Beyin Gücü Artıracak 5 İpucu

Hepimizin beyin gücü yükseltmeye ihtiyaç duyduğu zamanlar olmuştur. Bir problemi çözmek, bir çalışma sırasında fikir bulabilmek veya zihinsel açıdan oldukça yorucu bir iş üzerinde çabucak sonuca ulaşmak… Bu gibi konular beyine en çok ihtiyaç duyduğumuz anlar. Beyin gücünü yükseltmek için yapılabilecek bir çok seçenek var. Enerji için beyine temiz oksijen sağlamak gibi. Biz de sizlere bu yazımızda beyin gücünüzü arttırabileceğiniz hızlı yollardan bahsedeceğiz.

1.Sakız

Her ne kadar kulağa garip gelse de araştırmacılar, hafıza ve dikkat testleri boyunca sakız çiğneyen kişilerin tam tersine sakız çiğnemeden katılan kişilere göre %25 daha yüksek puan aldıklarını belirttiler. Bunun nedeninin tam olarak kesin bir cevabı yokken bu çalışmayı yöneten kişilerin “çiğneme kaynaklı uyarılma” olarak adlandırdıkları bir teoriyi belirttiler.

Daha kolay bir deyişle açıklamak gerekirse, sakız çiğnemek uyarılmaya neden oluyor ve beyine kan akışı oldukça hızlanıyor bu da performans arttıran bir sonuç veriyor.

2.Gözleri Hızlıca Hareket Ettirme

Uzmanlar her sabah 30 saniye boyunca gözlerini bir taraftan diğer tarafa hareket ettiren kişilerin hatırlama gibi şeylerde %10 daha fazla başarılı olduğunu belirtti. Ayrıca bu olayın rüyada yaşanan anıları gerçek sanma durumunu da yok ettiğini ileri sürdüler.

3.Hızlı Uyku

Beyin gücünü geliştirme yolları arasında uyku önemli bir yere sahip. Zorlu test veya iş projesinde işe başlamadan önce beyin gücü için kısa bir uyku alın. Uzmanlar tarafından yapılmış bir çalışmada, çalışma öncesi 40 – 60 dakika arası  uyuyan kişilerin performanslarında 5 kat artış olduğunu görüldü. Uzmanlar, uyumanın hafızada önemli bir rol oynadığını uzun zamandır belirtiyor. Bunun yanında uzmanlar bir  konu üzerinde çalıştıktan sonra hemen uyumanın da hafızada önemli bir kayıt aracı olabileceğini belirtti.

4.Yumruk Sıkmak

Bir çalışma sırasında bir şey öğrenmeden önce kullanmış olduğunuz sağ elinizse sıkın, ardından konuyu kavradığınızda kendinizi onaylamak için diğer sol yumruğunuzu sıkın. Solaksanız tam tersini yapabilirsiniz. Bu hareketin insan beyni üzerinde ne gibi bir etkisi var tam olarak belirlenmese de, beyninizi şartlamak için oldukça ideal hareket.

Uzmanların yapmış olduğu deneylerde düz çalışma yapanlar ile yukarıda belirtilen hareketleri yaparak çalışan kişiler arasında performans farkı olduğu belirtildi. Uzmanların bu konu hakkında daha detaylı araştırma yapılması gerektiği belirtirken,  kısa süreli bu hafıza oyununun yardımcı olabileceğini söylüyorlar.

5.Yazmak

Beyin gücü geliştirme için yazmak da etkili oluyor. Uzmanların yapmış olduğu çalışmaya göre, sınıf notlarını elle yazan öğrencilerin, notlarını bilgisayar ortamından çalışan öğrencilere göre  daha fazla öğrendikleri belirtildi. Yazarak çalışan öğrencilerin, bilgisayar ortamında çalışan öğrencilere göre hafızalarının anlama konusunda daha iyi oldukları tahmin ediliyor.

Yukarıda beyin gücünü geliştirme için pratik öneriler verdik.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Zeka Geliştirdiği Kanıtlanmış 5 Alışkanlık!” okumak için buraya tıklayın.
  • Beynimizin Gerçekten Yüzde Kaçını Kullanıyoruz?” okumak için buraya tıklayın.
  • Daha Yaratıcı Olmanızı Sağlayacak 5 Pratik İpucu!” okumak için buraya tıklayın.
  • Zekanızı Test Edebileceğiniz 10 İlginç Soru!” okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Ömer Talha Alioğlu

Ömer Talha Alioğlu

Merhaba, ben Ömer. Grafik Tasarım bölümü son sınıf öğrencisiyim. Sanatsal konular üzerinde eğitim almış olsam da; Tarih, Teknoloji, Oyun, Askeri gelişmeler konularında bilgi sahibiyim. Günümü internette geçerip neler olduğunu yakından takip ederim. Sosyal yaşantımın yanında sanal yaşantımın da olduğunu söyleyebilirim. Yerinde takılıp kalanlardan değil ileriyi düşünüp hareket edenlerdenim. Moblobi.com'daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı