Beyin Saatiniz Kaçı Gösteriyor?

Bilim adamları beynimizin ve yaşadığımız olayların zamanını nerede ve nasıl bir sistemle kodladığının farkına varmak için laboratuvar ortamlarında bazı çalışmalar yaptı. Beyin saati olarak bilinen insan yapımı olan bizlerin bildiği klasik saatler zamanı doğru bir şekilde ölçerek gösteriyor olabilir ama beynimizdeki yapılara göre zamanın akışı oldukça kişisel bir deneyim sunuyor. Canımız sıkıldığı zaman bizlere neredeyse hiç geçmiyor gibi gelirken eğlendiğimizde zaman çok hızlı akıyor gibi hissediyoruz. Peki ama neden böyle hissederiz?

Ayrıca yaşlandığımızda zamanın daha hızlı geçtiğini düşünüyoruz bunun nedeni ise beynimiz sadece yeni deneyimleri hafızaya atıyor ve kaydediyor. Çocukken bizim için her şey yeni olduğundan beynimiz sürekli olarak bir döngü içerisinde yeni kayıtlar oluşturur. Böylece zamanın dolu dolu ve anlamlı geçtiğini düşünürüz. Yaşlandığımız zamanlar ise çok az şey bize yeni bir deneyim olarak geliyor bu yüzden zamanın hızla akıp gittiğini düşünüyoruz.

Beyin saatimizde zaman ve mekan algısı nasıl gerçekleşiyor?

Zaman ve mekandan yoksun bir şekilde yaşayabilmemiz mümkün mü? Bilim adamlarının bir öngörüsü olan beynimizin yer aldığı mekan hafızamızda belirli bir aralıkla kodlanır. Biz ise sadece buna ayak uydurmaya çalışırız. Beynimizdeki saatin nasıl çalıştığını işlevleri üzerinden açıklayalım:

Beynimizde bulunan bir bölüm olan Lateral Entorhinal Korteks (LEC) kısmın işlevi, önceki dönemlerde bilinmeyen konular içerisinde yer aldı. Bu bölümü oluşturan hücreler arasında bir çekim ve elektriksel aktiviteye hitap eden bir durumun olmadığı düşünülüyordu.

Ancak Albert Tsao önderliğindeki bir grup bu bölgenin, deneyimleri özel hafızalar olarak kaydetmek için gerekli olduğunu, zamanla değişen bu sinyallerin davranışını yansıttığının kısa sürede fark etti.

Peki zamanı nasıl algılıyoruz? İşte o ilginç deney ver sonuçları…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Zeynepcan Sarıçiçek

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı