki sayfa
Etiketler
Işıl İmre

Işıl İmre

Merhaba, ben Işıl! İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümü 3. Sınıf öğrencisiyim. Hızına zor yetiştiğimiz teknoloji ve bu şartlar altında değişen yaşamlarımız ile ilgileniyorum. Sen de bu konularda merakını gidermek istiyorsan beni Moblobi.com’daki “Işıl ile Dijital Hayat” köşemden takip edebilirsin. İyi okumalar dilerim.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı