Beklentiler Değişti, Yapay Zeka İşimizi Tehdit Ediyor!

Teknoloji ile birlikte dünyası da değişiyor. Yeni meslekler hayatımıza giriyor. Bazı meslekler ise otomatize ediliyor veya yapay zeka nın eline geçiyor. Yeni dijital ekonomi, hem kurumları hem de kurumların geleneksel insan kaynağı yapısını değiştiriyor. İş dünyasında teknoloji ile bilikte tarihi bir değişim yaşanıyor. KPMG, teknoloji nin istihdama etkisi ile ilgili “İK’nın Geleceği” araştırmasını gerçekleştirdi. Araştırmanın sonuçları bazı endişeleri su yüzüne çıkardı. Görünen o ki insan kaynakları yöneticileri teknolojiyle yaşanan bu dönüşüme geçen yıldan biraz daha farklı ve endişeli bakıyorlar; yapay zeka nın yarattığından çok daha fazla i ortadan kaldıracağını düşünüyorlar. İşte detaylar…

Geçmiş yıllarda yapay zeka ile robotik teknolojilerin çok daha fazla yeni alanları yaratacağı öngörülüyordu. Ancak bu düşünce ne yazıkki bu yıl rafa kalktı. Çünkü insan kaynakları yöneticileri yapay zekanın ve robotik teknolojileri öngörülenin aksine istihdamı tehdit ettiğini düşünüyorlar.

Araştırma 64 ülke, 31 farklı sektörden 1201 üst düzey insan kaynakları yöneticisinin katılımı ile gerçekleşti. Sonuçlar endişe verici. İşte detaylar…

İK’cılar endişeli, beklentiler değişti, yapay zeka tehdit ediyor…

Araştırma sonuçlarına göre teknolojinin gelişim seyri beklentileri değiştirdi ve bu yıl görüşler değişti. Yapay zeka artık dünyasındaki istihdamın karşındaki en büyük tehdit olarak algılanıyor. Geçtiğimiz yıl KPMG’nin Küresel CEO Outlook araştırmasına katılan CEO’lardan yüzde 62’si yapay zekanın ortadan kaldıracağı işlerden çok daha fazla yeni alanı yaratacağına inandıklarını belirtmişlerdi. Ancak bu yıl katılan İK yöneticilerinden yüzde 60’ıyapay zekanın ve robotik teknolojilerin yaratacağından çok daha fazla kolunu ortadan kaldıracağına inanıyorlar.

Yapay zeka geçiş süreci yavaş gerçekleşiyor…

Yapay zekanın iş süreçlerinde kullanılması ile ilgili geçiş de tahminlerden daha yavaş gerçekleşiyor. Araştırmaya katılanlar insan kaynakları ekiplerinin yalnızca üzde 36’sı yapay zekaiş süreçlerinde kullanmaya başlamış görünüyorlar. Geçiş yapmayanların yarısı ise bu geçişin gelecek birkaç yıl içerisinde gerçekleşip, gerçekleşemeyeceğinden bile emin olamadıklarını dile getiriyorlar.

Endişeler bu kadarla da bitmiyor. İK yöneticileri makine öğrenme ve yapay zeka entegrasyonu konusunda da oldukça endişeli. Katılımcıların neredeyse yarısına yakını yapay zeka dönüşümünün  gelecek beş yıl içerisinde karşılaşacakları en büyük dönüşüm zorluğu olacağını düşünüyorlar. Bu dönüşüme yönelik ihtiyaca stratejik bir bakış açısıyla yaklaşmaya ise henüz hazır olmadıklarını dile getiriyorlar.

Peki şimdi ne olacak? Neden teknolojinin yıkıcılığı ile karşılaşabiliriz? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN!

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Onur AYDIN

Onur AYDIN

Yeni Dünya insanlarına... Moblobi: https://moblobi.com/author/onur-aydin/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı