Çocuklara Kendi Akıllı Cihazları Kaç Yaşında Alınmalı?

Günümüzde her yaş grubundan birey dijital cihazlarını elinden düşürmüyor. Peki çocuklar akıllı cihaz sahibi olmak için kaç yaşında olmalılar? Haberimizde...

Günümüzde gencinden yaşlısına kadar hemen hemen herkes akıllı cihazları kullanıyor diyebiliriz. Özellikle küçük yaştaki çocukların akıllı cihazlara ve sosyal medyaya olan ilgisi oldukça büyük. Dolayısıyla aktif olarak sosyal medya ve akıllı telefon kullanan çocukların sayısı her geçen gün artıyor. Uzmanlar ise çocukların akıllı cihazlarla olan ilişkisinin ebeveynleri tarafından kontrol altında tutulmasının önemine dikkat çekiyor. Günümüzde çocuklar hangi yaşta akıllı cihaz sahibi olmalılar? İpuçları ve ilginç detaylar, haberimizde…

Çocuklara akıllı cihaz alma yaşı ne olmalı?

Teknoloji ile birlikte değişen dünyada rollerimiz ve sorumluluklarımız değişiyor. Bu sebeple teknolojiyi nasıl ve hangi amaç için kullandığımız oldukça önemli. Özellikle çocukların teknoloji ile olan ilişkisi ebeveynlerin temel sorumluluklarından biri haline geldi. Günümüzde çocukların dijital dünyaya olan ilgisi apaçık ortada. Hatta bazı durumlarda çocukların yetişkinlere göre akıllı cihazlara daha aşina olduğunu görüyoruz.

Alman Enformasyon Ekonomisi, Telekomünikasyon ve Yeni Medyalar Birliği Başkanı Achim Berg çocukların da dijital katılımcılık hakkı olduğunun altını çiziyor. Hatta çocukların mobil cihaz ve sosyal medya kullanmasının, dijital dünyada birçok değişikliğe ve yeniliğe öncülük edebileceğine değiniyor. Fakat bazı sosyal pediatri uzmanları ise çocukların akıllı telefon, tablet ve diğer akıllı cihazlarla büyümesinin bilişsel, duygusal ve sosyal gelişime etki ettiğini söylüyor.

Farklı yaş gruplarından çocuklara sahip 1000 ebeveyn ile yapılan bir ankete göre ebeveynlerin yüzde 53’ü çocuklarına akıllı telefon almak için en doğru yaşın 12 – 15 yaş arası olduğunu düşünüyor. Yüzde 23’ü ise 9 – 11 yaş cevabını verirken; sadece yüzde 17’si 18 yaşında sonra alınmalı cevabını vermiş.

Anketteki bir diğer soru ise tablet bilgisayar kullanımı üzerine. Ebeveynlerin tablet konusundaki cevapları daha dağınık bir grafik ortaya çıkarmış. Ankete katılan ebeveynlerden yüzde 27’si çocuklara tablet bilgisayar almak için 9 – 11 yaş aralığını tercih ettiklerini söylerken, yüzde 26’sı 6-8 yaş aralığının daha uygun olduğunu düşünüyor. Ailelerin yüzde 23’ü 12 – 15, yüzde 10’u 16-18 yaş aralığı cevabını vermiş. Yüzde 14’ü ise 3-5 yaş aralığında iken çocuklarına tablet bilgisayar almış. Anketin en ilginç sorusu ise akıllı ev asistanları hakkında. Ankete göre 5 ebeveynden biri çocuğunun Amazon’un akıllı ev asistanı Alexa gibi akıllı bir asistana sahip olabileceğini söylemiş.

Gördüğünüz gibi akıllı telefonlar ve sosyal medya yaygınlaştıkça çocuklar ile ilgili sosyal normlar değişmeye devam ediyor. Peki sizce çocuklara kaç yaşında akıllı cihaz alınmalı? Çocukların dijital dünyadaki yeri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Dijital Oyunlar Çocukların Ruh Dünyasını Bozuyor Mu?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Ailecek İzleyebileceğiniz 10 Animasyon Filmi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Yetenekli Olduğunuz Alanı Gösteren 9 Zeka Türü!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Fatmanur Gömbeci

Fatmanur Gömbeci

Bilgisayar mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Bilginin paylaştıkça çoğalacağına inanıyor ve gönüllü eğitmenlik yaparak bu inancımı sürdürüyorum. İçerik yazarlığı ise benim için bir hobi haline gelmiş durumda. Aynı zamanda teknolojiyi yakından takip ediyorum. Güncel kalmanın motivasyonumu arttırıyor ve dijitalleşen dünya beni heyecanlandırıyor. Bu heyecana ortak olmak isteyen okurlarımı köşeme bekliyor olacağım. https://moblobi.com/author/fatmanur-gombeci/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı