Günde 78 Kez Telefonumuza Bakıyoruz, İşte Türkiye Mobil Kullanıcı Anketi! - Moblobi.com
Yaşam

Günde 78 Kez Telefonumuza Bakıyoruz, İşte Türkiye Mobil Kullanıcı Anketi!


Deloitte, Global Mobil Kullanıcı Anketi’nin sonuçlarını yayınladı. Anket, 33 ülkede yaklaşık 53 bin kullanıcının katılımıyla gerçekleştirildi. Global Mobil Kullanıcı Anketi elbette ki Türkiye’ye ait verileri de barındırıyor. Türkiye’de, 18-50 yaş aralığında 1005 kullanıcıya uygulanan ankette; sonuçlar 13 Avrupa ülkesinin ortalama sonuçları ile de kıyaslandı. İşte ankette Türkiye’ye ait dikkat çeken birkaç sonuç:

  • Türkiye’deki kullanıcıların 92’si akıllı telefon, yüzde 81 ile dizüstü bilgisayar, yüzde 63’ü tablet sahibi ve bu da kullanıcılarımızın bilgisayardan çok akıllı telefona sahip olduğunu gösteriyor, tablet ise en son sırada…
  • Türkiye’deki kullanıcılar akıllı telefonlarını Avrupa’daki kullanıcılara göre daha çok mağazalardan almayı tercih ediyorlar.
  • Türkiye’deki kullanıcılar, akıllı telefonlarını Avrupa’daki kullanıcılara kıyasla daha sık değiştiriyorlar. Telefonu son 18 ay içinde değiştirmiş olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 64; Avrupa’da ise bu oran yüzde 61… Türkiye’deki akıllı telefon penetrasyonunun da 45 yaş ve üstü gruplarda daha fazla olduğu görülüyor.
  • Türkiye’de Avrupalılara kıyasla mobil operatörlerimizden daha memnunuz. Ancak genç kullanıcıların daha az memnun olduğu dikkat çekiyor.
  • Telefonlarımızdan internete bağlanmak için çoğunlukla mobil ağ kullanıyoruz. Gençler için internet bağlantı hızı ve kapsama alanı gibi faktörler maliyet unsurlarından daha çok önem taşıyor.
  • Türkiye’deki kullanıcıların yüzde 28’i uyanır uyanmaz telefonuna bakıyor. Türkiye’deki kullanıcılar günde telefonlarına ortalama 78 kere bakıyorlar, Avrupa’daki kullanıcılar ise bir günde ortalama 48 kere telefonuna bakıyorlar. Türkiye’de kullanıcıların yüzde 66’sı telefonlarını gereğinden daha fazla kullandıklarını kabul ederken, yarısına yakını ise telefon kullanım sürelerini sınırlamaya çalıştıklarını belirtiyor.
  • Türkiye’de cep telefonunu en çok sosyal medyayı ve banka hesabını kontrol etmek için kullanıyoruz. Banka hesapları en çok kullanılanlar arasında olsa da Türkiye’de akıllı telefonların ödeme aracı olarak kullanımı düşük, ancak Avrupa’da bu oran oldukça yüksek.
  • Türkiye’deki kullanıcılar telefonda konuşmaktan çok anlık mesajlaşma uygulaması kullanmayı tercih ediyor. Kullanıcıların yüzde 90’ı WhatsApp kullanıyor. Avrupa’da ise WhatsApp kullanım oranı bizden oldukça düşük %49…
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı