Bilgisayarınızdan Kalıcı Olarak Silmediğiniz Verilere Dikkat!

Bilgisayarları eskidiğinde değiştirmek isteyenler öncesinde eski bilgisayar larını çoğunlukla satmaya karar veriyorlar. Bilgisayarları satmadan önce de öncelikle cihazlarında bulunan önemli dosyaları yedekliyorlar; ardından tüm dosyaları siliyorlar. Bilgisayar ını satmadan önce bu basit silme işlemini yapıp her şeyi hallettiğini düşünenlere kötü bir haberimiz var. Çünkü bu durumda dosyalarınızı kalıcı olarak ortadan kaldırmış olmuyorsunuz. Dolayısıyla bilgisayar ınız kötü niyetli kişilerin eline geçtiğinde bu verileriniz onların eline geçmiş oluyor.

Yeni bir bilgisayar satın aldığımızda ya da almaya karar verdiğimizde genellikle ilk yaptığımız eski bilgisayarımızdaki önemli verilerin tümünü transfer etmek ve daha sonra bu eski bilgisayardaki verileri silmek olur. Ancak bu basit silme işlemini yapan yani bilgisayardaki herhangi bir dosyayı çöp kutusuna atan kullanıcılar bu durumda yalnızca dosya sistemine yani işletim sistemlerinin veriyi ulaşmak için kullandığı yolu ortadan kaldırmış oluyorlar. Bilgisayarınızı sattığınız da, başkasına verdiğinizde ya da yok etmeyi veya çöp atmayı düşündüğünüzde bilgisayarınızdaki hassas verilerin silindiğinden emin olmanız çok önemlidir. Çünkü sildiğinizi sandığınız önemli kişisel veriler hard diskinizde kaldığında kötü niyetli kişilerin eline geçebilir ve sildiğinizi sandığınız bu verilere kolayca erişebilirler.

Veri kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal tarafından paylaşılan güncel verilere göre; kullanıcıların tamamen sildiklerini düşündükleri hard disklerin yarısına yakını velileri ve çeşitli dosyaları içeriyor; yaklaşık üçte biri ise çeşitli videoyu fotoğrafları meyilleri özel belgeleri önemli dosyaları banka hesap bilgilerini kredi kart numaralarını hatta pek çok kullanıcı bilgisi gibi kritik veriler içeriyor. Silindiğine inanılan bu gibi pek çok dosya kötü niyetli kişilerin eline geçtiğinde kimlik hırsızlığı, çevrimiçi dolandırıcılık ve hatta şantaj gibi amaçlarla kullanılarak ciddi zararlar doğuruyorlar.

Kullandıkları bilgisayarları elinden çıkarmak isteyen kullanıcılar, basit silme işlemini yaptıktan sonra tüm verilerin tamamen silindiğine emin olmalı ve cihazların tamamen temizlemeleri gerekiyor. Kullanıcılar göremedikleri için pek çok dosyanın tamamen ortadan kalktığını düşünüyor olabilirler; ancak bu dosyaların pek çoğu hard diskte kalmaya devam edebiliyor.

Peki bilgisayarınızdan tamamen silmek istediğiniz dosyalar ile ilgili ne yapmalısınız? İşte size ipuçları…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN!

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Tuğba Tekyıldız

Tuğba Tekyıldız

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/tugba-tekyildiz/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı