Çocuğunuzun İzlemesi Gereken 10 Eğitici Çizgi Film

Çocuklar için televizyonda izlenecek sayısız çizgi film bulunmakta. Bu çizgi filmlerden bazıları çocuğunuzun eğitimine katkı sağlayarak öne çıkabiliyor.

Çocuklarının gelişimine katkı sağlayacak çizgi filmleri hangi ebeveyn istemez ki? Biz de çocuklarınızın eğitimine katkıda bulunabilecek 10 çizgi filmi sizler için sıraladık.

Çocuğunuzun İzlemesi Gereken 10 Eğitici Çizgi Film

1. Elif’in Düşleri

Elif’in Düşleri, çocukların hayal güçlerini, içgüdülerini ve düşünsel gelişimine katkıda bulunan bir konuya sahiptir. Bu çizgi film ile çocukların hem meyve hem de sebzelere olan ilgisi ve sevgisini artacaktır.

Sebze ve meyveleri daha yakından tanıma imkanı sağlayan çizgi film aynı zamanda bunların nelere iyi geldiği ile ilgili yararlı bilgiler vermekte. Bunun yanı sıra her şeyin kendine has doğal yaratılışında daha güzel olduğunu, insana olan yararı ve katkılarını basit ve anlaşılır bir şekilde anlatmakta ve eğlenceli işleyişiyle canlandırmaktadır.

2. Pepe

Pepe, okul öncesi yaş grubu için özel olarak tasarlanmış, Türkiye’nin ilk çizgi film projesi olarak dikkat çekmektedir.

Çizgi filmde; büyüklük-küçüklük gibi kavramların yanı sıra arkadaşlık, paylaşmak, kardeş ilişkileri, tuvalet eğitimi gibi konular da işlenmektedir. Çocukların gelişimine katkıda bulunacak olaylardan örnekler seçilmesine önem verilmektedir.

Aile yapısından örnekler gösterilerek, ailedeki kişilerin çocuktaki imajlarının oluşturulmasına katkıda bulunulmaya çalışılmaktadır.

3. Ege İle Gaga

Ege ile Gaga, bir çocuğun en yakın arkadaşı olan konuşan karga ile bahçelerinde olan şeyleri eğlenerek keşfetmesi üzerine kurulu bir çizgi filmdir.

Karşılaştıkları problemleri çözmek için akıl yürütüyorlar. Problemi çözdükten sonra günlüklerine not tutuyorlar. Çocuklar bu çizgi film ile kendilerine ait yaratıcılıklarını keşfedebilmelerine katkı sağlar ve onlara sorgulamayı, bilginin peşine düşmeyi sürükleyici bir dil ile aktarıyor.

4. Caillou

Bu çizgi filmde, her hikayede Caillou bir sorunla karşılaşır ve bu sorunun çözüm aşamaları başka olayları da beraberinde getirir.

Caillou, güncel hayattan bir çok örnek vermesi ile dikkat çekiyor. Örneğin; Caillou annesi ile okula gidiyor, arkadaşlarıyla oynuyor, dedesiyle alışveriş yapıyor, küçük kız kardeşine abilik yapıyor, annesine ev işlerinde yardım ediyor. Kısacı Caillou, sıradan günlük işler yapıyor. Çocukların da en çok sevdiği şey sıradan ama eğlenceli sahneler içerisinde kaybolmaktır. Kendilerini o karaktere yakın görür ve günlük hayattaki aile ilişkilerine ışık tutabilir.

5. Niloya

Niloya, 2009 yapımı yerli bir çizgi filmdir. Televizyon serüvenine Yumurcak TV’de başlayıp şimdilerde ise TRT Çocuk’ta devam ettirmektedir.

Niloya; beklemeyi, yanlış anlamayı ve mutsuz olmayı sevmez. İsmini mutluluktan almaktadır. Annesi kızının isminin Nil olmasını babası ise oya olmasını istemiştir. Dedesi her ikisinin de istediği olsun der ve adını Niloya koyar.

Ailesine olan bağlılığı ve aile içindeki mutluluğu ile dikkat çeker. Çocuklar için yol gösterici, manevi duyguyu öğretebilen bir çizgi filmdir.

6. Keloğlan

Doğruluğun, dürüstlüğün ve iyiliğin sembolü olan Keloğlan ve arkadaşlarının başından geçen maceralar anlatılmaktadır.

Keloğlan çizgi filmi konu olarak ele alındığında, önem sırasına göre dürüstlük, saygı, sevgi, nezaket, adalet, cesaret, arkadaşlık, güven, yardımlaşma gibi birçok şeyi barındırıyor. Bu durumlar ise izleyen çocukların ilgisini çekiyor ve değer yargılarının gelişmesine katkı sağlıyor.

7. Rafadan Tayfa

90’lı yıllarda, İstanbul’un mahalle hayatını, samimi insan ilişkilerini ve arkadaş kavramının güzelliğini yansıtan bu çizgi film, okul öncesi ve sonrası çocukların fazlasıyla ilgisini çeker nitelikte hazırlanmış. Konusu ise genel itibari ile bu mahallede yaşayan arkadaş grubunun beraber yaşadığı maceralardan oluşuyor.

Rafadan Tayfa, aile içi ilişkiler içinde filmi izleyen çocuklara güzel örnekler teşkil ediyor. Dede-torun ilişkisi gibi önemli bir bağı da film içerisinde izleyiciye aktarıyor. Arkadaş grubunun ismi ise sinema filmi çektikleri bir bölümde filme isim ararken Hayri’nin Kafadan Tayfa yerine yanlışlıkla Rafadan Tayfa demesi ile ortaya çıkmış ve bu adı almıştır.

8. Heidi

Öyküsü Alp Dağları’ndaki bir köyde geçen bu çizgi filmin ilk olarak romanı basılmıştır. Tabiat, dağ ve insan sevgisi temaları üzerinde durmaktadır.

Heidi, öksüz bir çocuktur. Bu yüzden teyzesi ile birlikte yaşayan Heidi, daha sonra ise teyzesi tarafından dedesine bırakılmıştır. Dedesi ile başlarda olan anlaşmazlıkları, olumsuz yönden olumlu ve sevgi dolu bir hale dönüşmesi konu edinilmiştir.

Roman; yaşlı-çocuk, köylü-şehirli, serbest ve kuralcı çatışmaların üzerine yazılmıştır. Şehirden köye gelmek zorunda kalan küçük kız doğallığı, saflığı ve güzel yüreği ile kendini herkesten soyutlayan insanların hayatına yeni bir bakış açısı getirmekle birlikte taş yürekli ve soğuk insanları sevgi dolu bir ruh haline büründürecektir. Bu romanın yazılış amacı ise izleyen kitleye doğruluktan vazgeçmemek, büyüklere saygı, arkadaşlık ve yardımlaşma duygusunu gösterebilmek ve öğretebilmektir.

9. Maceracı Yüzgeçler

İstanbul Boğazı’nın altında yaşayan, okula giden, sörf yapmaya bayılan, keşif meraklısı rengarenk balık dostlarımızın her gün başka bir maceranın akıntısına kapıldıkları eğlenceli öyküleri konu alan maceracı yüzgeçler, çocuklar için deniz altındaki yaşamı en sevimli biçimde gösteriyor.

Bu çizgi filmde başkarakter olarak karşımıza çıkan bir balık bulunmakta. Biba, kitaplara ve okumaya ilgilisi olan bir balıktır. Diğer çocuklar gibi okula giden ve her gün yeni şeyler öğrenmekten mutlu olan bu balık, onun gibi meraklı arkadaşları izleyen çocukları da bu sayede etkilemeyi başarabilen bir konuya sahip.

10. Aslan

Aslan, çocuklar için hayal güçlerini geliştirmenin güzelliklerini anlatan, hayal etmeden duramayan, tüm sorularını dedesinin yardımıyla çözen ve yeni icatları ile birlikte hayatına yön veren bir çizgi filmdir.

Dedesinin yardımının yanı sıra farklı fikirleri düşünmesini sağlayan aile ve arkadaşlara sahip olan aslan karakteri; aile, arkadaş kavramının önemini de vurguluyor. Çocuklara keşfetmeyi, eskiyi yenilemeyi, var olanı da farklı bakış açısıyla dönüştürebilmeyi hedefleyerek izleyici kitlesine yön verebilen eğlenceli bir çizgi filmdir.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Unutulmayan ve Eskimeyen 90’lı Yılların Çizgi Filmleri!” okumak için buraya tıklayın.
“90’lardan Bugüne Unutulmayan 20 Çizgi Film!” okumak için buraya tıklayın
“Çocuklarınızla İzleyebileceğiniz En İyi 10 Animasyon Filmi” okumak için buraya tıklayın.
“Netflix’te İzlenebilecek En İyi 10 Animasyon Filmi!” okumak için buraya tıklayın.

“Çocuğunuzun İzlemesi Gereken 10 Eğitici Çizgi Film” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Abbas Öztürk

Abbas Öztürk

Merhaba ben Abbas. Sakarya Üniversitesi iletişim fakültesi öğrencisiyim. Hayalperest bir insanım fakat gerçek hayatla bağımı kopartmıyorum. Gerektiği zaman hayata uyum sağlayabilen bir insanım ancak düşünsel bir moda girdiğim zaman, hayatı uç noktalarda yaşıyorum ve birden derinlere iniyorum. Hayat bana pratik olmayı öğretti. Bende bu pratikliğimi ve yaratıcılığımı dijital dünyada kullanmak istedim. Ayrıca tiyatro, seslendirme ve grafik tasarımla ilgileniyorum. İçerik yazarlığını yaptığım Moblobi.com’da güzel vakit geçirmeniz dileğiyle… Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı