Çocuklarınızı Girişimciliğe Hazırlayın!

Çocuklar, girişimciliği düşündüğünüzden daha genç öğrenmeye başlayabilir. Peki çocuklarınızı girişimciliğe nasıl hazırlıyorsunuz? Belki de aşağıda bahsedeceğimiz şu 5 dersi öğreterek başlayabilirsiniz…

Deneyimler pek çok başarının temelini oluşturur. Çocukların limonata veya kitap satmak, eski eşyalarından icatlar çıkartıp onları sunmaları belki de onların ilk girişimcilik hikayelerini oluşturur. Bu deneyimler onların ileride pek çok deneyimine temel oluşturur.  Mesela sorumluluk alma, parayı yönetme ve kullanma, insanlarla başa çıkma farklı kişiliklerle etkileşim kurma, ticaret becerisi gibi… Bunların çoğunu okulda öğrenemezler. Mesela okullarda kendi paralarını nasıl idare edecekleri gibi bir ders yoktur onun yerine matamatik öğrenirler ama bazen o öğrendikleri matematik kurallarını gerçek hayatta paralarını/bütçelerini yönetmekte kullanamazlar. Ya da kendi fikirlerini nasıl geliştireceklerini öğretilmez.

Peki öyleyse, onları girişimciliğe daha iyi hazırlamak için çocuklar neleri öğrenmeli, hangi dersleri almalı? İşte bunlardan bazıları:

1. Para idare etmek(küçük miktarlarda olsa bile):

İlk paranızı kazanmak büyük heyecan verir. Ancak burada bir anahtar kelime var o da “kazanılmış olması”…

Cameron Herold, TED konuşmasında, ailesinin ona iki domuzcuk bankası hediye ettiğini anlatıyor: bir tanesi istediği şeyleri harcayabileceği para ve bir tanesi tasarruf için… Her defasında 1 dolar kazandığında birine 50 kuruşunu, diğerinde öteki 50 kuruşu koydu.

Bu gibi erken alışkanlıklar çok önemlidir ve bunları uygulamak da o kadar da zor değildir. Ancak, bir ebeveyn olarak, çocuğunuzu sorumlu tutmaya yardımcı olmak sizin sorumluluğunuzdadır. Siz çocuğunuzun hangi domuzcuk bankasını daha hızlı dolduracaklarını düşünüyorsunuz? Öyleyse bu ilk dersi öğretin, uygulayın, deneyin ve görün…

2. Sorumluluk vermek:

Çocuğunuz sadece 3. sınıfta olsa bile, bazı temel işler yaparak haftada birkaç TL kazanma sorumluluğu verebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken çocuğunuza “ücretsiz” para vermek değildir. Onlara sorumluluğun anlamını öğretmek ve onlara bu sorumluluklarının karşılığında zaman-çaba-para kazanma konseptini tanıtmak. Böylece, çocuklara sorumluklarını yerine getirmeyi öğretirken, onlara kendileri için nasıl kazanacağını ve daha sonra bu kazancı istedikleri diğer şeylere nasıl yeniden yatırabileceklerini göstermiş oluruz.

3. İyi ve kötü müşteri hizmetleri arasındaki farkı göstermek:

İyi bir müşteri hizmetinin değerini veya kötü müşteri hizmetinin nasıl göründüğünü çocuklarınıza açıklamakta fayda var. Yalnız burada hassa nokta: Bunun anlamının bir restoranda kötü bir garsonu azarlayarak gösterilmiş bir deneyim olmaması gerekliliğidir. Bu çocuğunuzda bir deneyim yaratmaz, bir hayal kırıklığı yaratır unutmayın. Birisi bir dükkanda, bir restoranda size hizmet verdiğinde bu hizmet deneyimini çocuğunuza yaşatarak, onunla birlikte yorumlayabilirsiniz. Hatta ona bir hizmet sunma deneyimi yaşatarak bunu öğretebilirsiniz. Çünkü ne yapılacağının söylenmesinden çok, ne yapacağınızı yaşayarak görmek çok daha değerlidir.

4. Ticaret malları ve bunların nasıl alınıp satıldığını öğretmek:

Evinizde yaşatacağınız ufak deneyimler bile mükemmel örnekler oluşturabilir. Mesela; bir çocukta bir cips olsun; diğerinde de bir sandviç… Cipsi olan çocuk, sandviçin taze ve lezzetli görünüp görünmediğine bakarak değerini belirler ve bu da onun cipsi karşılığında ticaret yapmak isteyip istemeyeceğini belirler.

Metaforlar da, öğrenme sürecini hızlandırmada yardımcı olacak yararlı bir araç olabilir.

5. Satışın niteliklerini öğretmek:

Çocuğunuza yeni bir oyuncak almak aslında satış sanatını göstermek için iyi bir fırsat olabilir. Web siteleri ile eBay gibi sitelerle eski oyuncağını satışa çıkarabilir. Çocuğunuzun sattığı oyuncaklar ile hem satışın inceliklerini öğrenebilir hem de kazandığı parayı yönetme becerisini kazanabilir; dilerse bununla yine kendine istediği bir oyuncak alabilir ya da tasarruf edebilir.

İşte çocuğunuza şimdiden kaliteli deneyimler yaşatarak ileride zaman kazanmalarını, daha az zarar görmelerini, hızlı ve doğru karar vermelerini sağlayacak ve belki de onları cesaretlendirip, girişimci olmalarını ekonomiyi canlandırmalarını sağlayak ipuçları… Ancak bunları uygularken çocuklarınızın yaşlarını ve bu deneyimlere henüz uygun olup olmadıklarını da gözden geçirmek önemli, unutmayın!

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı