BuGençlikteİşVar Yarışması birincisi Physhome oldu - Moblobi.com
Yaşam

BuGençlikteİşVar Yarışması birincisi Physhome oldu


BuGençlikteİşVar isimli yarışmada giyilebilir teknoloji üreten Physhome birinci olarak 75.000 TL’lik ödülü de kazanmış oldu.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) tarafından her yıl düzenlenen yarışmada bin beşyüze yakın proje değerlendirildi ve 5’i finale çıkmaya layık görüldü. İkinciliği Coltex, üçüncülüğü ise Buz Dökücüler isimli girişimler aldı.

Yarışmanın jüri koltuğunda ise Nevzat Aydın, Esin Güral Argat (Gürallar Yönetim Kurulu Başkan Vekili), Erol Bilecik (TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı), Buğra Kavuncu (Basf Türk CEO), Güler Sabancı (Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı) yer aldı.

İkinci girişim 50 bin TL, üçüncü girişim ise 25 bin TL kazanmış oldu.

Üniversiteler anlamında en fazla başvuru İzmir Ekonomi Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Kayseri Erciyes Üniversitesinden geldi. Bu da bu okullardaki girişimcilik algısının iyice geliştiğini gösteriyor.

Birinci olan Physhome, fizik tedavide kullanılan sensörlü ortopedik ped üretiyor ve bunu mobil uygulama ile entegre ediyor. Global ölçekte 450 milyon hareket kabiliyetini yitiren kişinin tedavi sürecinde olduğunu belirten Physhome, fizik tedaviye diğer hastalıklardan daha fazla bütçe ayrıldığını söylüyor. Türkiye ölçeğinde fizik tedavi alanında 2,7 milyon kişi bulunuyor, 5,8 milyar TL sigorta parası hacmi bulunuyor.

Physhome, vücudun farklı yerlerine giyilen sensöre sahip ürünlerle ve mobil uygulamasıyla verileri çok iyi şekilde topluyor ve anlamlandırıyor. Physhome 800 bin TL yatırım alırsa 8 ayda başabaş noktasına geleceğini tahmin ediyor.

Yarışmanın ikincisi Coltex ise deriyi yapay olarak labaratuvarda üretme hedefinde. Suni deride 22 milyar USD’lik sektörün 2022’de 38 milyar USD olması bekleniyor.

Yarışmanın üçüncüsü Buz Dökücüler, elektrik iletiminde yer alan buzlanma nedeniyle oluşan sorunları çözme hedefinde. Türkiye’de şu an 912 bin kilometrelik elektrik iletim hattı bulunuyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı