Bill Gates'in Hayatındaki İlginçlikler! - Moblobi.com
Yaşam

Bill Gates’in Hayatındaki İlginçlikler!

Dünyanın en zengin insanlarından biri olan Microsoft'un kurucusu Bill Gates kimdir? İlginç hayat hikayesi, haberimizde....


Özellikle Koronavirüs sürecinde aşı çalışmalarına dahil olması ile adından sıkça söz ettiren Bill Gates kimdir? Hayat hikayesindeki ilginçlikler, haberimizde…

Bill Gates kimdir?

1955 yılında Seattle Washington’da dünyaya gelen ünlü girişimci Bill Gates, 13 yaşında bilgisayara ve bilgisayar programcılığına ilgi duymaya başladı. Ortağı olan Paul Allen’la beraber geliştirdiği teknolojik çalışmalar, yenilikler, stratejiler ve pazarlama teknikleriyle Microsoft’un dünya çapında en büyük yazılım şirketi olmasını sağladı. Şu anda ise mevcut servetiyle Jeff Bezos’tan hemen sonra en zenginler listesinde ikinci sırada yer alıyor.

Çocukluk yıllarında Lakeside Lisesi’ne giderken bilgisayar programcılığına ilgi duymaya başladı. Bu arzusu üniversitede de devam etti. Arkadaşı ve ortağı Paul Allen‘le yazılımlar geliştirmeye devam etti. Bill Gates aslında çok varlıklı bir ailenin çocuğu değil, orta sınıf bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Sıcak bir aile yapısında yetişen Bill diğer üç kardeşiyle beraber sürekli rekabet halindeydi ve bu onu mükemmel olmaya teşvik ediyordu.

Bill Gates okul yıllarında hangi oyunu yazmıştı?

Bill Gates’in bu kadar başarılı olmasının nedeni belki de çocukluğundan beri kitap kurdu olmasıydı. Saatlerce ansiklopedi okuduğu oluyordu. 11-12 yaşlarında ebeveynleri ondaki yeteneği fark etti. Ailesi her ne kadar devlet okulunda okumasını istese de bu yeteneğin kaybolmaması adına onu devlet okulundan alıp özel bir okula gönderdiler.

bill gates kimdir moblobi

Bill Gates, özel okul hayatına başlamasının ardından birçok alanda başarılı olmaya başladı. Matematik ve fen dersleri çok iyiydi. İngilizce, drama derslerine oldukça ilgiliydi ve başarılıydı. Okullarına gelen bir bilgisayar firmasının tanıttığı cihaz okul aile birliği tarafından çocuklara yararlı olur denilerek alındı. Bill, sürekli bu bilgisayar sınıfında çalışmaya ve vakit harcamaya başladı. İlerleyen zamanlarda Bill “Tik Tak Toe” adındaki günümüzde hala oynanan oyunu yazarak diğer arkadaşlarının bilgisayara karşı oynamalarını sağladı.

Geliştirmedikleri hangi yazılımı satmaya çalıştı?

Bill bu eğitimlerin ve yaptıklarının ardından 1973 yılında liseden mezun oldu. Üniversiteye giriş sınavı niteliğinde olan, SAT testinden 1600 puan üzerinden 1590 gibi bir puan elde etti. Hukuk okumak üzere Harvard Üniversitesi’ne girdi, fakat henüz birinci sınıftayken zamanının çoğunu sınıfta geçirmek yerine bilgisayar laboratuvarında vakit harcayarak geçiriyordu. Sınavlarına hiç çalışmıyor, yalnızca sınavdan bir gün önce geçerli not alabilecek kadar çalışıyordu.

Lisede tanıştığı Paul ile bağlantısını koparmamıştı ve Paul, iki yıl Washington State Üniversitesi’ne devam ettikten sonra okulu bırakarak, Honeywell için çalışmak üzere Boston’a gitti. Bu dönemde Paul, Bill Gates’e Popüler Elektronik adındaki dergide yayımlanan Altair 8800 mini bilgisayar kiti hakkındaki yazılan yazıları gösterdi.

Altair, New Mexico’da bulunan Micro Instrumentation (MITS) adlı küçük çaplı bir şirket tarafından üretiliyordu. Gates ve Paul şirketle bağlantıya geçerek Altair için bir yazılım geliştirdiklerini belirttiler. Aslında böyle bir çalışmaları ve geliştirmeleri yoktu hatta bilgisayara bile sahip değillerdi, bunu yapmalarındaki tek neden tekliflerine yanıt alabilecekler mi bunun cevabını almaktı. Teklife yanıt olarak çalışmayı tanıtmalarını istediler bunun üzerine Gates ve Paul, Harvard’ın bilgisayar laboratuvarında, iki ay süren yoğun bir çalışmanın ardından yazılımı geliştirdiler. Paul, yazılımı teslim etmek üzere New Mexico’ya gitti. Yazılımlarını daha önce Altair’de denememişlerdi ancak oldukça mükemmel bir şekilde çalışıyordu.

bill gates kimdir hayati moblobi

Microsoft adını nasıl koydu?

Paul artık MITS’de çalışıyordu ve aynı şekilde ailesinin rızası olmamasına rağmen okuldan ayrılarak Bill de, MITS‘e giriş yaptı. 1975 yılında Gates ve Paul Allen ortaklaşa Micro-Soft’u kurdu. Bu isim aslında software ve de micro-computer kelimelerinin birleşimini ifade adiyordu. İsimlerindeki tireyi atarak direkt olarak Microsoft adını aldılar. Bunların ardından oldukça kavgalı bir döneme giriş yaptılar. MITS başkanıyla tartışan Bill, başkanın MITS’i satıp gitmesinin ardından yeni gelen sahibine dava açarak Altair için geliştirdiği yazılımın haklarını istemişlerdir.

Microsoft diğer pek çok bilgisayar şirketi için, farklı formatlarda bazı yazılımlar da geliştirdi. Microsoft 1979 yılının başlarındayken, Seattle’ın hemen doğusunda kalan Washington’a taşınmıştı. Microsoft’un o sıralar 25 çalışanı vardı ve çalışanlarına operasyon, pazarlama, ürün ve strateji geliştirme gibi alanlarda geniş yetkiler verilmişti. Yazılım geliştirme alanındaki yeteneği ve keskin iş mantığı sayesinde Bill Gates, 1979 yılında henüz 23 yaşındayken 2,5 milyon dolarlık bir şirketin başkanı konumuna yükselmişti ve bu onun ilerleyen yıllarda teknolojinin önde gelenleri arasına girmesine yardımcı olacaktı.

Peki siz Bill Gates hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Bill Gates kimdir? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Bill Gates’e Göre Hayatımızı İyileştirecek 4 Yeni Teknoloji!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Amazon’un Kurucusu Jeff Bezos Kimdir?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Bill Gates’in Herkesin Okumasını Önerdiği 10 İlginç Kitap!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve sosyal medyada arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı