Dijital Dönüşümle İnsan Alışkanlıkları ve Kuşaklar Arası Fark Değişiyor!

Birlik Vakfı organizasyonu ile Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) Genel Merkezi’nde gerçekleşen Dijital Dönüşüm ve Endüstri 4.0 konferansı gerçekleşti. Konferans’ta yaptığı konuşmada dikkatleri çeken isim ise Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün oldu. Dijital dönüşümle  birlikte değişen insan davranışlarına değinirken; teknolojik gelişmelere de  konuşmasında yer verdi.

İşte Prof. Dr. Görgün’un konuşmasından dijitalleşme ve teknolojik gelişmelere yönelik kısa bir özet:

  • Türkiye’de internet abone sayısı 55 milyon… Bunun 45 milyonunun geniş bant hızlı kullanıcı ve Türkiye’deki akıllı telefon kullanım adedi ise 27 milyon…
  • Dijital dönüşümle birlikte insanların alışkanlıkları da değişiyor.Örneğin eskiden çalar saatle uyanırken şimdi cep telefonlarıyla uyanıyoruz; bankacılık işlemlerinin yüzde 40’ını artık cep telefonuyla yapıyoruz; online müzik sitelerini indirmenize bile gerek kalmadan abonelikle müzik dinliyoruz; giyilebilir teknoloji cihazları kullanıyoruz. Değişen kullanıcı deneyimleri ile hayatımızda sıradan hala gelen pek çok şey de değişiyor.
  • Kuşaklar arası farklılık ve iletişim zorluğu dijitalleşme ile birlikte kapanıyor, kuşaklar arası kavramı değişiyor. Kuşak farkı, kardeşler arasına düştü. Kardeşinden 2-3 yaş büyük olan diğer kardeş arasında hayata bakış, alışkanlıklar ve teknolojiyi kullanma biçimi farklılaştı.
  • Yeni teknolojiler de bizleri bekliyor. Hologramik 3 boyutlu televizyonlar, vücudun çeşitli organlarına yerleştirilecek sensörler hayatımıza giriyor olacak.
  • Dijital ekonomi, dijital liderlik ve dijital para ön plana çıkacak.
  • Dijitalleşmede zaman kaybetmemek çok önemli, zamanı çok iyi yönetmeliyiz.
Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı