Bu da Oldu: Fikir Üreten Yapay Zeka!

IBM’in Project Debater ismini verdiği yapay zekalı robotu fikir de üretebiliyor. Hatta San Francisco’da insanlara karşı bir münazaraya bile katıldı. Bu akıllı yazılıma daha önce karşılaşmadığı iki konu verildi. Yapay zekalı robot Project Debater da bu konularda fikirlerini açıkladı. Hatta diğer insan katılımcıları da dinledi ve rakiplerinin iddialarını çürütmeye çalıştı. Bunu da konu ile ilgili veritabanındaki yüz milyonlarca dosyayı tarayarak yaptı. Bu veritabanı ise gazete yorumları ve akademik makalalelerden oluşuyordu.

Münazara da yer alan iki konudan biri uzay keşifleri diğeri ise teletıp projeleri idi. Bu alanlara daha fazla parasal kaynak aktarılıp aktarılmaması yapay zekalı robot Project Debater‘a soruldu. Her bireye toplamda 10 dakikalık süre verildi. İsrail’den çıkan 2016 münazara şampiyonu Noa Ovadia, uzay yolculuğu yerine önemi daha fazla olan alanların çözümüne kaynak aktarılması savunuldu. Project Debater ise buna karşılık olarak “Parayla yapılabilecek daha önemli şeyler olabileceği ancak harcama listesindeki tek kalemin bu olmadığı, uzay keşiflerine para ayırmanın herkesin yararına olacağını”  belirtti.

Münazara sonunda katılımcılar oylandı, peki insan mı yoksa yapay zekalı robot Project Debater mı kazandı dersiniz?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN:

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Tuğba Tekyıldız

Tuğba Tekyıldız

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/tugba-tekyildiz/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı