Çocukları Siber Tehditlerden Korumaya Yönelik İpuçları!

Son dönemlerde doğanlar artık dijital çağın çocukları olarak adlandırılıyorlar. Bu çocuklar genel olarak dışarı çıkıp oynamak yerine hergün birkaç saatlerini sosyal ağlarda veya internette harcamayı tercih ediyorlar. Bu durum karşısında anne ve babalar, çoğunlukla büyük bir ikilem içerisinde kalıyorlar. Çocuk larını bir yandan teknolojiden faydalandırıp dijital çağın içerisinde tutmak isterlerken; bir yandan da teknolojik kullanımlarından ve güvenliklerinden endişe ediyorlar.

Bilgi güvenliği kuruluşu Eset, dünyaları tamamen dijital olan bu yeni nesli ebeveynlerinin nasıl koruyabileceğine yönelik bazı önerilerini paylaştı. İşte çocukların teknolojiden faydalanmasını sağlarken bir yandan da güvende kalmalarını sağlayacak ipuçları:

Konuşun

Çocuklarınızı online ortamlarda güvende tutabilmenin en önemli koşulu onlarla konuşmaktır. Çünkü çocuklarınıla yaratacağınız bu diyalog, Özellikle de söz konusu olan internet, sosyal ağlar ya da siber zorbalık olduğunda onları güvende tutmanın oldukça önemli bir adımıdır. Çocuklarınızın sizin verdiğiniz kararları ya da tavsiyelere uymasını istiyorsanız; onlarla kurduğunuz bu diyalog ortamlarını, tartışmaları ve soruları açık tutmamız; tek taraflı dikte edici bir diyalog kurmamanız da oldukça önemlidir.

Bilgilendirin

İnternet gizliliği konusunda çocuklarınızı bilgilendirmeye çalışın. Onlara kişisel bilgilerini asla sosyal medyada ya da internette hiç kimseyle ve özellikle de yabancı kişilerle paylaşmamaları gerektiğini belirtin. İnternette paylaştığınız bilgilerin ya da fotoğrafların silinmediğini; sosyal medya hesaplarınızı kapatsanız da verilerin izin sonsuza kadar yok olmadığını mutlaka göz önünde bulundurun. Çünkü internette paylaştığınız bilgileriniz ve fotoğraflarınız başka kişilerin bilgisayarlarına çoktan kayıt edilmiş olabilirler. Bu sebeple hem siz ebeveynler hem de çocuklarınızın internette paylaşacakları bilgi ve fotoğraflar konusunda oldukça özenli davranın. Bu konuda çocuklarınızı da mutlaka bilgilendirip uyarın.

Dahil olun

Çocukların için internette geçirdikleri süre boyunca onların internetteki bu aktivitelerin mutlaka gözlemleyin. Hatta onlarla online olarak vakit geçirmeye çalışın. Böylece onların sevdiği web sitelerini görme imkanı yakalayın ve onların internette hangi içeriklere maruz kaldığını gözlemleyin. Özelliklede çocuklarınızın yaşlarına uygun olan sosyal ağları kullanmalarını onlara tavsiye edin. Çocuklarınızın bulunduğu sosyal ağlar üzerinde onlarla mutlaka arkadaş olun ve böylece de sosyal ağlardaki arkadaşlara hakkında fikir sahibi olun.

Kontrol edin

Çocuklarınızın internette geçirdiği vakit boyunca girdiğin siteleri, Yaptığı paylaşımları, eklediği arkadaşları, maruz kaldığı içerikleri mutlaka kontrol edin. bunun için ebeveyn kontrolü yazılımları da kullanabilirsiniz. Bu tür yazılımlarda çocukların yaşlarına göre belirlenen bazı koruma filtreleri bulunur ve bu filtreler sayesinde pek çok web sitesi ve uygulamaya erişimini engelleyebilirsiniz. Böylece çocuklarınızın siber zorbalığa uğrayabileceği kanallarında daraltmış olursunuz.

Web kamerasına dikkat edin

Web kameraları siber suçlular tarafından kolaylıkla ele geçirilip kullanılabilir. Bu sebeple de çocuğunuzun kullandığı bilgisayardaki web kamerasını mutlaka kontrol edin. Çocuklarınızın yalnızca tanıdığı arkadaşlarıyla veya aile fertleriyle kamera aracılığıyla görüşmesine izin verin. Sizin bilginiz dahilinde olmadan kameranıza erişmek isteyen kötü amaçlı yazılımlar olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Bunun için profesyonel web kamerası koruma güvenlik önlemleri mevcut; güvenlik amaçlı olarak bunları da kullanabilirsiniz. Ya da bunlar kadar korumasa da izinsiz olarak görüntü kaydetmeyi önlemek amacıyla; sıklıkla kullanılan web kamerasını bantlama çözümünü de uygulayabilirsiniz.

Peki çocuklarınızı siber tehditlerden korumak için diğer yöntemler nedir? Bilgisayarınızın güncel olması neden önemlidir? Antivirüs programları neleri engelleyebilir? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Tuğba Tekyıldız

Tuğba Tekyıldız

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/tugba-tekyildiz/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı