Black Friday İndirimlerinde Siber Tuzaklara Dikkat! - Moblobi.com
Yaşam

Black Friday İndirimlerinde Siber Tuzaklara Dikkat!


Dijitalleşen dünyanın bir gerçeği olan siber saldırganlarla mücadele etmek epey zorlaştı. Teknoloji sürekli değişirken ve gelişirken siber saldırganlar da elbette bunun bilincinde. Hatta bu siber saldırganlar, internetten sunulan çeşitli kampanya ve fırsat dönemlerini de sabırsızlıkla bekliyorlar. Bunlardan biri olan Black Friday yaklaşıyor. Peki bu indirimgününde biz kullanıcıları hangi tehlikeler bekliyor olabilir ve ne gibi önlemler almalıyız? İşte detaylar…

Black Friday ‘de siber saldırganlardan nasıl korunmalı, nelere dikkat etmelisiniz?

Siber saldırganlar hem gelişen ve değişen teknolojiyi hızla takip edip; kendilerine yararlanabilecekleri açık kapılar arıyor hem de önemli indirimve fırsat günlerini de kendilerine yeni kurbanlar seçmek için fırsat olarak görüyorlar. Onlar için fırsatlar, kullanıcı hataları, indirimgünleri yeni mağduriyetlerin habercisi bir nevi. Pek çok kötü amaçlı yazılımla her şeyden habersiz kullanıcıları zehirlemeye ve tuzağa düşürmeye çalışıyorlar. Bu finansal kötü amaçlı yazılımların mağdurları ise maalesef ki genellikle mobil bankacılık ile alışveriş yapan kullanıcılar oluyor.

Siber saldırganlar tarafından yapılan kimlik avı saldırıları büyük bir tehdit. Bu tehditleri planlarken siber saldırganlar hem bankaların, hem de kullanıcıların gerçekleşen bu sahte yapıları ve tuzakları fark etmesini engelleyerek gerçekleştiriyorlar. Bunun için uygun ortamı sağladıktan sonra da saldırılarını gerçekleştiriyorlar.

Siber saldırganlar araştırmalara da sıkça konu oluyorlar. 2019’un başlarında finansal kötü amaçlı yazılımlar başlığı altında bankacılık trojanının bir önceki seneye kıyasla azaldığı görülse de bu kullanıcılarda rahatlık yaratmamalı. Mobil bankacılığı hedef alan Asacub’un da eskiye oranla hareketliliğinin azaldığı görülüyor. Bu arada bilmeyenler için hemen paylaşalım: Asacub2015 yılında ortaya çıkan mobil bankacılığı hedef alan kötü amaçlı bir yazılım. Asacubadlı kötü yazılımların amacı kullanıcıların ödeme bilgilerine ulaşmak.

Kullanıcıların cihazlarına uzaktan erişim sağlayarak bilgileri çalan Asacubadlı bu kötü amaçlı yazılım, SMS yollayarak kullanıcıları tuzağa düşürüyor. Bu kimlik avı smsleri kullanıcıları bir MMS mesajına veya fotoğrafa bakmaya davet ediyor. Eğer kullanıcıların cihazlarında ‘’bilinmeyen kaynaklardan gelen kurulumlara’’ izin verilmişse bu kötü yazılım kendini cihaza kuruyor. Sonrasında kullanıcının cihazına bir sms geldiğinde göndericinin mesajını ve numarasını sunuculara iletiyor. Geliştirdikleri bu yöntemle bankaların gönderdikleri tek kullanımlık parolaları görebiliyorlar. 2018 yılında aktif olan bu kötü yazılım Asacubşimdilerde düşüşlerde. Ama farklı saldırı türleri her geçen vakitte çeşitlilik gösteriyor. Örneğin şu günlerde yaşanan Black Fridayindirimleri siber saldırganlar için oldukça büyük bir fırsat oluşturuyor. Dolayısıyla bu tehlikelere karşı önlem almak oldukça önemli.

Peki Black Friday alışverişleriniz, öncesi ve sırasında bu siber tehditlerden korunmak için hangi önlemleri almalısınız? Nelere dikkat etmelisiniz? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı