Daha Yaratıcı Nasıl Olunabilir?

Hiç şüphesiz birçok kişinin en büyük sorunlarından bir tanesi de yaratıcı olamamak. Yine de yeni şeyler üretmeyi tetiklemek için farklı yollar bulunmakta. Peki, bu yollar ve yöntemler neler? Daha yaratıcı nasıl olabilirsiniz?

Daha Yaratıcı Nasıl Olunabilir?

1. Negatif Düşünmeyi Bırakın!

Kafanızdaki olumsuz düşünceler, yaratıcılığınızın en büyük düşmanıdır. Başınızdan geçen ve kötü olan olayları düşünmeniz halinde moraliniz bozulur ve yaratıcı düşünceleriniz de bir anda kaybolur. Hatta sadece başınızdan geçen kötü olaylar değil ekipman eksikliklerinden dolayı olan yakınmalarınız da yaratıcılığınızı etkileyen en önemli faktörlerdendir.

İşte bundan dolayı düşünürken ya da çalışırken, negatif düşünmeyi bırakın. İşinize ve iyi düşüncelere odaklanın.

2. Etrafınızda Yaratıcı İnsanlar Olsun

İçinde bulunduğunuz arkadaş ortamı, sizi en çok etkileyen hususlardan diğer bir tanesidir.

Etrafınızda ve arkadaş ortamınızda yazarlar, şairler, müzisyenler ve reklamcılar gibi yaratıcı düşünen insanlar olursa siz de onlardan beslenebilirsiniz. Bu sayede zihniniz tazelenir ve ilham alma şansına sahip olabilirsiniz.

3. Yeni Şeyler Yapın

Yaratıcılığınızı olumsuz yönde etkileyen diğer etkenlerden bir tanesi de hiç şüphesiz yeni şeyler denememek ve yapmamaktır.

Günlük rutin yaşantınızda hep yaptığınız şeyleri bırakın ve yeni şeyler keşfetmeye başlayın. Örneğin; TV izliyorsanız onu bırakıp dışarıya çıkın, dolaşın ya da sürekli geziyorsanız kendinizi eve kapatıp bir süre kitap okuyun. Hayatınızda yapmış olduğunuz bu değişiklikler sizi uyandırır ve yaratıcılığınızı tetikler.

4. Kitap Okuyun!

Kitap okumak, zihninizi açar ve yaratıcılığınızı canlandırır.

Yeni Dünya’lar keşfetmek ve onların içerisinde kendinizi kaptırmak, yaratıcılığınızı tetikleyen en önemli etkenlerden bir tanesidir.

5. Bir Defter Edinin

Ne olursa olsun her yere gittiğinizde, yanınızda mutlaka bir defteriniz olsun. Bunun nedeni ise aklınıza gelen her fikri o an not alabilme konusudur.

6. Günlük Tutun

Günlük tutmak sizin başınızdan geçenleri ve düşüncelerinizi yazmanızı sağlar. Bu da yaratıcılığınızı artıracaktır.

7. İşkolik Bir İnsan Olmayın!

Sürekli çalışmak da yaratıcılığın düşmanlarından bir tanesidir. Çalışırken küçük kaçamaklar yapın ve zihninizi boşaltın.

8. Egzersiz Yapın

Yaratıcılığınızın en iyi dostlarından bir tanesi de zinde bir vücuttur.

Bunun için ise çalışmaya başlamadan önce egzersiz yapmak sizin yaratıcı yeteneklerinizi daha da canlandıracaktır.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Daha Yaratıcı Olmanızı Sağlayacak 5 Pratik İpucu!” okumak için buraya tıklayın
“Yapay Zeka Yaratıcılık Konusunda İlham Oluyor!” okumak için buraya tıklayın.
“TikTok’ta Yaratıcılığını Sergileyen Ünlüler Kimler?” okumak için buraya tıklayın.

“Daha Yaratıcı Nasıl Olunabilir?” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Furkan Yılmaz

Furkan Yılmaz

Merhaba, Ben Furkan. Selçuk Üniversitesi Reklamcılık 3. sınıf öğrencisiyim. Okumayı, yeni şeyler keşfetmeyi ve dünyamızda yaşanan hızlı gelişmeleri takip etmeyi çok seviyorum. Bu gelişmeleri birlikte takip etmek için sizi Moblobi.com'daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı