Beyin Hakkında Doğru Olarak Bilinen Yanlışlar

İnsan beyni pek çok kişinin dikkatini çekmiş ve kafasını meşgul etmiştir. Bundan dolayı insan beyni ile ilgili nesilden nesle aktarılan birçok efsane bulunmakta. Çoğu insan da bu efsanelere inanır. Peki, beyin hakkında doğru sanılan bu yanlış bilgiler neler? İşte, beyin hakkında doğru olarak bilinen yanlışlar!

Beyin Hakkında Doğru Olarak Bilinen Yanlışlar

– Beyinde Oluşan Hasarlar Kalıcıdır

Beynimiz çok kırılgan ve en ufak şeylerden zarar görebilecek bir yapıdadır. Yani, en hassas organlarımızdan biridir. Beynimizin alabileceği bu hasarlar, geçici biliş bozulmalarından, kalıcı olanlara kadar değişebilir. Yine de oluşan bu hasarlar her zaman kalıcı olmaz.

İnsan beyninin almış olduğu hasarları atlatması, almış olduğu yaranın ciddiyetine ve yaralanan bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Örneğin; kafanızı herhangi bir yere çarpabilir ve bunun sonucunda ufak çaplı bir tramva yaşayabilirsiniz. Sonrasında ise hiçbir kalıcı hasar bırakmadan bunu atlatabilirsiniz.

– Beynimizin % 10’unu Kullanıyoruz

Beynimizin % 10’unu kullanıyoruz efsanesini muhtemelen birçok kez duymuşsunuzdur. Dünya üzerinde pek çok kişinin inandığı bu efsane tabi ki doğru değil.

Doğru olsaydı beynimiz bir hasar aldığında, tedavi edilen kısım yalnızca beynimizin o kullandığımız yüzde onluk kısmı olurdu. Ancak beynimizin herhangi bir yeri hasar aldığında o yerin ne olduğuna bakılmaksızın acilen tedavisi yapılmaktadır.

– İnsanlar Sağ veya Sol Beyinlidir

Beynimiz hakkında bulunan efsanelerden bir diğeri ise insanların sağ ya da sol beyinli olduğudur.

Sol beyinli insanların daha analitik düşündüğü, sağ beyinli olanların ise daha yaratıcı olduğu söylenir. Uzmanlara göre insanların beyninin sadece bir tarafını kullanması gibi bir olasılığı yoktur. Hatta birçok şeyi çözerken bile beynimizin bütün bölümlerini kullandığımız bilinen bir gerçektir.

– Beyin Hücreleri Kalıcı Olarak Ölür

Efsaneler listemizin sonuncu sırasında ise beyin hücrelerimizin kalıcı olarak ölmesi bulunmakta.

Uzun yıllardır dillerde dolaşan efsanelerden biri olan beyin hücrelerimizin tamamen ölmesi… Tabi ki bu inanış da kesinlikle yanlış yani doğru değildir. Beynimizdeki hücreler ölebilir ancak asla tamamen ölmezler. Ölen hücrelerin yerine yenileri gelir ve hücre açığı kapatılır. Hatta bu işleme nörogenez adı verilmektedir.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Beyin Gücü Artıracak 5 İpucu” okumak için buraya tıklayın.
“Beyin Saatiniz Kaçı Gösteriyor?” okumak için buraya tıklayın
“Beyin Hücrelerini Öldüren Eğlence: Televizyon” okumak için buraya tıklayın.
“IQ Testi Nedir ve Neden Yapılır?” okumak için buraya tıklayın.

“Beyin Hakkında Doğru Olarak Bilinen Yanlışlar” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Furkan Yılmaz

Furkan Yılmaz

Merhaba, Ben Furkan. Selçuk Üniversitesi Reklamcılık 3. sınıf öğrencisiyim. Okumayı, yeni şeyler keşfetmeyi ve dünyamızda yaşanan hızlı gelişmeleri takip etmeyi çok seviyorum. Bu gelişmeleri birlikte takip etmek için sizi Moblobi.com'daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı